Gorące tematy

Kate Winslet żałuje współpracy z Romanem Polańskim i Woodym Allenem. "Co ja sobie myślałam?"

Gorące tematy

- To po prostu hańba - wyznała aktorka w wywiadzie udzielonym "Vanity Fair". Odniosła się tym samym do dwóch reżyserów, z którymi pracowała w swojej długoletniej karierze - Woody'ego Allena i Romana Polańskiego. Dlaczego wyraziła się tak ostro? Obaj twórcy znani są bowiem nie tylko ze swojego filmowego dorobku, ale i głośnych spraw o nadużycia seksualne.

Kate Winslet o Allenie i Polańskim

W ostatnim wywiadzie z aktorką, który ukazał się na łamach "Vanity Fair" Winslet po raz pierwszy odniosła się do współprac, których podejmowała się w przeszłości z dwoma wielkimi reżyserami - Allenem i Polańskim.

Muszę wziąć odpowiedzialność za fakt, że pracowałam z obojgiem. Nie mogę cofnąć czasu. Borykam się z tym żalem, ale co mogę zrobić, skoro nie byliśmy w stanie być szczerzy w tej kwestii?

- pytała retorycznie artystka.

Rzeczywiście, zarówno nadużycia, których dopuścił się Allen, jak i Polański, przez długi czas nie były potwierdzone ani usankcjonowane prawnie. Fakt ten sprawił, że wielu czołowych twórców w Hollywood, ale i aktorów, aktorek podejmowało się zawodowych współprac z dwojgiem reżyserów. Sama Winslet zagrała u boku Justina Timberlake'a w "Na karuzeli życia" Allena, a także w komedii "Rzeź" Polańskiego.

To dla mnie niewiarygodne, że ci mężczyźni przez tyle czasu byli tak poważani, i to w filmowym przemyśle, i to przez długi czas - to hańba

- nie przebierała w słowach Kate.

Woody Allen - molestowanie seksualne córki

W 1992 roku na jaw wyszlo, że Allen, który wówczas miał 57 lat, ma romans ze swoją adoptowaną córką, Soon-Yi Previn (wtedy 21-letnią). Po ujawnieniu związku, żona Allena, z którą zresztą reżyser wspólnie zaadoptował Soon-Yi, Mia Farrow, złożyła pozew o rozwód. Para miała już wtedy za sobą wiele wspólnych produkcji, jak choćby najgłośniejsza "Dziecko Rosemary". Farrow w momencie składania pozwu publicznie wyznała, że Woody molestował przed laty ich - 7-letnią wówczas - córkę Dylan, która również została zaadaptowana przez parę.

Podjęto śledztwo wobec Allena, który jednak nigdy nie został oskarżony. Reżyser do dziś utrzymuje, że nie popełnił zarzucanego mu czynu.

Roman Polański i gwałt na 13-latce

Z Polańskim sprawa wyglądała nieco inaczej. Polak przede wszystkim przyznał się do gwałtu, do którego miało dojść w 1978 roku. Ofiara miała wówczas 13 lat. Polański opuścił jednak USA zanim został postawiony przed sądem. Co więcej, kontynuował realizowanie filmów w Europie, zdobywając liczne nagrody. W 2018 roku, w związku z ruchem #MeToo, został wydalony z szeregów Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Polański próbował odzyskać członkostwo, jednak bezskutecznie. Obejrzyj materiał na ten temat:

Zobacz także:

14-latka wyznała matce, że współżyła z nauczycielem. "Mówił, że weźmie z nią ślub"

Mobbing - czym jest i jak na niego reagować? "Jest z nim jak z molestowaniem - gros ludzi sądzi, że ofiara prowokuje"

Wychowawca kolonijny miał dopuścić się molestowania chłopca. Postawiono mu dwa zarzuty

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości