Gorące tematy

"Fundowałam swojemu maleństwu horror, bo go nieświadomie dusiłam". Pediatra ostrzega przed pieluszkowym udarem

Gorące tematy

Aktualizacja:
Dziecko w wózku

Nawyk przykrywania dziecięcego wózka tetrą należy do dość powszechnych. Tymczasem, zdaniem wielu lekarzy, jest on niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia malucha, ponieważ może wywołać u niego udar cieplny, zwany przez niektórych - pieluchowym. Dlaczego - mimo apeli specjalistów - rodzice nadal stosują takie praktyki?

Zakrywanie wózka pieluchą - tak czy nie?

Kiedy nadchodzą ciepłe, słoneczne dni, na ulicach często widzi się rodziców, którzy prowadzą wózki przykryte pieluchami, chustami czy kocykami. Powodów takiego postępowania jest kilka. - Robię to, żeby słońce nie raziło mojego dziecka w oczy i żeby nie wlatywały owady - mówi Julia, mama 6-miesiecznego Piotrusia. Natomiast Kasia tak tłumaczy zakrywanie wózka tetrą: - Chcę ochronić swoją córkę przed wzrokiem innych ludzi.

Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Osobą, która także stosowała tę metodę była Marta. Uważała, że pieluszka zawieszona na wózku ochroni skórę jej dziecka przed promieniami słonecznymi. Przestała to robić, kiedy trafiła z nim na pogotowie. - Lekarz uświadomił mi, że fundowałam swojemu maleństwu horror, bo go nieświadomie dusiłam - mówiła ze smutkiem.

Pieluszkowy udar cieplny - co to jest

Lekarzem, który jest przeciwnikiem przykrywania wózków dziecięcych pieluchą jest pediatra, Łukasz Durajski. - Wydawałoby się, że ta cienka, przewiewna tkanina nie zatrzymuje ciepła, a jednocześnie stanowi ochronę przed promieniowaniem słonecznym. A tymczasem, wewnątrz wózka temperatura rośnie przy jednoczesnym braku dopływu świeżego powietrza. To tak, jakbyśmy włożyli dziecko do włączonej mikrofalówki lub piekarnika - uważa lekarz.

Pediatra przyznaje, że - mimo apeli specjalistów - wielu rodziców nadal nie zdaje sobie sprawy, jak niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka jest zakrywanie wózka tetrą. - Przychodzą do mnie z dzieckiem mówiąc, że z niewiadomych przyczyny jest ono ospałe, ma wymioty, przyspieszone bicie serca czy płytki oddech. Dopiero po moich szczegółowych pytaniach, okazuje się, że wózek, w którym leżał maluch był osłonięty pieluchą, a rodzice nie łączyli tego z przegrzaniem i złym samopoczuciem dziecka - mówi dr Łukasz Durajski.

Innymi objawami udaru cieplnego u małych dzieci, na które należy zwrócić uwagę są m.in.: wysoka gorączka, niepokój, zaczerwienienie skóry, a nawet utrata przytomności.

Udar cieplny może prowadzić do wielu powikłań, m.in. do: niewydolności oddechowej, zaburzeń rytmu serca i mechanizmów krzepnięcia, ale nie tylko.

- Znam historię dziecka, które z powodu pieluszkowego udaru cieplnego miało długo potem problemy neurologiczne. Rodzice zauważyli u niego zahamowanie rozwoju, a nawet uwstecznienie. Trzeba było wdrożyć bardzo intensywną terapię: psychologiczną, logopedyczną i fizyczną. To przykre, bo gdyby rodzice słuchali specjalistów, nie doszłoby do tego - mówi dr Durajski.

Jego zdaniem, nie pomagają też znane osoby, które w mediach społecznościowych prezentują wózki z zawieszonymi pieluszkami lub kocykami. - Celebryci mają spory wpływ na innych, więc muszą być uważni, co publikują - stwierdza lekarz.

Jak mówi, aby uchronić malucha przed udarem cieplnym, należy przebywać z nim w cieniu (ewentualnie przymocować do wózka parasolkę), nawadniać go, ubierać lekko, a gdy dziecko jest karmione piersią - częściej je przystawiać. Jeżeli rodzic zauważy, że maluch się przegrzał, to trzeba go stopniowo schłodzić. - Błędem jest natomiast podawanie dziecku bardzo zimnego napoju, okładanie lodem czy zimna kąpiel - zauważa na koniec pediatra.

Zobacz wideo: Jak uniknąć przegrzania dziecka?

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Iza Dorf

Źródło zdjęcia głównego: splendens/Getty Images

Pozostałe wiadomości