Gorące tematy

Kolęda w czasie koronawirusa. Jak będzie wyglądała? Znamy wytyczne

Gorące tematy

iStockphotodjedzura/Getty Images

Pandemia koronawirusa wpływa na wiele dziedzin naszego życia. Okazuje się, że koronawirus zmieni także tegoroczne świąteczne wizyty duszpasterskie. Wytyczne w tej sprawie wydała katowicka kuria. Jak będzie wyglądać kolęda według nowych zasad?

Kolęda 2020/2021

Do Bożego Narodzenia zostało jeszcze kilka miesięcy, ale już teraz wiadomo, że w tym roku jeden z tradycyjnych elementów świąt będzie wyglądać inaczej. Chodzi o wizyty duszpasterskie, czyli tzw. kolędy.

Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie. Odwiedziny duszpasterskie ograniczamy wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy

– podała katowicka kuria.

Informację o takiej treści rozesłano już do parafii.

Kolęda w czasie koronawirusa - wytyczne

O rozesłaniu do parafii archidiecezji katowickiej informacji w sprawie tegorocznych odwiedzin duszpasterskich poinformował sekretarz i rzecznik metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, ks. Tomasz Wojtal.

Jednocześnie zachęcamy duszpasterzy do celebracji w okresie Bożego Narodzenia (jeśli to konieczne – także w czasie Adwentu) Eucharystii w intencji parafian z poszczególnych ulic oraz kolędowych Nieszporów (wieczorów), z uwzględnieniem stosownych przepisów sanitarnych

– dodano.

To kolejne zmiany w archidiecezji katowickiej wywołane sytuacją epidemiczną. Wcześniej abp Skworc poinformował, że zaplanowana na październik w katowickiej Archikatedrze beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy została przeniesiona na 2021 r.

Kolęda 2020/2021 - nowe zasady

Do tej pory ograniczenia dotyczące kolędy 2020 wprowadzono tylko w archidiecezji katowickiej, która rozpoczynała odwiedziny duszpasterskie jako pierwsza. Można się jednak spodziewać tego, że podobne regulacje zostaną wprowadzone także przez inne kurie.

Czy polscy naukowcy mają lek na COVID-19? Prof. Krzysztof Pyrć komentuje. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Zasiłek chorobowy na kwarantannie. Jak otrzymać świadczenie?

Minister zdrowia wprowadza zmiany zasad kwarantanny i izolacji

Nowa wersja Romeo i Julii. Poznali się na balkonie podczas pandemii, teraz planują ślub. Jak znaleźć miłość w czasie izolacji?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości