W wieku 99 lat odszedł Zbigniew Pawelski. Architekt i plastyk zaprojektował wiele legendarnych budynków w całej Polsce. Brał także udział w odbudowie Warszawy. W oficjalnym wpisie pożegnali go koledzy z pracowni, której był członkiem.
Szacuje się, że do walki w Powstaniu Warszawskim stanęło około 50 tys. osób, niektórzy stali się później sławni także poprzez swoje dokonania w świecie sztuki. Wykazali się niezwykłą odwagą i patriotyzmem. Po 1945 roku stali się wielkimi gwiazdami teatralnymi i filmowymi. Czym się zajmowali w czasie powstania?
Jak wyglądała rzeczywistość tamtych dni z perspektywy kilkuletnich warszawiaków?
Janusz Maksymowicz ps. "Janosz" walczył jako strzelec w Powstaniu Warszawskim. Dzisiaj jest prezesem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Warszawie. W rozmowie z Darią Pacańską, dziennikarką dziendobry.tvn.pl podzielił się wspomnieniami z dni, kiedy mieszkańcy stolicy przeciwstawiali się okupantowi. - To było ważne wydarzenie w walce o niepodległość Polski - podkreślił w cyklu "Po męsku".
Irena Kwiatkowska, Jeremi Przybora, Danuta Szaflarska czy Mieczysław Fogg to znakomici artyści, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim.
5 sierpnia 1944 r. w warszawskiej dzielnicy Wola Niemcy rozpoczęli masowe mordowanie jej mieszkańców. Ludzi łapano na ulicach, w bramach, podwórzach, byli wyciągani z domów, zakładów pracy i szpitali. Zorganizowana rzeź trwała 3 dni. Życie straciło około 50 000 ludzi, od noworodków po starców.
Matylda Damięcka uczciła 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Opublikowała w mediach społecznościowych grafiki, które chwytają za serce. "Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?" - zacytowała Baczyńskiego.
1 sierpnia to godzinie 17:00 zawyją syreny w całej Polsce. O godzinie "W" stolica zatrzyma się na minutę. To tradycyjny sposób uhonorowania pamięci walczących o wyzwolenie stolicy. Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego zdradził, co przygotowano z okazji tej wyjątkowej rocznicy.
Powstanie warszawskie, największy zryw wolnościowy w historii II wojny światowej bitwa i jedno z najważniejszych dokonań Armii Krajowej, przyniosło mieszkańcom Mazowsza wiele bólu i cierpienia. Szacuje się, że w ciągu 63 dni w walce o wolność zginęło 18 tys. żołnierzy i nawet 200 tys. cywilów. I choć z dzisiejszej perspektywy trudno w to uwierzyć, w czasie zrywu w okupowanej Warszawie toczyło się życie i, jak mówią sami powstańcy, "była miłość".
Trzy kobiety w różnym wieku trzymające się za ręce. Każda z nich symbolizuje oddzielną opowieść i heroizm dnia codziennego – tak można opisać pomnik poświęcony Kobietom Powstania Warszawskiego. Kiedy nastąpi oficjalne odsłonięcie monumentu?
Filip Chajzer od kilku lat aktywnie wspiera Powstańców Warszawskich. Dziennikarz znany z wielkiego serca i empatii po raz kolejny organizuje akcję dla tych, którzy walczyli o dobro naszego kraju. - Jesteśmy ostatnią generacją, która ma szansę na kontakt ze świadkami naszej wojennej historii - napisał w sieci prowadzący Dzień Dobry TVN.
Zmarł Witold Kieżun, uczestnik Powstania Warszawskiego. Miał 99 lat. Informację o jego śmierci przekazały władze miasta stołecznego.
W walkach brali udział, gdy mieli po piętnaście, osiemnaście czy dwadzieścia lat. Dziś to dziewięćdziesięciolatkowie. Odchodzą ci, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim i którzy wiedzą, do czego może doprowadzić mowa nienawiści. Mają mało czasu, ale my możemy pomóc im przeżyć go jak najlepiej. W udzielanie wsparcia Powstańcom zaangażował się Filip Chajzer. Wskazał, co dokładnie może zrobić każdy z nas.
W wieku 91 lat zmarła Hanna Stadnik, uczestniczka Powstania Warszawskiego w pułku "Baszta" i prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Słynna "Hanka" brała udział w walkach m.in. o więzienie w koszarach SS-Stauferkaserne przy ul. Rakowieckiej. Po kapitulacji przeszła przez obozy w Pruszkowie i Skierniewicach.
Kolportował prasę i ulotki oraz uczestniczył w pomocy niesionej Żydom. Niewiele osób wie, że do szeregów walczących w Powstaniu Warszawskim dołączył jedyny czarnoskóry - August Agboola O'Brown, Nigeryjczyk o pseudonimie "Ali". Jego losy na trwałe połączyły się z Polską. Oto niezwykła historia, którą poznajemy po wielu latach.
Już po raz 5. ruszyła zbiórka na rzecz Powstańców Warszawskich, której pomysłodawcą jest Filip Chajzer. Akcję współorganizuje Muzeum Powstania Warszawskiego oraz fundacja i portal siepomaga.pl.
Zbliża się 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Dziennikarz Dzień Dobry Wakacje Filip Chajzer spotkał się z dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego Janem Ołdakowskim. Jak w tym roku będą wyglądać obchody?
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. To wtedy 25 tysięcy mieszkańców Warszawy stawiło czoła niemieckiej armii. Tylko 12 proc. z nich miało broń. Ważną częścią podziemia były sanitariuszki. Jedna z nich, pani Hanna Stadnik, miała 15 lat kiedy wybuchło powstanie. Mimo upływu lat wspomnienia z tego czasu wracają do niej do dziś. Co najbardziej utkwiło w jej pamięci? Z uczestniczką powstania rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry Wakacje Filip Chajzer.
Z okazji 71. rocznicy Powstania Warszawskiego zaprosiliśmy do Dzień Dobry Wakacje twórcę zdjęciowych kolaży do projektu "Teraz 44" dziennikarza i fotografa Marcina Dziedzica. Niezwykłość jego prac polega na tym, że zdjęcia z powstania zostały wkomponowane w fotografie z dzisiejszej Warszawy. I tak, w jednym kadrze na tej samej ulicy spotykają się powstańcy i dzisiejsi przechodnie, a ruiny przenikają się z nowoczesną zabudową Warszawy. Jak długo Marcin pracował nad projektem? Dlaczego wybrał sierpień i wrzesień jako miesiące, w których wykonywał zdjęcia? Gdzie można zobaczyć te fotografie?