Ogród

Jak prawidłowo uprawiać omieg? Co trzeba wiedzieć o tej roślinie?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Omieg

Omieg to roślina coraz częściej pojawiająca się w naszych ogrodach. Kiedy zapewnimy jej wszystko, czego potrzebuje, odwdzięczy się bujnym wzrostem i pełnym zdrowiem. Jakie wymagania ma omieg i jak należy go uprawiać?

Każda roślina ma inne wymagania, które należy spełnić, żeby mogła dobrze się rozwijać. Sprawdźmy, czego potrzebuje omieg, by zachwycać nas pełnią swojego uroku. Co możemy zrobić, by rósł jeszcze lepiej?

Zobacz wideo: Ogród

Ogród

Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodachDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Omieg – co to jest?

Omiegi (Doronicum) to rośliny należące do rodziny astrowatych (Asteraceae). Na stanowiskach naturalnych te rośliny możemy spotkać w Europie i Azji. W naszym kraju w warunkach naturalnych rosną dwa gatunki omiegu – górski i kozłowiec, spotykane głównie w Karpatach, Sudetach oraz Tatrach. Pozostałe omiegi występujące w Polsce są gatunkami zdziczałymi lub uprawnymi. Łodyga rośliny jest zazwyczaj pojedyncza i w zależności od gatunku dorasta od 10 do 90, a nawet 150 centymetrów wysokości. Pod ziemią znajdują się kłącza, czasami z rozłogami. Liście omiegu także mogą się od siebie różnić. Niektóre z nich wyrastają z kłącza lub podstawy łodygi, inne są ułożone skrętolegle na ogonku lub bezpośrednio na łodydze. Blaszka liścia ma kształt lancetowaty, jajowaty lub eliptyczny. Jej brzeg może być gładki lub ząbkowany. Bywa, że liście są owłosione, ale nie jest to regułą. Na szczególną uwagę zasługują charakterystyczne, języczkowate kwiaty omiegów, zebrane w koszyczki i zazwyczaj rozmieszczone pojedynczo na łodydze. Korona kwiatów jest żółta. Okres kwitnienia przypada na kwiecień i maj, a czasami także czerwiec. Owoce omiegów są owalne i płaskie, mogą być gładkie lub owłosione.

Omieg wschodni – uprawa i pielęgnacja rośliny

Omieg wschodni (Doronicum orientale) to najczęściej uprawiany z omiegów. Bywa nazywany także omiegiem kaukaskim. Jest to bylina o wzniesionym, kępiastym pokroju, która osiąga wysokość od 30 do 50 centymetrów. Część podziemną omiegu wschodniego tworzy kłącze. Ma spore, sercowate, nieowłosione i ząbkowane liście, częściowo zebrane w rozetę, a także wyrastające na łodydze. Roślina kwitnie od kwietnia do czerwca. Wówczas na pędach kwiatostanowych pojawiają się 1–2 żółte koszyczki. Kwiaty są okazałe i języczkowe. Roślinę najlepiej rozmnażać poprzez podział, do którego przystępujemy wczesną wiosną lub po przekwitnięciu. Najlepsza rozstawa dla tego gatunku to 30 na 35 centymetrów. Omieg wschodni najlepiej radzi sobie na glebie lekko wilgotnej i żyznej. Preferuje stanowiska znajdujące się w półcieniu, ale jego uprawa jest możliwa także na słońcu. Nie ma specjalnych wymagań odnośnie do pH gleby. Roślina jest zaliczana do mrozoodpornych i może rosnąć w tym samym miejscu przez kilka lat, po których upływie zaleca się jej przesadzenie. By omieg kwitł obficiej, należy nawozić go kompostem. Omieg kaukaski będzie ciekawą ozdobą naszej rabaty lub skalniaka. Powinniśmy pamiętać o tym, że latem omieg wchodzi w stan spoczynku i lepiej unikać sadzenia go w miejscach wyeksponowanych. Możemy go także uprawiać w pojemnikach ustawianych na tarasach i balkonach, a także stosować jako kwiat cięty. Świetnie będzie się prezentował w towarzystwie roślin cebulowych, wrzośców, pierwiosnków i niezapominajek.

Zobacz wideo: Orientalna oaza w sercu gór

Orientalna oaza w sercu gór
Orientalna oaza w sercu gór Źródło: Dzień Dobry TVN

Omieg – gatunki rodzime

W Polsce dziko rosnącym gatunkiem omiegu jest omieg górski (Doronicum austriacum). Gatunek dorasta do 120 centymetrów wysokości. W naszym kraju można spotkać go głównie w wyższych partiach gór – na terenie Karpat i Sudetów, rzadziej także w Górach Świętokrzyskich i na Wyżynie Małopolskiej. Zazwyczaj rośnie w lasach i zaroślach. Dolne liście są sercowate i wyrastają na ogonkach, natomiast górne są lancetowate i obejmują łodygę rośliny. Duże kwiatostany w kształcie koszyczków są koloru jasnożółtego, a języczkowate kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia. Na stanowiskach naturalnych omieg górski jest rośliną chronioną. Uprawia się go także w ogrodach skalnych. Innym gatunkiem omiegu spotykanym na stanowiskach naturalnych w naszym kraju jest omieg kozłowiec (Doronicum clusii). Znajdziemy go w wysokich partiach Karpat, gdzie porasta hale i skały, od kosodrzewiny po górskie szczyty. Ten gatunek dorasta do 40 centymetrów wysokości. Jego pojedyncza łodyga, którą pokrywają białe włoski, jest zakończona kwiatowym koszyczkiem. Także liście są owłosione. Te odziomkowe są bardziej owalne, a łodygowe podłużne, węższe. Kwitnie od lipca do września. Okazałe koszyczki kwiatowe o średnicy dochodzącej nawet do 7 centymetrów są koloru złocistożółtego.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: mdurajczyk/Getty Images

Pozostałe wiadomości