Pogoda w sierpniu - temperatura
Z długoterminowej prognozy pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w południowej oraz zachodniej części Polski, a także w Wielkopolsce oraz punktowo w województwie kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim temperatury w sierpniu tego roku będą powyżej normy.
Jak tłumaczył w rozmowie z PAP rzecznik Instytutu Grzegorz Walijewski, oznacza to, że w tych rejonach temperatury będą wyższe niż bywały normalnie w latach od 1981 r. do 2010 r.
Niewykluczone, że będą też dni upalne z temperaturami przekraczającymi 30 stopni Celsjusza
- dodał Walijewski.
Temperatur na poziomie dotychczasowej średniej należy spodziewać się we wschodniej części kraju, na Mazowszu oraz częściowo w województwach zachodniopomorskim oraz pomorskim.
Pogoda w sierpniu - opady
Z prognozy Instytutu wynika też, że suma opadów przekraczająca normę, spodziewana jest przeważnie na Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach, a także miejscami na Lubelszczyźnie, Śląsku i w zachodniej Małopolsce. Opady "poniżej normy" prognozowane są głównie na Kielecczyźnie, Podkarpaciu i w Tatrach oraz miejscami na Mazowszu i Ziemi Lubuskiej. W pozostałej części kraju opady wyniosą mniej więcej tyle, ile ich dotychczasowa uśredniona wartość.
Z przewidywań wynika więc, że na południu kraju w sierpniu prawdopodobnie będzie dość gorąco i raczej sucho, w centrum - równie ciepło, ale z umiarkowanymi opadami, natomiast na północnym wschodzie należy spodziewać się umiarkowanych temperatur oraz wyższych opadów.
Niestety potwierdza się to, o czym mówiliśmy od dłuższego czasu, czyli że opady będą burzowe
- powiedział Walijewski.
Gdy pogoda na zewnątrz nie zachęca do spędzania czasu na powietrzu, próbujemy schłodzić się w czterech ścianach. Jak przetrwać upał? Sprawdź, co robić, by dogodzić sobie w gorące dni.
>>> Zobacz także:
Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?
Maty chłodzące dla psów – co warto wiedzieć przed zakupem?
Jak ochłodzić kota w upały? Sprawdzone i bezpieczne sposoby
Autor: Iza Dorf
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF