O szczegółach dowiesz się z naszego materiału wideo.
Biskupi podjęli decyzję dotyczącą 30 grudnia.
Są decyzje biskupów.
Przełomowe zmiany w Kościele.
Wielkanoc za nieco ponad tydzień. Wiele osób zastanawia się, jak w czasie narastającej trzeciej fali koronawirusa będą przebiegać nabożeństwa w kościołach. W związku ze zbliżającymi się świętami apel do wiernych wystosował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Czy biskupi udzielili dyspensy?
Do 27 grudnia przedłużona została dyspensa od obowiązku uczestnictwa w mszy w niedzielę i święta. Powodem jest pandemia COVID-19 i duża liczba spowodowanych nią zgonów. Biskupi zachęcają wiernych, by korzystali z transmisji liturgii w radiu i telewizji oraz za pośrednictwem Internetu. W niektórych diecezjach dekrety obowiązują do odwołania.
Przed nami Wszystkich Świętych. W tym roku - w związku z pandemią koronawirusa - 1 listopada będzie przebiegał inaczej niż zwykle. Z powodu rosnącej liczby zakażeń nie będzie mszy św. i procesji na cmentarzach. Biskupi zachęcają też wiernych, by nekropolie odwiedzali indywidualnie. Zgodnie z papieskim dekretem, odpust zupełny za zmarłych można uzyskać przez cały miesiąc.
Perkusja, gitara elektryczna, semafor - tych instrumentów nie usłyszymy już w polskich kościołach. Czy dokument wydany przez polskich biskupów, dotyczący muzyki, która płynie z głośników w kościołach to novum? Jakie instrumenty dopuszcza? I czy taki dokument jest potrzebny? W Dzień Dobry TVN spytaliśmy o to ks. Dominika Dubiela i Zbigniewa Zmachowskiego. Jaka wspólna przeszłość łączy aktora i organy?
Na polskich ulicach pojawiły się plakaty promujące kampanię przeciwko homofobii, na których widać dłonie splecione w uścisku i hasło: "Przekażmy sobie znak pokoju". Plakat wywołał spore kontrowersje w niektórych środowiskach katolickich, a biskupi stwierdzili, że zafałszowuje naukę kościoła. O komentarz do tej sytuacji poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN psycholożkę Natalię de Barbaro, która jest zaangażowana kampanię przeciwko homofobii. Wspólnie zastanawialiśmy się, czy w kościele katolickim jest miejsce dla osób homoseksualnych.