Newsy

Wielkanoc 2021 - jak będą wyglądały msze w czasie pandemii? Episkopat apeluje do wiernych: "Człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą"

kościół

GettyImages/dbvirago

Newsy

Wielkanoc 2021 - jak będą wyglądały msze w czasie pandemii? Episkopat apeluje do wiernych: "Człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą"

kościół

GettyImages/dbvirago

Wielkanoc za nieco ponad tydzień. Wiele osób zastanawia się, jak w czasie narastającej trzeciej fali koronawirusa będą przebiegać nabożeństwa w kościołach. W związku ze zbliżającymi się świętami apel do wiernych wystosował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Czy biskupi udzielili dyspensy? 

Wielkanoc 2021 - limit w kościołach 

W związku z rosnącą liczbą zachorowań przewodniczący KEP zaapelował do osób, które będą uczestniczyły w świątecznych mszach. 

- Zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Od soboty 27 marca w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit – na osobę będzie musiało przypadać 20 mkw. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa, a także zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Wielkanoc 2021 - czy kościoły będą otwarte 

- Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa – zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów – jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia – podkreślił abp Gądecki.

Wielkanoc 2021 - dyspensa  

Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, poprosił, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła przez modlitwę domową i transmisje medialne.

- Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. 

Wielkanoc 2021 - wytyczne dla biskupów

Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak na piątkowym briefingu zapewnił, że "Kościół od początku pandemii wspiera działania, które podejmują wszystkie przeznaczone do tego służby i stara się na swój sposób pomóc, by to ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa było skuteczne".

- Ale także Kościół ma do spełnienia swą misję (…) dbania o życie duchowe każdego człowieka – zaznaczył. 

Do biskupów zostały rozesłane specjalne wytyczne w sprawie możliwych praktycznych rozwiązań dotyczących organizacji liturgii w czasie Wielkiego Tygodnia. 

Episkopat apeluje do księży i wiernych o przestrzeganie reżimu sanitarnego w kościołach. Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Czy rząd wprowadzi stan wyjątkowy? Premier Morawiecki komentuje

Szczepienia przeciw COVID-19 dla wszystkich chętnych? Rząd rozważa zmianę harmonogramu

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
65
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0