- To koniec. Ostatnia zmiana czasu w 2021!
- Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni?
- W którą stronę przestawiamy wskazówki zegarków?
- Jak przeżyć zmianę czasu z zimowego na letni?
- Zmiana czasu - za i przeciw. Dlaczego zmieniamy czas?
Zobacz też:
- Zmiana czasu może wywołać zawał! Negatywne skutki przestawienia zegara
- Recepta na przesilenie? Dania wg przepisów Andrzeja Polana!
- Mity dotyczące przesilenia wiosennego
- Przednówek, co to właściwie jest? Astrolog Merkurja o magii przedwiośnia
- Jak dobrze i szybko umyć okna? Najlepsze sposoby na okna bez smug
Ostatnia zmiana czasu w 2021?
W odpowiedzi na inicjatywy obywatelskie, 26 marca 2019 posłowie Europarlamentu zdecydowali, że rezygnujemy z corocznej procedury zmiany czasu. Ostatnia zmiana czasu odbędzie się w 2021. Kraje, które będą chciały zachować czas letni, ostatniej zmiany dokonają w marcu 2021, natomiast te, które zdecydują się na czas zimowy - w październiku 2021.
Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni?
Zmiana czasu na letni w 2019 roku nastąpi w nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca. Następuje zawsze w ostatnią niedzielę marca, która w tym roku jest też ostatnim dniem tego miesiąca.
Czas letni to czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października.
W którą stronę przestawiamy wskazówki zegarków?
Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy - przestawimy zegarki z godziny 2 na 3. To niestety bardzo zła wiadomość dla śpiochów - oznacza bowiem, że będziemy spali krócej o godzinę. Zanim przywykniemy do wcześniejszej godziny porannej pobudki zazwyczaj mija kilka dni.
Większość telefonów komórkowych i urządzeń elektronicznych zmienia godzinę automatycznie, więc nie musisz o tym pamiętać.
Zobacz też: Pierwsze oznaki wiosny w przyrodzie – które kwiaty kwitną i które ptaki wiją gniazda? >>>
Jak przeżyć zmianę czasu z zimowego na letni?
Zmiana czasu z zimowego na letni jest często problematyczna - zwłaszcza dla śpiochów, dla których zabranie cennej godziny snu może okazać się zgubą. W dniu zmiany czasu i kilka dni po możesz mieć problemy z koncentracją oraz refleksem. Z rana możesz odczuwać większy niż zwykle chłód, mogą się pojawić również problemy z ciśnieniem.
Jak zatem przeżyć zmianę czasu? Aby przestawić się na nowy czas, twój organizm potrzebuje około tygodnia.
- Przygotuj się wcześniejszego wstawania wieczorem - kładź się spać godzinę wcześniej. Przed snem wycisz się, odłóż telefon, zamiast oglądania telewizji poczytaj książkę.
- Po przebudzeniu nie zrywaj się od razu z łóżka, daj sobie chwilę, rozciągnij się, nie zmieniaj gwałtownie pozycji.
- Weź prysznic! Woda nie może być zbyt ciepła, inaczej nie obudzi cię wystarczająco. Zrezygnuj też z lodowatej wody - nie rób nic na siłę. Idealna będzie letnia woda.
- Wypij szklankę wody, zjedz pożywne śniadanie. To na pewno napędzi cię do działania!
Zmiana czasu - za i przeciw. Dlaczego zmieniamy czas?
Zmiana czasu to bardzo kontrowersyjny temat. Już od kilku lat mówi się o całkowitym zniesieniu zmiany czasu. Członkowie Unii Europejskiej wypełnili ankiety, których wyniki są jednoznaczne - wskazały, że jesteśmy przeciwni zmianie czasu. Aż 84 proc. obywateli UE chce zaprzestać zmiany czasu.
Zmiana czasu przynosi niestety też sporo utrudnień, np. wiosną pociągi planowo spóźniają się o godzinę, problemy pojawiają się również w transporcie lotniczym czy w bankowości.
Jako pierwsi, już w 1916 roku, zmianę czasu zaczęli wprowadzać Niemcy, niedługo po nich zaadoptowali ją Brytyjczycy. Obecnie czas letni stosowany jest w ok. siedemdziesięciu krajach na świecie. W Polsce zmiana czasu odbywa się stale od 1977 roku. Z założenia zmiana czasu została wprowadzona dla oszczędności i zwiększenia wydajności.
Więcej:
- Kiedy podjadanie w sklepie jest kradzieżą?
- Czy robienie postanowień ma sens?
- Jak żyć w zgodzie z teściową?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF