Zwierzęta

Border collie - psy, dla których relacja z człowiekiem jest najważniejsza. Jak wygląda ich szkolenie?

"Szkółka dla border collie"

Zwierzęta

Border collie - psy, dla których relacja z człowiekiem jest najważniejsza. Jak wygląda ich szkolenie?

"Szkółka dla border collie"

W ostatnich latach psy rasy border collie stają się coraz bardziej popularne. Wszystko za sprawą ich wesołego usposobienia i ogromnego temperamentu. Warto jednak wiedzieć, że nieprawidłowo zsocjalizowane mogą stać się reaktywne, a nawet agresywne. Z czego to wynika?

Dla kogo psy rasy border collie?

Border collie są z natury przyjacielskie i niezwykle łagodne, ze względu na co nie nadają się na stróża. Nie są agresywne w stosunku do człowieka, a potrzebują z nim bliskiego kontaktu. Są tolerancyjne i chętnie bawią się z psami, które dorównują im kondycją. Co ciekawe - inne ignorują i nie zwracają na nie uwagi. Dlaczego są coraz popularniejsze?

Przede wszystkim dlatego, że jest to bardzo inteligentna rasa. Są żywiołowe, są średniej wielkości, (...) do mieszkania się nadają, ale między innymi wydaje mi się, że dlatego, że jednak coraz więcej je widzimy w reklamach, w filmach. (...) To jest generalnie bardzo fajna rasa - mówiła w Dzień Dobry TVN Jolanta Jasienicka, hodowca i trenerka psów boder collie.

Warto jednak wiedzieć, że psy tej rasy nie są dla każdego - border collie pozostawione same sobie nawet na dużym terenie będą się nudzić, co może skutkować nieposłuszeństwem czy skłonnością do ucieczek oraz niszczeniem mienia.

Nie są dla każdego. Przede wszystkim muszą mieć bardzo wymagającego przewodnika. Musi to być przewodnik, który zapanuje nad ich emocjami, dostarczy im zajęć intelektualnych, bo te zajęcia dla nich są najważniejsze. Czyli nie bieganie przy rowerze czy bieganie po lesie, ale właśnie zajęcia intelektualne, m. in. taki trening pasterski - opowiadała trenerka.

Czym jest trening pasterski?

Jolanta Jasienicka na co dzień zajmuje się właśnie trenowaniem border collie. Ma własną szkółkę w Czarnowie, gdzie zapewnia psom intelektualną rozrywkę w postaci treningu pasterskiego. Czym on jest?

- Trening pasterski to tak po krótce pomoc psa przy zaganianiu owiec. (...) Pilnuje, żeby owce się nie rozbiegały, żeby szły za przewodnikiem. Wykonuje też proste polecenia, typu zostawianie w miejscu, podnoszenie się, pchanie owiec za przewodnikiem - tłumaczyła w naszym programie hodowca.

Na taki trening można psa oddać już wtedy, gdy skończy pół roku. Jego częstotliwość nie jest określona - wszystko zależy od tego, jaki poziom pragnie się osiągnąć. Co jeszcze ciekawe - podczas owego treningu nie są potrzebne przysmaki, piłeczki czy inne nagrody.

Ten pies pracuje dla samej przyjemności pracy dla człowieka. To jest dla niego najważniejsze - relacja z człowiekiem, jak również praca przy tych zwierzętach. On do tego został stworzony - mówiła Jolanta Jasienicka.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Co sądzisz o tym artykule?
55
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0