Zwierzęta

Jedne z najpiękniejszych i najrzadszych owiec urodziły się w Zakopanem. "Są bardzo towarzyskie, przyjazne i uwielbiają ludzi"

Zwierzęta

Aktualizacja:

Owce walizerskie uważane są za najsłodsze owce na świecie. Są niezwykle przyjacielskie i zdają się uwielbiać ludzi. Wyróżniają się także oryginalnym wyglądem. Niedawno w Zakopanem urodziło się ich 5 sztuk. Teraz podczas emisji Dzień Dobry TVN widzowie proponowali dla nich imiona.

Wyjątkowa rasa owiec

Walliserska czarnonosa (niem. Walliser Schwarznasenschaf) to rasa owiec domowych, która wywodzi się z południowej Szwajcarii. Wiadomo, że pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z XV wieku, mimo tego oficjalnie uznano jej unikalność dopiero w latach 60-tych XX wieku.

- Charakterystyczne są dla nich czarne noski, czarne uszka i czarne skarpetki . Są bardzo towarzyskie, przyjazne i uwielbiają ludzi - mówił w Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

Wełna z tych owiec jest jedną z najcieplejszych na świecie - najlepiej nadaje się do robienia dywanów i filcu. Co roku jedna owca daje około 4 kg tego włókna.

- Owieczki się dobrze chowają. Jak to się u nas mówi - darzy się, czyli zdrowe i wszystko jest jak trzeba - opowiadał właściciel owieczek, Paweł Łojas.

Imiona owiec walizerskich

Prezenter pogody odwiedził zakopiańską Zagrodę u Koziara, gdzie jakiś czas temu urodziły się 2 baranki i 3 owieczki. Obecnie wychowują się z mamami, wiosną natomiast ruszą na hale.

- 23 kwiecień, świętego Wojciecha, to jest taki właśnie graniczny dzień, gdzie się owce wypuszcza i zaczynają się paść w halach - opowiadał Paweł Łojas.

W trakcie emisji programu Dzień Dobry TVN widzowie pisali swoje propozycje dla niedawno urodzonych, jednych z najrzadszych i najpiękniejszych owiec na świecie. Spośród nich, właściciel wybrał 5 imion.

- Każde zwierzę, które tu się urodzi w tej szopie, jest traktowane jako członek rodziny, także imiona ludzkie wybrane - mówił.

W związku z tym maluchy zostały nazwane: Januszek, Jasiek, Zośka, Tośka i Maryśka.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości