Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 bardzo często prowadzi do zapalenia płuc. Czy zmiany widoczne tylko w jednym płucu także świadczą o COVID-19? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Jakie zmiany w płucach wywołuje koronawirus?
Koronawirus SARS-CoV-2 po wniknięciu do organizmu atakuje przede wszystkim płuca. U sporej grupy chorych w narządzie rozwija się stan zapalny. Jeden z naszych telewidzów pyta: czy za jednostronne zapalenie płuc także może odpowiadać koronawirus? Odpowiedzi na to pytanie udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
- Zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 mogą przebiegać pod postacią zarówno chorób układu oddechowego górnego odcinka, jak i dolnego. Rzadko kiedy to zapalenie płuc jest jednostronne, ale nie można tego wykluczyć. Typowy obraz radiologiczny dla COVID-19 to rozsiane zmiany zapalne widoczne w obu płucach - mówił w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski.
Masz pytanie do eksperta? Możesz je zadać za pomocą formularza w zakładce "Koronawirus".
Koronawirus SARS-CoV-2 - do jakich zmian prowadzi infekcja wirusem?
Infekcja wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 może zaatakować nie tylko płuca. Lekarze coraz częściej mówią, że COVID-19 należy traktować, jak chorobę wielonarządową. Zmiany mogą się pojawiać w sercu, nerkach czy układzie nerwowym chorego.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Czy zwykłe przeziębienie może chronić przed zakażeniem SARS-CoV-2? Jest odpowiedź naukowców
Porusza się na wózku, bo COVID-19 odebrał jej siły. "Wcześniej byłam sprawna, jeździłam na rolkach"
Kwarantanna po powrocie do kraju. Kogo nie obowiązuje?
Autor: Katarzyna Oleksik