Zastanawiałeś się kiedyś, jak smakowałyby: cytryna bez nadmiernej kwaśności, grejpfrut bez goryczy i papryczka chilli bez ostrego smaku? Teraz możesz przekonać się o tym własnej skórze, a raczej języku.
Mamy dobrą wiadomość dla miłośników kawy z mlekiem. Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze udowodnili bowiem, że dodanie nabiału do ziaren ma działanie przeciwzapalne. Jak przygotować dobrą kawę w domu? Na to pytanie odpowiedział w studio Dzień Dobry TVN barista Kuba Kalusiński.
Statystyki pokazują, że każdego roku dochodzi w Polsce do 20 tysięcy zatruć pokarmowych i zakażeń jelit. Niektóre - mają tragiczny finał. Jakie bakterie mogą być dla nas niebezpieczne? Jakie objawy świadczą o zatruciu? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Justyną Milewską, lekarzem rodzinnym i Mileną Nosek, dietetykiem klinicznym.
Ilość produktów bez glutenu staje się coraz większa, również w przypadku makaronów. Makaron bezglutenowy może być wykonany z mąki kukurydzianej, ryżowej lub gryczanej.
Syrop klonowy zdobywa w Polsce coraz większą popularność. To zasługa nie tylko doskonałego smaku, lecz także właściwości, w tym zawartych w nim minerałów. W dodatku jest on jedną z najmniej kalorycznych naturalnych substancji słodzących.
Katarzyna Bosacka, która propaguje zdrowe odżywianie, zwróciła uwagę na popularną osełkę śmietankową. - Na pierwszy rzut oka wygląda jak masło, ale wcale nim nie jest - przestrzegła dziennikarka. - Moja teściowa też się dała nabrać - przyznała jedna z internautek. Jaki jest skład produktu?
Krowie mleko ma swoich zwolenników i przeciwników. Nie brakuje głosów, że popularny składnik diety jest szkodliwy dla zdrowia. Tymczasem okazuje się, że dzięki jego właściwościom Europejczycy mogą poszczycić się wyższym wzrostem niż mieszkańcy Azji, Australii czy obu Ameryk. Dowodzą tego wyniki badań naukowych.
Witamina D produkowana jest w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego, dlatego najmniejsze prawdopodobieństwo niedoborów występuje w okresie wiosennym i letnim. Jesienią i zimą trzeba zadbać o uzupełnienie diety w produkty dostarczające organizmowi tę witaminę. Dowiedz się, czym grozi niedobór witaminy D i jak tego uniknąć.
Kto nie powinien ich jeść? Odpowiedzi na te pytania udzieliła w Dzień Dobry TVN dietetyk kliniczna Małgorzata Różańska.
Jak finaliści akcji czują się po miesiącu zmagań zwieńczonych spotkaniem z popularną trenerką?
Sprawdź, jak przyrządzić "płynne złoto".
Makaron farfalle w Polsce często nazywany bywa kokardkami, choć samo słowo w języku włoskim oznacza motyla. Stanowi doskonały dodatek zarówno do dań na ciepło, jak i pysznych przekąsek na zimno, np. sałatki z kurczakiem.
Temperatura pokojowa nie jest do tego najlepsza.
Dziecko, które nie chce jeść i odmawia próbowania nowych potraw to duży problem dla rodziców. Niejedzenie lub bardzo monotonna dieta mogą sprawić, że maluch będzie miał niedobory witamin i jego rozwój może zostać zaburzony. Pewien tata znalazł jednak sposób, aby zachęcić swojego syna do jedzenia. Jak mu się to udało?
"Zbilansowane posiłki mogą wspomóc zdrowie hormonalne".
"Mówią na to chwast, ale chwast pożyteczny".
Troska o kondycję skóry nie powinna ograniczać się wyłącznie do stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych. Równie ważna jest zbilansowana dieta oraz odpowiednie nawodnienie organizmu.
W kuchni wykorzystywana jest do produkcji musztardy oraz do przyprawiania mięs.
Z otyłością zmaga się coraz więcej dzieci. W odpowiedzi na ten problem powstał specjalny program "9-5-2-1-0", ułatwiający najmłodszym zmianę trybu życia i nawyków żywieniowych.
Czosnek to z całą pewnością jedno z najzdrowszych warzyw. Mimo że bardzo chętnie wykorzystujemy jej do przygotowywania posiłków, to w momencie, gdy zaczyna rosnąć, cześć za nas ma obawy, czy kiełkujący czosnek nadaje się jeszcze do jedzenia. Czy faktycznie jest się czego obawiać?
"To pozwoli nam poczuć się lżej".
Sprawdź, czym jest "ubieranie węglowodanów".
Przepisy na dające ulgę napary w studiu Dzień Dobry TVN zdradzili Karolina i Maciej Szaciłło.
Nerkowce to orzechy uchodzące nie tylko za niezwykle smaczne, ale także i takie, które skrywają w sobie właściwości bezcenne dla ludzkiego organizmu. Warto więc na stałe włączyć je do swego zdrowego jadłospisu.
Karp to ryba, która budzi spore kontrowersje. Niektórych odstrasza jej specyficzny smak, inni narzekają na bardzo dużą ilość ości. Mimo to, to właśnie ona pojawi się na świątecznych stołach w wielu domach. Czy warto ją jeść? Na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby mieć pewność, że jest świeża? Jak rozpoznać, że karp hodowany był w Polsce? O tym wszystkim porozmawialiśmy z Ewą Gajko, dietetyczką.
Wiele osób odmawia sobie spożywania ziemniaków w obawie przed zachorowaniem na cukrzycę typu drugiego. Wyniki badań przeprowadzonych przez duńskich i australijskich naukowców zmieniają sposób postrzegania popularnego składnika diety.
Część z nas przygotowania do świąt zaczyna z dużym wyprzedzeniem i gotowe już potrawy po prostu mrozi. Które dania nadają się do mrożenia i jak robić to prawidłowo? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Radowicką, dietetyczką kliniczną i technolożką żywności.
Na wigilijnych stołach w święta Bożego Narodzenia obok pierogów i barszczu - królują ryby. I to pod różnymi postaciami: karp w galarecie, śledzie w śmietanie czy pstrąg pieczony. A jak wybrać świeżą i najsmaczniejszą rybę? Z tym pytaniem zmierzył się znawca kulinariów Mikołaj Rey.
Daktyle wspierają pracę serca i przeciwdziałają miażdżycy, chorobie wieńcowej oraz nadciśnieniu tętniczemu. Wykazują właściwości przeciwbólowe i antydepresyjne. Dzięki wysokiej zawartości błonnika suszone daktyle zwalczają problem zaparć.