Jakiś czas temu pojawiła się informacja, że olej rzepakowy jest szkodliwy dla mózgu. Czy to prawda? Jaka dieta jest dobra dla mózgu? Czy rzeczywiście popularny ostatnio olej kokosowy jest rzeczywiście taki zdrowy? Zapytaliśmy o to dietetyczkę Annę Radowicką.
Każda pora roku jest dobra do tego, by sięgać po kaszę gryczaną - mówi Agnieszka Cegielska. Ale jak wybrać tę najlepszą i najzdrowszą? O tym w kolejnym odcinku cyklu "Naturalnie!". Jaka jest różnica pomiędzy kaszą paloną i niepaloną? Czy to prawda, że łuska gryki ma właściwości antyseptyczne? Zobaczcie, jak powstaje kasza gryczana i, jakie potrawy można z niej przygotować.
W Boże Narodzenie wielu z nas nie szczędzi sobie świątecznych smakołyków. Jaką dietę zastosować, aby poczuć się lepiej po takim obżarstwie i mieć płaski brzuch w czasie sylwestra? Jakie herbatki ziołowe są dobre na trawienie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dietetyk Anetę Łańcuchowską.
Trudno sobie wyobrazić Święta Bożego Narodzenia bez maku. O jego cennych właściwościach mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
Na zlecenie UOKiK Inspekcja Handlowa skontrolowała 70 proc. sklepów i hurtowni rybnych. Aż w 70 proc. Wykryto nieprawidłowości. Wśród sprawdzanych ryb znaleziono m.in. łososia "z zażółceniami i o tranowatym smaku" oraz "mazistego" mintaja. Jakie jeszcze nieprawidłowości wykryto? O komentarz do tych wyników poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN Agnieszkę Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na co zwracać uwagę przy zakupie ryby? Czy ryby szybko się psują?
Orzechy niezwykle korzystnie wpływają na mózg. Jakie są jeszcze inne ich zalety? Ile orzechów powinniśmy jeść dziennie? Jakie właściwości ma olej z orzechów włoskich? Czy można na nim smażyć? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
"Naturalnie!" to cykl, w którym Agnieszka Cegielska dzieli się wiedzą na temat pozytywnego wpływu produktów naturalnych na nasze zdrowie. Właśnie ukazała się jej książka, w której zebrane są te wszystkie informacje. O pracy nad książką Agnieszka mówiła w Dzień Dobry TVN. Na co zostaną przeznaczone pieniądze z jej sprzedaży? Czy będzie kolejna książka?
Katarzyna Bosacka, jak mantrę powtarza: "czytajmy etykiety"! Bo to właśnie po etykietach poznamy, czy żywność, którą kupujemy nie jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. Ostatnie badania wykazują, że zawarte w wędlinach konserwanty są silnie rakotwórcze. Jak "na oko" rozpoznać te pozbawione chemii? Czy wędliny, które możemy kupić w sklepach ekologicznych są faktycznie ekologiczne?
Okazuje się, że to co zjemy przed położeniem się do łóżka ma wpływ na jakość naszego snu. Jaki zatem posiłek gwarantować będzie dobry sen? Kiedy należy zjeść kolację? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dietetyczkę Anetę Łańcuchowską.
W diecie wielu Polaków mięso jest produktem dominującym. Tymczasem naukowcy twierdzą, że warto je ograniczyć. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dietetyczkę Justynę Mizerę, by zapytać, jak często jeść mięso. Które jest najzdrowsze?
Podobno kawa z mlekiem powoduje cellulit. Prawda to czy fałsz? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dietetyczkę Anetę Łańcuchowską. Dowiedzieliśmy się również, jak na nasze zdrowie wpływa kawa, jakie są rzeczywiste przyczyny cellulitu i w jaki sposób możemy go zredukować.
