powstaniec warszawski

  Janusz Maksymowicz ps. "Janosz" walczył jako strzelec w Powstaniu Warszawskim. Dzisiaj jest prezesem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Warszawie. W rozmowie z Darią Pacańską, dziennikarką dziendobry.tvn.pl podzielił się wspomnieniami z dni, kiedy mieszkańcy stolicy przeciwstawiali się okupantowi. - To było ważne wydarzenie w walce o niepodległość Polski - podkreślił w cyklu "Po męsku". 

  Jak wyglądała rzeczywistość tamtych dni z perspektywy kilkuletnich warszawiaków?

  Nie żyje Anna Jakubowska, pseudonim "Paulinka". Uczestniczka powstania warszawskiego i sanitariuszka batalionu "Zośka" odeszła w wieku 95 lat. O jej śmierci poinformował m.in. Jan Ołdakowski i Rafał Trzaskowski.

  Wanda Traczyk-Stawska: "Jeśli zechcą przyznać się wielkiej krzywdy”.

  Wybrano Warszawiankę Roku 2021. Została nią działaczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, Wanda Traczyk-Stawska. O swoim wyróżnieniu opowiedziała w Dzień Dobry TVN. Naszym gościem był także prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

  Trzy kobiety w różnym wieku trzymające się za ręce. Każda z nich symbolizuje oddzielną opowieść i heroizm dnia codziennego – tak można opisać pomnik poświęcony Kobietom Powstania Warszawskiego. Kiedy nastąpi oficjalne odsłonięcie monumentu?

  Zmarł Witold Kieżun, uczestnik Powstania Warszawskiego. Miał 99 lat. Informację o jego śmierci przekazały władze miasta stołecznego.

  Janusz Badura ps. "Jastrząb" to weteran Powstania Warszawskiego, który niedawno został oszukany i okradziony. Złodziej wykorzystał dobre serca 92-latka i zabrał mu pieniądze, które miały być przeznaczone m.in. na operację seniora.

  Kolportował prasę i ulotki oraz uczestniczył w pomocy niesionej Żydom. Niewiele osób wie, że do szeregów walczących w Powstaniu Warszawskim dołączył jedyny czarnoskóry - August Agboola O'Brown, Nigeryjczyk o pseudonimie "Ali". Jego losy na trwałe połączyły się z Polską. Oto niezwykła historia, którą poznajemy po wielu latach.

  W jednym z drewnianych domków na osiedlu Przyjaźń na warszawskich Jelonkach mieszka weteran powstania warszawskiego - 96-letni Witold Kruczek-Abuładze ps. "Kruk". Budynek nie był w najlepszym w stanie i wymagał remontu. Na szczęści znaleźli się dobrzy ludzie, którzy postanowili przywdziać kombinezony robocze i odnowić dom Pana Witolda. Kim są? Dlaczego się tego podjęli? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  W podstawówce nr 26 im. Mirosława Biernackiego w Warszawie znajduje się izba pamięci o Powstaniu warszawskim. Opiekuje się nią były uczeń szkoły 88-letni Janusz Walędzik, który w czasie Powstania warszawskiego walczył w okolicach placówki. Dzieci go uwielbiają, opiekują się nim i z chęcią słuchają jego opowieści z czasów okupacji. Za co je cenią? Wyjątkowej relacji Pana Janusza z uczniami szkoły przyjrzał się reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer. Mógł się również przekonać w jak złych warunkach mieszka powstaniec warszawski.