Czeka nas wyjątkowe zjawisko na niebie. "Przepiękny widok"

Czeka nas wyjątkowe zjawisko na niebie. "Przepiękny widok"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Majowe obserwacje nieba
Majowe obserwacje nieba
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Wygrały bilet w kosmos
Wygrały bilet w kosmos
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Pierwsza połowa maja to najlepszy czas na podziwianie gwiazd na niebie. Już niedługo czeka nas maksimum wiosennego rojów meteorów - Eta Akwarydów. Czym jest to niezwykłe zjawisko? Jak je obserwować? Gdzie się udać i jak się przygotować? W Dzień Dobry TVN wyjaśniał to popularyzator astronomii Karol Wójcicki.

Majowa obserwacja nieba

Droga Mleczna to galaktyka galaktyki, czyli gigantyczna struktura we wszechświecie, która zbudowana jest z setek miliardów gwiazd. - To taka wstęga gwiazd, którą można zobaczyć na niebie. Najczęściej się nam kojarzy z letnimi nocami, jednak najlepszy czas na obserwację Drogi Mlecznej jest właśnie teraz - podkreślił popularyzator astronomii Karol Wójcicki.

Te spektakularne widoki można zauważyć przede wszystkim w Bieszczadach. - Jak pojedziemy na południowy wschód naszego kraju, to możemy się cieszyć najciemniejszym miejscem do obserwacji. Ale naturalnie jeżeli wyjedziemy kilkadziesiąt kilometrów za miasto, to prawdopodobnie ją zobaczymy - zaznaczył gość Dzień Dobry TVN. - Dobrym miejscem są również Mazury - dodał.

Karol Wójcicki podkreślił, że Droga Mleczna pojawia się około drugiej nad ranem, w kierunku południowo-wschodnim. - Ważne, żeby po drodze nie było dużego miasta, którego blask przyćmi nam widok galaktyki - tłumaczył.

W maju zobaczysz Drogę Mleczną

Czeka nas również bardzo dogodny czas do obserwacji Księżyca. - Wiosną Księżyc wieczorami jest widoczny bardzo wysoko na niebie i to jest świetny czas do jego obserwacji. Czeka nas przepiękny widok. Choć w drugiej połowie nocy, kiedy na niebie będzie widoczna Droga Mleczna, to Księżyc już zdąży się schować. Więc przez najbliższy tydzień w obserwacjach Drogi Mlecznej nie będzie nam Księżyc przeszkadzał, warto to wykorzystać - radził popularyzator astronomii.

Rój Eta Akwarydów

Nasz gość przekazał również dobrą wiadomość dla tych, którzy czekają na "spadające gwiazdy". - Teraz nad ranem pojawia się rój Eta Akwarydów. To rój meteorów, czyli zjawisk na niebie, które wywołane są przez drobiny materii, wpadają do atmosfery z wielką prędkością, na skutek tarcia rozgrzewają się, spalają i powodują świecenie gazów na naszej trasie - wyjaśniał.

- My to widzimy jako te popularnie nazywane "spadające gwiazdy" - podsumował Karol Wójcicki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości