Newsy

Czy rząd wprowadzi stan wyjątkowy? Premier Morawiecki komentuje

pusta Warszawa

Alexander Spatari/Getty Images

Newsy

Czy rząd wprowadzi stan wyjątkowy? Premier Morawiecki komentuje

pusta Warszawa

Alexander Spatari/Getty Images

Pandemia nie odpuszcza. W czwartek, 25 marca resort zdrowia poinformował o ponad 30 tys. nowych zakażeniach. Aby powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 rząd zdecydował się wprowadzić kolejne obostrzenia. Czy to wystarczy? Czy konieczne będzie wprowadzenie stanu wyjątkowego?

Rząd wprowadza nowe obostrzenia

34 151 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 to najwięcej od początku pandemii. Aby zatrzymać dalsze rozprzestrzenianie się patogenu, rząd zdecydował się wprowadzić kolejne obostrzenia. Od najbliższej soboty (27 marca) do 9 kwietnia zamknięte będą niektóre markety budowlane, przedszkola i żłobaki, salony fryzjerskie oraz kosmetyczne. Z basenów czy siłowni będą mogli korzystać tylko zawodowi sportowcy. W sklepach, kościołach oraz miejscach kultu wprowadzono limity osób.

Mimo, że rząd nie wprowadził zakazu przemieszczenia się, to politycy apelują, aby zbliżające się święta Wielkanocne spędzić w gronie najbliżej rodziny.

Podczas czwartkowej (25 marca) konferencji premier Mateusz Morawicki podkreślił, że jeśli te obostrzenia nie spowolnią rozwoju pandemii, konieczne będzie wprowadzenie stanu wyjątkowego.

- Wszytko oczywiście dla dobra obywateli, wszystko po to, by ratować sytuację w służbie zdrowia. Nie wykluczamy żadnego scenariusza, gdyby po 2-3 tygodniach miało być jeszcze gorzej - powiedział premier.

Więcej o nowych restrykcjach przeczytacie w naszym materiale: Rząd ogłosił kolejne obostrzenia. Premier: "Musimy walczyć o zdrowie i życie Polaków"

Stan wyjątkowy - co to jest?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, stan wyjątkowy może wprowadzić prezydent na wniosek Rady Ministrów. Obowiązuje on przez określony czas (zazwyczaj 90 dni z możliwością przedłużenia o kolejne 60) i może objąć cały kraj lub tylko jego część.

Stan wyjątkowy wprowadzany jest w sytuacjach, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo państwa, obywateli lub porządek publiczny. W tym czasie rząd nie może rozwiązać sejmu, zmienić Konstytucji ani ordynacji wyborczej.

Zarządzenie stanu wyjątkowego ma także bezpośredni wpływ na życie obywateli. Dopóki obowiązuje niedozwolone są wszelkie zgromadzenia, imprezy masowe, strajki oraz protesty. W tym czasie nie mogą być też zakładane i rejestrowane m.in. partie polityczne czy związki zawodowe, organizacje społeczno-zawodowe, których działalność może zagrażać bezpieczeństwu państwa i obywateli.

Wyjątkiem są zgromadzenia organizowane przez kościół, związki wyznaniowe i religijne działające w obrębie świątyń, budynków kościelnych, a także organy państwowe i organy samorządu terytorialnego.

Dodatkowo w czasie stanu wyjątkowego każda dorosła osoba, która przebywa w przestrzeni publicznej, może mieć obowiązek posiadania przy sobie dokumentu tożsamości. Zgodnie z prawem, wprowadzenie stanu wyjątkowego może się wiązać z ograniczeniami w przemieszczaniu się oraz wprowadzeniem godziny policyjnej. 

Stan wyjątkowy może się także wiązać z ograniczeniami:

  • w transporcie drogowym, kolejowym, lotniczym;
  • dostępie do informacji publicznej;
  • funkcjonowaniu systemów łączności i działalności telekomunikacyjnej i pocztowej;
  • obrotu środkami płatniczymi;
  • dostępu do niektórych towarów konsumpcyjnych.

W czasie stanu wyjątkowego zezwala się także na użycie wojska - jeżeli dotychczas zastosowane siły i środki zostały wyczerpane. W szczególnych sytuacjach służby mogą użyć broni palnej.

Polska szczepionka na koronawirusa

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Rząd ogłosił kolejne obostrzenia. Jak będzie wyglądał lockdown?

Koronawirus w Polsce. Rekordowa liczba zakażeń

Fala PIMS u dzieci może wystąpić na początku kwietnia. Czym jest to groźne powikłanie?

Źródło: gazetaprawna.pl |
Co sądzisz o tym artykule?
90
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0