Gorące tematy

Kiedy będzie szczepionka przeciwko COVID-19 dla dzieci? Padł wstępny termin

Gorące tematy

Fot. Getty Images

Kiedy dostępna będzie szczepionka dla dzieci? To pytanie od tygodni zadają rodzice na całym świecie. "Deutsche Welle" donosi, że preparat może trafić do punktów szczepień już w czerwcu.

Özlem Türeci, dyrektor medyczny BioNTech, i jego żona ogłosili, że testowanie i zatwierdzenie szczepionki przeciw COVID-19 jest priorytetowym działaniem koncernu. Prace przyspieszyło pojawienie się kolejnych agresywnych mutacji koronawirusa w kilka miejscach na świecie.

Szczepionka dla dzieci. Kiedy zaszczepimy najmłodszych?

Przeprowadzone przez BioNTech i Pfizer testy kliniczne wykazały, że skuteczność szczepionki w grupie wiekowej od 12 do 15 lat w USA wynosi 100 proc. To bardzo dobry prognostyk. Na początku maja Europejska Agencja Leków (EMA) ma zostać wstępnie poproszona o zatwierdzenie szczepionki przeciwko koronawirusowi dla dzieci od 12. roku życia. Cała procedura trwa zazwyczaj około kilku tygodni.

Cały czas trwają też badania nad efektywnością i bezpieczeństwem preparatu podawanego dzieciom w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Testy mają zakończyć się jeszcze przed zimą. Szczepionka dostępna dla wszystkich grup wiekowych ma zostać zatwierdzona we wrześniu. — Wierzymy, że teraz sprawy mogą potoczyć się szybko — zapowiedział Ugur Sahin, szef firmy BioNTech, w wywiadzie dla magazynu "Der Spiegel".

Szczepienie przeciwko koronawirusowi w Polsce

Szczepienia w Polsce trwają od stycznia. Po przyjęciu preparatu przez seniorów oraz najbardziej narażone grupy zawodowe, rozpoczęto zapisy dla pozostałych roczników. Obecnie w Polsce mogą być stosowane szczepionki mRNA przeciw COVID-19 Comirnaty (Pfizer) i Moderna oraz szczepionki wektorowe AstraZeneca i Janssen (Johnson & Johnson).

Zobacz wideo:

"Esmeralda" podbijała serca widzów TVN. Jak po latach wyglądają główni bohaterowie tej telenoweli?

Matka oddała dzieci do domu dziecka. "Nie słuchały mnie"

Kara zawróciła uczestnikom "Hotelu Paradise 3" w głowach. Który związek rozbije piękna Białorusinka?

Zobacz też: W Bytomiu uruchomiono punkt szczepień w galerii handlowej

Autor: Mateusz Łysiak

Pozostałe wiadomości