Zbigniew Pawelski - kim był?
Zbigniew Pawelski urodził się 29 lipca 1925 roku w Przasnyszu. Był członkiem SARP w Warszawie od 1952 roku oraz absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1951). Po wojnie studiował na Politechnice Warszawskiej razem z Janem Rodowiczem "Anodą". Był nie tylko wykładowcą Politechniki Warszawskiej, ale także współautorem wielu projektów z zakresu budownictwa przemysłowego, użyteczności publicznej, wystawiennictwa i wnętrz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
Był współautorem licznych projektów z zakresu budownictwa przemysłowego, użyteczności publicznej, wystawiennictwa i wnętrz. Do jego najsłynniejszych projektów należą: Hotel Victoria Intercontinental i kościół św. Zygmunta w Warszawie, budynek ambasady RP w Brasilii, a także Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie.
Brał udział w Powstaniu Warszawskim, a następnie przez kilkadziesiąt lat pracował jako architekt i plastyk. W przeprowadzonej w 2007 r. przez Radosława Paciorka rozmowie dla Archiwum Historii Mówionej zaznaczał, że jego życie obfitowało w "przygody architektoniczne". - Miałem zdolności rysunkowe. (...) Wysłałem korespondencję do Anglii – czy mógłbym dostać się na studia do Anglii na architekturę. Dostałem odmowę, ale [też] informację, że mogę dostać się na inżynierskie studia w Hanowerze - opowiadał.
Nie żyje Zbigniew Pawelski
Smutną informację o śmierci przekazali członkowie pracowni APA Wojciechowski Architekci. Artysta, który zasłynął projektami budynków rozmieszczonych po całej Polsce, zmarł w wieku 99 lat.
- Żołnierz pułku Baszta AK i Powstaniec Warszawski. Uczestniczył również w odbudowie Warszawy. Założyciel pracowni, z której wywodzi się nasza firma. Bardzo wiele mu zawdzięczamy - czytamy w pożegnalnym wpisie.
Dnia 20 października 2024 r., odszedł od nas, przeżywszy 99 lat, Zbigniew Pawelski ps. „Jastrząb”. Architekt, projektant...
Posted by APA Wojciechowski Architekci on Sunday, October 20, 2024
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bohaterki czekały 77 lat. Pomnik Kobietom Powstania Warszawskiego zostanie odsłonięty w stolicy. "Jesteśmy im winni pamięć"
- Wyjątkowe zdjęcia z lotu ptaka z czasów powstania warszawskiego udostępnione w sieci. Jak wyglądała wtedy Warszawa?
- Jedyny czarnoskóry powstaniec warszawski. Poznajcie historię Ali'ego
Autor: Oskar Netkowski
Źródło: architektura.muratorplus.pl, plejada.pl
Źródło zdjęcia głównego: Emilija Randjelovic/Getty Images