Styl Życia

Jak żyć w zgodzie z teściową? Pamiętajcie -Dzień Teściowej - 5 marca!

Styl Życia

Jak żyć w zgodzie z teściową? Pamiętajcie -Dzień Teściowej - 5 marca!

Dzień teściowej po raz pierwszy podobno świętowano w Meksyku. Trudno jednak jednoznacznie ustalić, skąd się wziął, jaka była jego geneza i kto je zainicjował. Podejrzewa się, że w Stanach Zjednoczonych odpowiedzialni za to byli m.in. właściciele kwiaciarni i producenci kartek okolicznościowych... Dzień teściowej to całkiem przyjemne święto - ale jak radzić sobie z teściową na co dzień, nie od święta? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN.

Zobacz też: Teściowa. Przeciwnik czy przyjaciel? >>>

5 marca – Dzień Teściowej . Dzień to szczególny. Nie tylko w Polsce, ale i na świecie relacja teściowej z synową lub zięciem nie należy do najłatwiejszych. Tradycyjnie jest postrzegana jako bardzo trudna i taka, w której to teściowa pełni funkcję czarnego charakteru. Czy tak jest w istocie? Jakie życzenia z okazji Dnia Teściowej można złożyć?

Kiedy jest Dzień Teściowej?

Dzień Teściowej jest świętem obchodzonym w wielu krajach, każde z nich ma swój termin na celebrację postaci teściowej. Kiedy Dzień Teściowej? W Polsce jest to 5 marca , a więc święto teściowej wypada trzy dni przed świętem kobiet. W Stanach Zjednoczonych z kolei – gdzie święto przypada na 4 niedzielę października – Dzień Teściowej zlokalizowany jest blisko święta dziadków. Te zależności sporo pewnie mówią o tym, jak w danym kraju postrzega się rolę teściowej. Czy bardziej zwraca się uwagę na jej kobiece cechy charakteru, czy na to, że jest jedną z babć naszych dzieci?

Zobacz też: Miłość babci jest najważniejsza na świecie! >>>

Dzień Teściowej – kiedy się pojawił?

Dzień Teściowej, jego geneza i inicjatorzy są tak właściwie nie znani. Przyjmuje się, że po raz pierwszy święto takie obchodzono za sprawą jednego z redaktorów lokalnej gazety w Meksyku. Były to rok 1934. Z kolei na stałe święto po raz pierwszy wpisała do swojego kalendarza Francja. Zrobiła to w latach 80. XX wieku. Dokładnie nie wiadomo, kiedy to święto po raz pierwszy przywędrowało do Polski i czy od początku zyskało zwolenników. Obecnie coraz więcej osób celebruje je po prostu rodzinnie. To nie tylko kolejna okazja do tego, aby przypomnieć wszystkie możliwe kawały o teściowej, lecz także po prostu podziękować. A z reguły i wbrew pozorom jest za co.

Zobacz też: Dziadkowie to najlepsi sojusznicy swoich wnuków >>>

Co synowa i zięć mówią o Dniu Teściowej?

Dzień Teściowej obejmuje dwie tradycyjne relacje rodzinne . Pierwsza to oczywiście teściowa – zięć. Druga to synowa - świekra (matka męża w języku staropolskim była określana tym właśnie mianem). Obecnie doszło do utożsamienia funkcji teściowej i świekry, natomiast w wielu rejonach Polski, szczególnie na wsi, obowiązuje jeszcze to staropolskie nazewnictwo.

Teściowa to więc jednocześnie mama (dla współmałżonka) i babcia (dla naszych dzieci). Obydwie te role są przez nas postrzegane pozytywnie. Natomiast z funkcją teściowej tak prosto już nie jest. Teściowa – nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie – jest postrzegana jako naturalny wróg synowej lub zięcia. Charakteryzuje się ją jako autorytatywną, marudzącą, nieustannie forsującą swoje zdanie i krytykującą innych (w szczególności synową lub zięcia).

Źródło: Dzień Dobry TVN

Skąd się wzięły złe wyobrażenia o teściowej?

Święto teściowej to dobry moment na to, aby zastanowić się, czy rzeczywiście nasza teściowa odpowiada tradycyjnym wyobrażeniom. Śmieszne życzenia na dzień teściowej to jedno, a nasze przekonania to drugie. Najczęściej wynikają one z historii. Jeszcze do niedawna spora część młodych ludzi bardzo późno się usamodzielniała, często do ślubu młodzi kawalerowie mieszkali z rodzicami, a to prowokowało problemy. Szczególnie mamy były tak przyzwyczajone do opieki nad swoimi praktycznie już dorosłymi dziećmi, że bez świadomości popełnionego nietaktu próbowały tę pomoc rozciągnąć na młode małżeństwo. A to wywoływało złą reakcję. Kobieta, która właśnie wyszła za mąż i jest na najlepszej drodze do stworzenia własnego domowego ogniska, każdą kobietę, która będzie próbowała przejąć kontrolę nad tym domem, będzie postrzegać jako rywalkę.

Z kolej młody małżonek często nie akceptuje parasola ochronnego, który matka próbuje cały czas roztaczać nad swoją córką. W końcu to on odpowiada za bezpieczeństwo swojej żony.

Na szczęście coraz więcej tych mitów i stereotypów upada, ponieważ spora część z nas coraz szybciej się usamodzielnia. Wyjeżdża na studia, wyprowadza się z domu, buduje życie nieco z dala od rodziców. Dla ich kontaktów z przyszłymi partnerami dzieci ma to zbawienny wpływ.

Dzień Teściowej – życzenia

Dzień Teściowej to doskonały moment, aby wspólnie pośmiać się z tradycyjnych wyobrażeń i stereotypów. Tak o teściowej, jak i zięciu czy synowej. Wierszyk na Dzień Teściowej może okazać się dobrym pomysłem, jeśli ma ona poczucie humoru. W internecie na hasło: „ dzień teściowej – wierszyki ” pojawi się co najmniej kilkanaście ciekawych propozycji. To jednak także doskonała okazja do tego, aby podziękować za wiele rzeczy. Dzień teściowej – data idealna na podziękowania. Teściowa często otacza nas ogromnym ciepłem, pomaga w prowadzeniu domu, opiece nad dziećmi. To ona, równie często jak matka, buduje w nas wiarę we własne możliwości, wskazuje na ukrytą w nas siłę. Po prostu chce nam pomagać i w nas wierzy, a to rzeczy, za które warto dziękować nie tylko raz do roku. Tak więc życzenia z okazji Dnia Teściowej śmieszne i poważne powinny iść w parze.

Co sądzisz o tym artykule?
12
2
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0