Zdrowe odżywianie

Nabiał - charakterystyka wyrobów. Czy nabiał jest zdrowy?

Nabiał

Fot. Getty Images/Arx0nt

Zdrowe odżywianie

Nabiał - charakterystyka wyrobów. Czy nabiał jest zdrowy?

Nabiał

Fot. Getty Images/Arx0nt

Nabiał to szczególnie szeroka gama wyrobów spożywczych. Ogólnodostępność tych produktów sprawiła, że na co dzień spożywane są ogromne ilości wyrobów mlecznych. W ostatnim czasie coraz częściej kwestionuje się pozytywny wpływ nabiału na zdrowie.

Zobacz też: Nietolerancja laktozy. Czym jest i dlaczego jest tak niebezpieczna? >>>

Z tego tekstu dowiesz się: co to jest nabiał, czy nabiał szkodzi i jaki wpływ na zdrowie mają produkty nabiałowe. O wpływie nabiału na ludzki organizm gorąco dyskutują specjaliści do spraw żywienia i lekarze. Zastanawiają się, czy nabiał jest zdrowy i czy może stanowić jedną z podstaw codziennego jadłospisu. Czytaj dalej i dowiedz się, jakie są stanowiska w tej sprawie.

Nabiał - podstawowa grupa produktów spożywczych

Nabiał to podstawowa grupa wyrobów spożywczych o wartościach odżywczych niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu. Nabiał to produkty wytwarzane z mleka. Ono samo, jak i szeroka gama przetworów mlecznych, jest podstawą żywienia. Produkty nabiałowe nie bez kozery zajmują szczególne miejsce w piramidzie żywienia, gdyż dostarczają do organizmu pełnowartościowe białko i szereg składników mineralnych.

Zobacz też: Mleko. Polskie białe złoto. Dlaczego warto jeść nabiał? >>>

Nabiał - produkty:

 • mleko,
 • jogurt,
 • sery,
 • maślanka,
 • śmietana,
 • kefir,
 • masło,
 • jajka.

Wątpliwości może budzić kwestia, czy jajka to nabiał. Słownik Języka Polskiego uznaje jaja za produkty nabiałowe. Jednak artykuły mleczne to grupa wyrobów pochodzących od ssaków. Kury nie zaliczają się do tego grona, dlatego w tym kontekście jajek nie można zaliczyć do nabiału.


Zobacz film: Mleko migdałowe. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy dieta bez nabiału szkodzi organizmowi?

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o negatywnym wpływie wyrobów mlecznych na organizm. Powstaje więc pytanie: czy nabiał jest zdrowy? Odpowiedzią będzie podsumowanie zalet i wad jedzenia produktów z tej grupy. Nabiał to pełnowartościowe źródło białka, wapnia i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, wspomaga odchudzanie i wykorzystywany jest do syntezy hormonów.

Zobacz też: Nabiał w wersji wytrawnej i na słodko >>>

Z drugiej strony artykuły te zdecydowanie nie służą osobom, które cierpią z powodu uczulenia na nabiał (laktoza, kazeina) . Mówi się, że nabiał szkodzi na cerę i upośledza funkcje jelit. Jednoznacznie można stwierdzić, że nietolerancja nabiału to stan, kiedy zdecydowanie wykluczamy tę grupę spożywczą .

Uczulenie na nabiał, nadmiar nabiału w organizmie. Czy nabiał tuczy? czy nabiał szkodzi?

Nietolerancja nabiału to stan, kiedy organizm nie jest w stanie prawidłowo przyswoić składników odżywczych zawartych w mleku i jego przetworach. Jeśli po spożyciu nabiału doświadczamy dolegliwości, takich jak: złe samopoczucie, wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, wymioty, wysypka, zawroty głowy, możemy podejrzewać nietolerancję laktozy. Nietolerancja nabiału często występuje u dzieci. Wtedy eliminacja nabiału z diety jest konieczna. Po czasie można wykonać test na tolerancję laktozy, by sprawdzić, czy organizm nadal nie toleruje tego białka. Ma to sens, ponieważ z biegiem lat organizm może nauczyć się metabolizować laktozę, wówczas spożycie nabiału nie powoduje przykrych dolegliwości.

Zobacz też: Dieta roślinna – pyszne posiłki i proste zasady, które w krótkim czasie prowadzą do poprawy stanu zdrowia całego organizmu >>>

Nadmiar nabiału w organizmie - objawy

W żywieniu to nie produkt, a jego dawka świadczy o efekcie prozdrowotnym i przeciwnie. Również należy pamiętać, że nadmiar nabiału w diecie na pewno zaszkodzi. Doprowadzi do tzw. przebiałczenia, a to wywraca do góry nogami gospodarkę kwasową organizmu. Stan ten może wywołać szereg objawów klinicznych (ucierpią nerki i wątroba). Taki stan wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

Nabiał a odchudzanie: czy nabiał pomaga w odchudzaniu?

Jako że nabiał jest bogaty w białko, to jego jedzenie sprzyja redukcji masy ciała. Dlatego nabiał powinien znaleźć się w diecie osób dążących do redukcji tkanki tłuszczowej. Należy jednak wybierać nabiał bez tłuszczu i o niskiej zawartości węglowodanów, gdyż tylko wtedy efekt będzie zauważalny.

Chudy nabiał - przykłady

 • jogurt naturalny,
 • ser twarogowy chudy,
 • kefir,
 • mleko 2% tłuszczu.

Nabiał bez laktozy, nabiał bez kazeiny

Na rynku znajdziemy całą masę artykułów, które określić można jako nabiał bez laktozy . Takie produkty mogą zastąpić klasyczny nabiał w żywieniu osób z nietolerancją nabiału. Pozwala to uchronić je przed dolegliwościami opisywanymi powyżej. Dotyczy to zarówno nietolerancji laktozy, jak i nietolerancji kazeiny.

Nabiał w diecie niemowlaka

Nabiał dla niemowlaka to podstawa diety . Matka karmiąca piersią zapewnia mu zbilansowaną rację pokarmową, bogatą we wszystkie składniki niezbędne do wzrostu ciała. Mleko kobiece to przede wszystkim źródło białka, wapnia i witaminy D, które warunkują wzrost kości.

Nabiał jako funkcjonalny element diety - czy produkty mleczne to jedyne źródło wapnia?

W przypadku kiedy nasz organizm nie jest w stanie normalnie metabolizować nabiału , warto zastanowić się, czym zastąpić tę bogatą w składniki odżywcze grupę produktów. W czym jest wapń oprócz nabiału?

Do produktów o wysokiej zawartości wapnia zaliczyć możemy:

 • jarmuż,
 • sałatę,
 • migdały,
 • sezam.

Dieta bez nabiału - co jeść?

Jeśli nabiał wspomaga odchudzanie, zaś osoba dążąca do redukcji masy ciała cierpi z powodu nietolerancji, to co ma jeść? Dieta odchudzająca bez nabiału powinna opierać się o:

 • mięso o niskiej zawartości tłuszczu,
 • rośliny strączkowe,
 • orzechy i nasiona.
Co sądzisz o tym artykule?
96
12
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0