Technologia

Polski projekt bazy na Księżycu ze światową nagrodą. "Eksploracja kosmosu nie należy do najtańszych"

Technologia

Polski projekt bazy na Księżycu ze światową nagrodą. "Eksploracja kosmosu nie należy do najtańszych"

Polski zespół Innspace zdobył czwarte miejsce w konkursie Moon Base Design Contest. Ich projekt to baza na Księżycu, wykonana przy pomocy druku 3D, w której główną rolę odgrywają algi. W Dzień Dobry TVN gościła liderka tego przedsięwzięcia Justyna Pelc, która opowiedziała o szczegółach bazy kosmicznej.

Sukces polskich studentów i absolwentów

Konkurs zorganizowało stowarzyszenie Moon Society z siedzibą w USA. Zaprosili oni drużyny z całego świata do zaprojektowania habitatu księżycowego, który jest możliwy do wybudowania w ciągu najbliższej dekady i pomieści 2-3 załogi jednocześnie. Komisja zespołowi Innspace przyznała najwięcej punktów za design oraz inżynierskie podejście.

- Wciąż trochę nam brakuje podejścia ekonomicznego, bo to też jest oceniane. Eksploracja kosmosu nie należy do najtańszych, więc wszystkie rozwiązania, które pozwalają obniżyć koszty, są zawsze mile widziane – tłumaczyła liderka Justyna Pelc, która ukończyła robotykę.

W budowę bazy zaangażowało się 13 młodych osób. To studenci i doktoranci, a średnia ich wieku nie przekracza 25 lat. 

- Takie projekty są bardzo interdyscyplinarne, więc brali w nim udział konstruktorzy, bioinżynierzy, architekci, ale i prawnik, lekarz, a nawet programiści, więc można powiedzieć, że cały przekrój - podkreśliła Justyna Pelc.

Co musi zawierać baza na Księżycu?

- Wszystko to, co mamy na ziemi zawarte w domach. Po pierwsze potrzebujemy sam budynek, który nas ochroni od warunków zewnętrznych, ale też systemy oczyszczania wody i powietrza, żebyśmy mogli oddychać, zapasy jedzenia, systemy termalne. Temperatura na księżycu waha się od około – 200 do około + 100 - opowiadała liderka projektu w Dzień Dobry TVN i dodała, że rozplanowali też życie codzienne na Księżycu.

Justyna Pelc wraz z trzema osobami z grupy wzięła także udział w teście symulacji misji kosmicznej. Przez 6 tygodni spędzali razem czas na małej przestrzeni. Nie było to łatwe zadanie. Nie widzieli świata zewnętrznego. Mieli dostęp wyłącznie do sztucznego światła.

Zobacz projekt bazy w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Tworzy protezy, które ratują życie. "Nigdy nie rezygnuj z marzeń, które mogą pomóc innym ludziom"

Polacy kochają gry komputerowe. "Generujemy prawie 600 mln euro przychodu"

Historyczne lądowanie łazika na Marsie. "Dostarczy informacji o tym, z jakimi warunkami będą się musieli zmierzyć ludzie"

Co sądzisz o tym artykule?
73
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0