Dbanie o cerę to nie tylko drogie kremy na dzień, na noc i pod oczy. To również odpowiednia dieta. Co nas "upiększa od środka"? O tym w Dzień Dobry TVN dietetyczna Aneta Łańcuchowska. Zobacz, które kasze, mięsa, oleje, warzywa, owoce i rośliny strączkowe sprawią, że Twoja skóra będzie świetlista i nawilżona. Które z nich opóźnią procesy starzenia? I co z mitem o piciu 2 l wody dziennie? Ile faktycznie powinniśmy jej pić?
Pigwa to idealny owoc na przeziębienie. Dla podkręcenia apetytu mamy powinny go dawać dzieciom niejadkom. Za co jeszcze należy ją cenić? Jakie przetwory można z niej zrobić? Jaka jest różnica między pigwą a pigwowcem? Jakie witaminy i składniki mineralne zawiera? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
Jeśli chcemy być piękni i zdrowi, to powinniśmy sięgać po dynię. O jej prozdrowotnych właściwościach mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
Według statystyk spożywamy za dużo soli - trzy razy więcej niż powinniśmy. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dietetyczkę Anetę Łańcuchowską, by zapytać, czy wszystkie gatunki soli są niezdrowe. Co zawiera zwykła sól kuchenna, która znajduje się w prawie każdym domu? Czy sól himalajska jest rzeczywiście taka zdrowa, jak się przyjęło mówić? Czy sól można całkowicie wyeliminować z jadłospisu?
Bazar, znany również jako targowisko, to miejsce, gdzie dostaniemy świeższe warzywa i owoce w najlepszej cenie. Zanim zrobimy zakupy warto rozejrzeć się po targowisku i porównać poszczególne stragany. Warto też przyjść uzbrojonym w sakiewkę pełną drobnych, aby uniknąć sytuacji, w której mamy problem z otrzymaniem reszty. Dlaczego warto kupować u tego samego dostawcy? I kiedy się targować? W cyklu "Jasiek zna się!" Jan Kuroń pokazał, jak robić zakupy na targowisku płacąc jak najmniej za najlepszej jakości produkty.
Dietetycy i lekarze przekonują nas, że należy jeść 5-6 posiłków dziennie, co ok. 3 godziny. Nieco inaczej działa okno żywieniowe. Na czym polega ten sposób odżywiania? Czy tego typu dieta jest skuteczna i zdrowa? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dietetyczkę Anetę Łańcuchowską.
W Dzień Dobry Wakacje ekspert mikroodżywiania Marta Mieloszyk-Pawelec powiedziała o diecie dobrej dla naszego mózgu. Hormony w ludzkim organizmie syntezują o różnych porach dnia i nocy, dlatego też w każdym momencie dnia są nam potrzebne różne składniki odżywcze. Co i kiedy jeść żeby właściwie nakarmić mózg? Zobaczcie przepis na idealny jadłospis na cały dzień.
Sebastian Kulis to autor wirtualnego zielnika Roślinne porady. O roślinach wie prawie wszystko. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry Wakacje, aby zapytać skąd wzięła się jego pasja i czy jada tylko to co sam nazbiera. Powiedział nam również, co zrobić z częściami roślin, które zazwyczaj wyrzucamy.
Po chrzan sięgamy głównie w czasie świąt Wielkanocnych. Tymczasem powinniśmy jeść go częściej. Jakie są zalety prozdrowotne chrzanu? Jakie witaminy zawiera? W jakiej postaci go spożywać? Czy po chrzan mogą sięgać kobiety w ciąży i karmiące piersią? Na co zwracać uwagę przy zakupie chrzanu? O tym mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
Dieta dr Ewy Dąbrowskiej, dieta sokowa, dieta bezglutenowa, dieta bezmięsna... Ilość sposobów na detoks organizmu jest w zasadzie nieograniczona. Jak je stosować i nie zrobić sobie krzywdy? Które diety są teraz w modzie? I jak organizm oczyszczają gwizdy? Z cocachem żywienia Agnieszką Mielczarek rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.
