Gorące tematy

London Design Biennale. "Jest więcej prac skupiających się na środowisku, równości społecznej czy migracji"

Gorące tematy

Aktualizacja:

Święto designu w Londynie to jedna z największych tego typu imprez na świecie. Biorą w niej udział najlepsi artyści i kuratorzy z kilkudziesięciu krajów. Po tegorocznej ekspozycji oprowadził nas Gianfranco Chicco, dyrektor ds. komunikacji London Design Biennale.

Tegoroczne biennale odbywa się w historycznym Somerset House. Kuratorką jest Victoria Broackes, dyrektor London Design Biennale, który organizowała wiele przebojowych wystaw w Londynie, m.in. Dawida Bowie czy Pink Floyd. To biennale jest wyjątkowe, ponieważ prace nad nim trwały podczas pandemii.

– To naprawdę cud, że się udało. Mieliśmy katastroficzny rok, który uświadomił ludziom, co się dla nich naprawdę liczy. (...) Jest więcej prac skupiających się na środowisku, równości społecznej czy migracji, na tych ogromnych problemach, nad którymi się pochylamy – zauważa Victoria Broackes. – Podoba mi się idea jednego świata w którym możemy celebrować różnorodność krajów i miast na ich zasadach. Nie mogliśmy w tym roku za bardzo podróżować, ale jeśli przyjedziecie do Somerset House, zobaczycie cały świat w sercu Londynu – zapewnia.

Polska ekspozycja na London Design Biennale 2021

Wśród twórców z całego świata są też przedstawiciele naszego kraju. Polska to jeden z moich faworytów – mówi dyrektor ds. komunikacji London Design Biennale. – Polska część jest bardzo wizualna. Są tu różne tkaniny, prawie jak w domu dodaje.

Polska część autorstwa Alicji Bielawskiej została nazwana "Dom odziany". Co się kryje za pomysłem artystki? – Kiedy nie było elektryczności, ludzie na różne sposoby reagowali na zmiany pór roku i środowiska. Musieli walczyć z gorącem i zimnem. Tekstylia pomagały im w tej walce. Nie miało znaczenia, czy byłeś bogatym człowiekiem, mieszkającym w dworku, czy rolnikiem w bardzo skromnej chacie. (...) Widać tu wiele kolorów. One reprezentują kolory zmieniające się w ciągu roku. Zmieniają się też światło i barwa liści. To m.in. stanowiło punkt wyjścia dla tego projektu – wyjaśnia ekspert.

Wszystkie eksponaty na wystawę zostały wykonane przez polskich rzemieślników. – Wiele z tych rzeczy byłoby użyteczne także dziś, ale o nich zapomnieliśmy, bo zapomnieliśmy o własnych korzeniach – mówi Gianfranco Chicco.

Instalacja "Forest For Change" na dziedzińcu Somerset House

Reporterka Dzień Dobry TVN, Anna Senkara, od razu zwraca uwagę las, który pojawił się na wspaniałym dziedzińcu Somerset House. "Forest For Change" jest instalacją złożoną z 400 drzew i krzewów. – To pomysł naszej dyrektor artystycznej Es Devlin – wyjaśnia Gianfranco Chicco. Es słynie ze scenografii dla Kanye Westa, Beyoncé, Lady Gagi, U2.

– Somerset House powstał w czasach Oświecenia kiedy człowiek stał się silniejszy i potężniejszy niż natura. I dlatego nie było tu żadnych drzew. Jeden z pomysłów na tegoroczne biennale to: wpływ, jaki mamy na świat. Stąd motto: rezonans. (...) Ludzie nie spodziewali się natury w tej części Londynu – mówi Gianfranco Chicco.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Rzeczy użytkowe vintage. "Ważne jest, aby szukać takich przedmiotów wszędzie"

Najwspanialsze kreacje gwiazd stworzone przez polskich projektantów. Odwiedź wyjątkową wystawę w Lublinie

Alexander McQueen obchodziłby dziś urodziny. Jak "chuligan mody" zrobił krótką, lecz spektakularną karierę?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Reporter: Anna Senkara

Pozostałe wiadomości