Gorące tematy

IMGW ostrzega: upały drugiego stopnia w 12 województwach. Będzie naprawdę gorąco

Gorące tematy

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla dwunastu województw. Synoptycy przewidują, że w tym czasie termometry w dzień mogą na tych terenach wskazać nawet 33 st. C. Jak zachowywać się w gorące dni?

Upały w 12 województwach

IMGW wydało ostrzeżenia przed upałami dla województw: zachodniopomorskiego (z wyjątkiem północnych powiatów), lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego (z wyjątkiem południowych powiatów), opolskiego, śląskiego (z wyjątkiem południowych powiatów), małopolskiego (z wyjątkiem południowych powiatów), łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Synoptycy przewidują, że w czasie upałów termometry w dzień mogą na tych terenach wskazać ponad 30 stopni C - na zachodzie Polski miejscami nawet 33 st. C., a w nocy do 20 stopni C.

Jak zachować się podczas upałów

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Sugeruje, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna.

RCB podkreśla, że przy wysokich temperaturach nie powinno się pić alkoholu, który odwadnia organizm. Nie wolno ponadto pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego.

Czeka cię długa podróż, temperatura przekracza 30 st. C, a w twoim samochodzie nie ma klimatyzacji? Choć z pewnością nie będą to najprzyjemniejsze godziny za kółkiem, są sposoby, aby zminimalizować negatywne skutki upałów.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

>>> Zobacz także:

Wybierasz się na urlop w sierpniu? IMGW prognozuje, jaka będzie pogoda

Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?

Klimatyzacja dwustrefowa – co warto o niej wiedzieć?

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

Pozostałe wiadomości