Jak żyć w zgodzie z teściową? Dobre rady i życzenia na Dzień Teściowej

Dzień Teściowej po raz pierwszy podobno świętowano w Meksyku. Trudno jednak jednoznacznie ustalić, skąd się wziął, jaka była jego geneza i kto je zainicjował. Podejrzewa się, że w Stanach Zjednoczonych odpowiedzialni za to byli m.in. właściciele kwiaciarni i producenci kartek okolicznościowych... Dzień Teściowej to całkiem przyjemne święto - ale jak radzić sobie z teściową na co dzień, nie od święta? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN.

5 marca – Dzień Teściowej. Dzień to szczególny. Nie tylko w Polsce, ale i na świecie relacja teściowej z synową lub zięciem nie należy do najłatwiejszych. Tradycyjnie jest postrzegana jako bardzo trudna i taka, w której to teściowa pełni funkcję czarnego charakteru. Czy tak jest w istocie? Jakie życzenia z okazji Dnia Teściowej można złożyć?

Co można wyczytać z naszych genów?

Prof. Wojciech Dragan
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dlaczego rodzeństwo może być bardzo różne?
Dlaczego rodzeństwo może być bardzo różne?
Czym wyróżniają się ludzie sukcesu?
Czym wyróżniają się ludzie sukcesu?
(Od)wagi dzieciaki – wpinanie mamy w genach
(Od)wagi dzieciaki – wpinanie mamy w genach
Niezwykła rodzina, w której urodziły się podwójne bliźnięta
Niezwykła rodzina, w której urodziły się podwójne bliźnięta
Co można wyczytać z genów?
Co można wyczytać z genów?

Kiedy jest Dzień Teściowej?

Dzień Teściowej jest świętem obchodzonym w wielu krajach, każde z nich ma swój termin na celebrację postaci teściowej. Kiedy Dzień Teściowej? W Polsce jest to 5 marca, a więc święto teściowej wypada trzy dni przed świętem kobiet. W Stanach Zjednoczonych z kolei – gdzie święto przypada na 4 niedzielę października – Dzień Teściowej zlokalizowany jest blisko święta dziadków. Te zależności sporo pewnie mówią o tym, jak w danym kraju postrzega się rolę teściowej. Czy bardziej zwraca się uwagę na jej kobiece cechy charakteru, czy na to, że jest jedną z babć naszych dzieci?

Dzień Teściowej – skąd się wzięło to święto?

Dzień Teściowej, jego geneza i inicjatorzy są tak właściwie nie znani. Przyjmuje się, że po raz pierwszy święto takie obchodzono za sprawą jednego z redaktorów lokalnej gazety w Meksyku. Były to rok 1934. Z kolei na stałe święto po raz pierwszy wpisała do swojego kalendarza Francja. Zrobiła to w latach 80. XX wieku. Dokładnie nie wiadomo, kiedy to święto po raz pierwszy przywędrowało do Polski i czy od początku zyskało zwolenników. Obecnie coraz więcej osób celebruje je po prostu rodzinnie. To nie tylko kolejna okazja do tego, aby przypomnieć wszystkie możliwe kawały o teściowej, lecz także po prostu podziękować. A z reguły i wbrew pozorom jest za co.

Co synowa i zięć mówią o Dniu Teściowej?

Dzień Teściowej obejmuje dwie tradycyjne relacje rodzinne. Pierwsza to oczywiście teściowa – zięć. Druga to synowa - świekra (czyli matka męża w języku staropolskim była określana tym właśnie mianem). Obecnie doszło do utożsamienia funkcji teściowej i świekry, natomiast w wielu rejonach Polski, szczególnie na wsi, obowiązuje jeszcze to staropolskie nazewnictwo.

Teściowa to więc jednocześnie mama (dla współmałżonka) i babcia (dla naszych dzieci). Obydwie te role są przez nas postrzegane pozytywnie. Natomiast z funkcją teściowej tak prosto już nie jest. Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie jest postrzegana jako naturalny wróg synowej lub zięcia. Charakteryzuje się ją jako autorytatywną, marudzącą, nieustannie forsującą swoje zdanie i krytykującą innych (w szczególności synową lub zięcia).

Źródło: Dzień Dobry TVN

Skąd się wzięły złe wyobrażenia o teściowych?

Święto teściowej to dobry moment na to, aby zastanowić się, czy rzeczywiście nasza teściowa odpowiada tradycyjnym wyobrażeniom. Śmieszne życzenia na dzień teściowej to jedno, a nasze przekonania to drugie. Najczęściej wynikają one z historii. Jeszcze do niedawna spora część młodych ludzi bardzo późno się usamodzielniała, często do ślubu młodzi kawalerowie mieszkali z rodzicami, a to prowokowało problemy.

Szczególnie mamy były tak przyzwyczajone do opieki nad swoimi praktycznie już dorosłymi dziećmi, że bez świadomości popełnionego nietaktu próbowały tę pomoc rozciągnąć na młode małżeństwo. A to wywoływało złą reakcję. Kobieta, która właśnie wyszła za mąż i jest na najlepszej drodze do stworzenia własnego domowego ogniska, każdą kobietę, która będzie próbowała przejąć kontrolę nad tym domem, będzie postrzegać jako rywalkę.

Z kolej młody małżonek często nie akceptuje parasola ochronnego, który matka próbuje cały czas roztaczać nad swoją córką. W końcu to on stereotypowo czuje się odpowiedzialny za bezpieczeństwo swojej żony.

Na szczęście coraz więcej tych mitów i stereotypów upada, ponieważ spora część z nas coraz szybciej się usamodzielnia. Wyjeżdża na studia, wyprowadza się z domu, buduje życie z dala od rodziców. Dla ich kontaktów z przyszłymi partnerami dzieci ma to zbawienny wpływ.

Dzień Teściowej – życzenia

Dzień Teściowej to doskonały moment, aby wspólnie pośmiać się z tradycyjnych wyobrażeń i stereotypów. Tak o teściowej, jak i zięciu czy synowej. Wierszyk na Dzień Teściowej może okazać się dobrym pomysłem, jeśli ma ona poczucie humoru. To także doskonała okazja do tego, aby podziękować za wiele rzeczy.

Teściowa często otacza nas ogromnym ciepłem, pomaga w prowadzeniu domu, opiece nad dziećmi. To ona, równie często jak matka, buduje w nas wiarę we własne możliwości, wskazuje na ukrytą w nas siłę. Po prostu chce nam pomagać i w nas wierzy, a to rzeczy, za które warto dziękować nie tylko raz do roku. Tak więc życzenia z okazji Dnia Teściowej śmieszne i poważne powinny iść w parze.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości