Nie żyje niezłomna minerka z powstania warszawskiego. "Walczyła do końca"

Źródło: Dzień Dobry TVN Online
Janusz Maksymowicz ps. "Janosz" wspomina powstanie warszawskie
Janusz Maksymowicz ps. "Janosz" wspomina powstanie warszawskie
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemii
Barbara Matys-Wysiadecka ps. Baśka-Bomba zmarła w wieku 100 lat. Była żołnierką Kobiecych Patroli Minerskich Związku Odwetu Kedywu Okręgu AK Komendy Głównej, a po wojnie pielęgniarką. - Najdzielniejsza z dzielnych - podkreślono w komunikacie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Barbara Matys-Wysiadecka nie żyje. Miała 100 lat

O śmierci Barbary Matys-Wysiadeckiej poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego.

- W wieku 100 lat na wieczną wartę odeszła Barbara Matys-Wysiadecka ps. Baśka, Baśka Bomba. Żołnierz Kobiecych Patroli Minerskich Związku Odwetu Kedywu Okręgu AK Komendy Głównej. Najdzielniejsza z dzielnych; w Powstaniu walczyła do końca. Na zawsze w naszych sercach! - czytamy na Twitterze.

Barbara Matys-Wysiadecka walczyła w postaniu warszawskim

Barbara Matys-Wysiadecka 20 sierpnia 1944 roku - wraz z dwiema koleżankami-minerkami - uzbrajała minę na wysokości trzeciego piętra ściany gmachu PAST-y. - Tego dnia PAST-a została zdobyta! - podkreśliła fundacja Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich.

"Baśka-Bomba" w rozmowie z twórcami muzeum oceniła, że sierpień 1944 roku to były najpiękniejsze dni w jej życiu. - Najwspanialsze przyjaźnie, które trwają do tej pory – już jest nas tylko kilkoro. Z pięćdziesięciu minerek w Warszawie jest osiem - mówiła w 2008 roku. 

Jak przypomniała organizacja, Barbara Matys-Wysiadecka po powstaniu została wywieziona do stalagu 344 w Lamsdorfie, a następnie do obozu w Zeithein. Po wojnie poświęciła się pracy zawodowej jako pielęgniarka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: Muzeum Powstania 1944/Polsatnews.pl

Źródło zdjęcia głównego: fhm/Getty Images; MuzeumPowstania1944/Twitter

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana