Zmiana czasu 2020. Kiedy przestawimy zegarki?

czas
gettyimages.com/ MirageC
Spóźniamy się na pociągi, zasypiamy na spotkania i panuje ogólny chaos. Dwa razy w roku przychodzi moment, kiedy nie wiemy, która jest godzina. Zobacz, kiedy nastąpi zmiana z czasu zimowego na letni w 2020 roku.

Zmiana czasu na letni 2020

Jak co roku, w ostatni weekend marca przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni. W ostatnią niedzielę nadchodzącego miesiąca będziemy spali krócej, ale za to dni będą dłuższe. Zmiana czasu na letni nastąpi 29 marca 2020 roku. W nocy z soboty na niedzielę „przesuniemy” czas o godzinę. Z 2:00 na 3:00. To oznacza, że zniknie nam godzina snu. Pociesza nas jedynie to, że słońce będzie zachodziło godzinę później i dłużej będzie jasno.

Zmiany czasu w Polsce

W Polsce zmiana czasu występuje dwa razy w roku. Czas zimowy trwa 5 miesięcy, a letni 7. W ostatnią niedzielę marca przechodzimy z czasu zimowego na letni. Przestawiamy wtedy wskazówki zegarów z godziny 2:00 na 3:00. Z kolei w czas zimowy wchodzimy w ostatnią niedzielę października i wówczas cofamy czas z 3:00 na 2:00.

Krótka historia zmiany czasu

Jako pierwsi, już w 1916 roku, zmianę czasu zaczęli wprowadzać Niemcy, niedługo po nich zaadoptowali ją Brytyjczycy. Obecnie czas letni stosowany jest w ok. siedemdziesięciu krajach na świecie. W Polsce zmiana czasu odbywa się stale od 1977 roku. Z założenia zmiana czasu została wprowadzona dla oszczędności i zwiększenia wydajności.

Koniec ze zmianami czasu

Zmiana czasu od początku budziła spore kontrowersje. Pojawiało się wiele głosów za i wiele przeciw. W końcu 26 marca 2019 roku w odpowiedzi na inicjatywy obywatelskie, posłowie Europarlamentu zadecydowali, że rezygnujemy z corocznej procedury zmiany czasu. Ostatnie przestawianie zegarków odbędzie się w 2021 roku. Kraje, które będą chciały zachować czas letni, ostatniej zmiany dokonają w marcu 2021, natomiast te, które zdecydują się na czas zimowy - w październiku 2021.

Kto nie zmienia czasu?

Zmiana czasu stosowana jest aż w 70 krajach. Czasu nie zmienia Rosja, Białoruś, Islandia, a także wiele krajów azjatyckich, np. Japonia, Chiny, Indie. Obowiązuje tam wyłącznie czas zimowy. Zmiany czasu stosowane są na Antarktydzie. Dlaczego? Spowodowane jest względami praktycznymi. Stacjonuje tam bowiem wiele stacji badawczych z różnych krajów. Aby nie wprowadzać komplikacji, np. związanych z dostawami pożywienia, w konkretnych stacjach panuje dokładnie ten sam czas, co w kraju macierzystym.

Zobacz też:

Zobacz film: "Starych zegarów się nie przesuwa do tyłu, trzeba zatrzymać i poczekać godzinę". Zmiana czasu na poznańskim ratuszu

Źródło: x-news 

Autor: Anna Korytowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana