Styl życia

Jaka jest muzyka folkowa? O zespołach i instrumentach

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Akordeon

Muzyka folkowa inspirowana jest muzyką ludową. To bardzo charakterystyczny gatunek, który wiąże się z grą na łatwo dostępnych instrumentach, np. gitarze czy flecie prostym. W połączeniu ze śpiewem, najczęściej całych zespołów, daje to niesamowite wrażenia muzyczne.

Polska muzyka folkowa zalicza się do gatunku muzyki popularnej. Wykonawcy oraz utwory, które powstają, są ściśle związane z kulturą symboliczno-artystyczną. Sprawdź, jakie są najbardziej charakterystyczne zespoły oraz instrumenty kojarzące się z muzyką folkową.

Czym charakteryzuje się muzyka folkowa?

Termin "muzyka folkowa" po raz pierwszy został użyty przez Johna Lomaxa, pioniera muzykologii w Stanach Zjednoczonych. Według stworzonej przez niego definicji folk to muzyka ustnie przekazywana społeczeństwu. Z tym wiąże się kilka cech charakterystycznych tego gatunku:

  • muzyka ma być autentyczna, prawdziwa dla drugiej osoby,
  • musi dotyczyć pewnej społeczności, grupy powiązanych ze sobą osób,
  • nie powinna mieć charakteru komercyjnego.

Muzyka folkowa kojarzy się ze zwyczajną, prostą w przekazie muzyką, której wykonawcy nie korzystają ze sztucznych kreacji. W ubiegłym stuleciu gatunek ten nawiązywał do polityki, np. pieśni protestu. Na wrażenia wizualne i słuchowe wpływają słowo, taniec, gesty, mimika oraz dźwięk wydobywany przez liczne instrumenty. Muzyka folkowa rzadko występuje na festiwalach, nieczęsto też można posłuchać jej w radiu.

W Polsce gatunek ten ściśle łączy się z kulturą np. danego regionu, z którego wywodzą się artyści. Często w mniejszych miastach lub wioskach tworzą się grupy muzyczne wykorzystujące regionalne ubrania, a także instrumenty.

Znani wykonawcy muzyki folkowej

Wśród znanych wykonawców muzyki folkowej należy wymienić przede wszystkim Stanisława Grzesiuka, który był nie tylko pieśniarzem, ale także pisarzem. Znaną wykonawczynią folku jest również Joanna Słowińska, która w swojej twórczości inspiruje się polską i słowiańską muzyką tradycyjną. Działa jako solistka, a także występuje w zespole Muzykanci.

Istotną rolę w rozwoju muzyki folkowej za granicą mieli wykonawcy tacy jak Woody Guthrie, Pete Seeger oraz Huddie Ledbetter.

Muzyka folkowa - znane zespoły

Wśród zespołów muzyki folkowej są również artyści znani dużo szerzej publiczności. Jednym z nich jest Golec uOrkiestra, który wykonuje muzykę z pogranicza muzyki popularnej, folkowej i także jazzowej. To połączenie jest atrakcyjne dla słuchaczy, dlatego bracia bliźniacy, Paweł i Łukasz Golcowie, są znani w całej Polsce i nie tylko. Popularne utwory tego zespołu muzycznego to m.in. "Szarpany", "Crazy is my life", "Słodycze" czy "Bo lato rozpala".

Do gatunku folk zalicza się również poezję śpiewaną, a jednym z jej najbardziej popularnych przedstawicieli jest założony w roku 1983 zespół Stare Dobre Małżeństwo. Innym ciekawym zespołem jest Wolna Grupa Bukowina, która łączy nurt folk rocka z poezją śpiewaną. Zespół został założony przez Wojciecha Belona w 1970 roku.

Znanym polskim zespołem muzyki folkowej jest także Dagadana, czyli połączenie polskiej i ukraińskiej kultury. W swoich utworach często mieszają folk z jazzem i elektroniką. Od 1991 roku muzykę folkową wykonuje także szczeciński zespół Emerald.

Formacją, która wykonuje muzykę folkową, jest również Tulia. Grupa została założona w Szczecinie w 2017 roku i znana jest z aranżacji starych kawałków w wersji folkowej. Utwory muzyki folkowej wykonywane przez Tulię w Internecie swego czasu były rekordy popularności, zwłaszcza covery "Enjoy the Silence" Depeche Mode czy "Nothing Else Matters" Metalliki. Co ciekawe, zespół wykonuje także covery polskich wykonawców, np. Dawida Podsiadły, Ani Dąbrowskiej czy Seweryna Krajewskiego. Tworzą także autorską muzykę, jednym z ich najbardziej znanych singli jest utwór "Wstajemy już" z 2018 roku.

Muzyka folkowa - instrumenty

Tradycyjna muzyka folkowa charakteryzuje się bogactwem instrumentów. Najczęściej stosuje się gitarę oraz bandżo, czyli instrument strunowy wyróżniający się okrągłym pudłem przypominającym tamburyn oraz strunami, które znajdują się wzdłuż gryfu. Naturalnego brzmienia dodaje także flet prosty oraz skrzypce czy akordeon.

W muzyce folkowej wykorzystuje się także instrumenty perkusyjne. Często towarzyszy jej też śpiew, który ma charakter nosowy. Treść piosenek jest prosta, skierowana do konkretnej grupy społecznej. Całość dla słuchaczy jest atrakcyjna, dlatego często temu gatunkowi muzycznemu towarzyszy śpiew, zabawa oraz tańce. Piosenki mogą być biesiadne lub melancholijne nawiązujące do problemów codziennego życia.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Z miłości do folkloru

Z miłości do folkloru
Z miłości do folkloru Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Os Tartarouchos/Getty Images

Pozostałe wiadomości