Święto Muzyki - kiedy się je obchodzi?

Autor:
Teofila
Siewko
Para na festiwalu muzycznym

Święto Muzyki to cykliczna impreza, która odbywa się na całym świecie w pierwszy dzień lata - 21 czerwca. Jak obchodzi się ten dzień na świecie i w Polsce? Sprawdź, co warto o nim wiedzieć. 

21 czerwca - Święto Muzyki

Święto Muzyki, obchodzone na całym świecie, powstało w 1981 roku z inicjatywy francuskiego kompozytora Marcela Landowskiego. Spopularyzowali je jednak Maurice Fleuret i Jack Lang. Nazwa w oryginale brzmi "Fête de la Musique", co jest homofonem dla wyrażenia "Faites de la musique!", które po polsku brzmi po prostu "Róbcie muzykę!".

Muzyka

Patrycja Markowska wraca do korzeni
Patrycja Markowska wraca do korzeniDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Pierwsza impreza miała miejsce 21 czerwca 1982 nad Sekwaną. Od tamtego roku manifestacja na cześć muzyki zdobywała popularność na całym świecie. Chociaż początkowo święto obchodzono jedynie we Francji, to jego popularność rozlała się na cały świat.

Co roku wiele instytucji związanych z muzyką organizuje w tym dniu ogólnodostępne koncerty. Można uczestniczyć w wydarzeniach ośrodków kultury, filharmonii, oper, teatrów muzycznych, a nawet szkół muzycznych.

Święto Muzyki - obchody

Święto obchodzone jest cyklicznie - co roku 21 czerwca organizowane są obchody na całym świecie. Idea obchodów stała się popularna dopiero w 1995 roku. Obecnie obchodzona jest w ponad 100 krajach i 330 miastach. Było to pierwsze święto związane z muzyką, które zyskało światowy zasięg.

W Polsce próbowano rozpocząć obchody tego święta, jednak nie zyskało ono aż takiej popularności. Pierwsze obchody miały miejsce w 2000 roku w Warszawie. Odbyły się na 19 scenach. Obecnie impreza organizowana jest w Instytucie Francuskim w Warszawie. Wydarzenie ma charakter recitalu francuskiej piosenki.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: urbazon/Getty Images

Pozostałe wiadomości