Fałszerze żywności zarabiają więcej niż handlarze narkotyków. Około 13 proc. kontrolowanej żywności jest uznawana za sfałszowaną, natomiast co 5 etykieta zakłamuje skład opakowania. Jak nie dać się oszukać i kupować produkty dobrej jakości? Czego unikać? Jak fałszuje się jabłka? W Dzień Dobry TVN prof. Stanisław Kowalczyk - ekspert ds. bezpieczeństwa i jakości żywności SGH i doktor nauk farmaceutycznych Anna Makowska powiedzieli jak wyglądają kontrole kupowanej przez nas żywności i na co zawracać uwagę podczas zakupów.
Co jeść by cieszyć się długim i zdrowym życiem? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały nam o tym dr Lucilla Titta, specjalistka w dziedzinie żywienia i koordynatorka projektu SmartFood w Europejskim Instytucie Onkologicznym w Mediolanie oraz dziennikarka Eliana Liotta - autorki książki "Dieta Smartfood".
Plastikowe opakowania chętnie wykorzystujemy do przechowywania jedzenia. Czy to dobra praktyka? Co oznaczają symbole znajdujące się na plastikowych opakowaniach na żywność? Wyjaśniła nam to w Dzień Dobry TVN prof. Hanna Żakowska z Instytutu Badawczego Opakowań (COBRO).
Około 13 proc. mięsa znajdującego się w sklepach jest nieprawidłowo oznaczone lub produkowane. Jak wybrać takie, które będzie zdrowe? Przede wszystkim trzeba czytać to, co napisane jest małymi literami na etykietach. Ale czy każdy powinien jeść mięso? Jeśli tak, to jakie jest najzdrowsze? Ile powinniśmy go spożywać? Jak mrozić i rozmrażać mięso, i jak długo może ono leżeć w naszej zamrażarce? W Dzień Dobry TVN prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, znana jako Profesor Zdrówko, o tym, jak jeść mięso.
Zawiera również więcej witaminy C niż cytryna. Znajdziemy w nim także dużą dawkę chlorofilu, mikro- i makroelementów, antyoksydantów oraz indoli napawających uszkodzone łańcuchy DNA. Kto powinien go jeść? Wszyscy! Dlaczego? O tym w cyklu Naturalnie! dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Cegielska.
W wyniku rozdrobnienia ziarna zbóż powstaje mąka, która powszechnie używa się do wyrobu pieczywa, produkcji makaronów i wyrobów cukierniczych. Jakie są rodzaje i typy mąki? W jaki sposób powstaje biała mąka? Co można zrobić z mąki kukurydzianej, co z gryczanej, a co z migdałowej? Jaka mąka jest najpopularniejsza we Francji? O tym w Dzień Dobry TVN nasz kulinarny smakosz Mikołaj Rey.
Są badania, według których nadmierne spożywanie mięsa wywołuje m.in. cukrzycę i nowotwory. Tymczasem przeciętny Polak zjada go rocznie ok. 70 kg, a Amerykanin - ok. 125. Dlaczego jesteśmy uzależnieni od mięsa? Czy przez spożywanie burgerów grozi nam zagłada? O tym w Dzień Dobry TVN dziennikarka naukowa Marta Zaraska.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała oświadczenie w którym stwierdza, że konserwanty dodawane do szynek, które kupujemy w sklepach, są rakotwórcze. Naukowcy ciągle pracują nad mniej szkodliwymi zamiennikami, które również niwelowałyby zagrożenie pojawienia się w wędlinach jadu kiełbasianego. Czy powinniśmy całkowicie zrezygnować z szynek ze sklepu? Jak wybrać wędlinę, która zawiera w sobie możliwie najmniej konserwantów? W Dzień Dobry TVN Katarzyna Bosacka wytłumaczyła, dlaczego pieczone w domu mięso nie jest tak różowe jak to ze sklepu.
Jaka jest geneza słowa hamburger? Czy boczniakami można zastąpić mięso w burgerze? I jakie są wartości odżywcze grzybów? Na te pytania odpowiedział w Dzień Dobry TVN nasz kulinarny smakosz Mikołaj Rey, który zdradził też, jakie potrawy można zrobić z boczniaków i, która kuchnia ceni je najbardziej. Dlaczego Dorota Wellman nie lubi tych grzybów, a Marcin za nimi przepada?