Dorsz smażony to jedno z popularniejszych dań rybnych w Polsce. Sama ryba jest łatwo dostępna i konkurencyjna cenowo w stosunku do łososia czy halibuta. Postrzegamy ją jako bardziej wartościową od miruny czy królującego do niedawna na polskich stołach mintaja. Czy słusznie?
Coraz więcej osób przechodzi na wegetarianizm. W Polsce mamy już około 2 milionów wegetarian, z czego większość stanowią młodzi ludzie, wśród nich jest... Monika Brodka! Gwiazda zrezygnowała z mięsa i nabiału - stara się na co dzień zdrowo odżywiać.
Ryby mają nieoceniony wpływ na nasze zdrowie. Są proste i łatwe do przyrządzenia. Które ryby są najzdrowsze? Jakich nie warto kupować? Gościem Dzień Dobry TVN był Olin Gutowski, aktor, wędkarz i pasjonat ryb.
W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się lub jest zmuszona przerzucić się na dietę bezglutenową. Wynika to z różnych chorób związanych z glutenem, a także z pewnej mody na niejedzenie glutenu. Bez tego składnika również da się przyrządzić pyszne potrawy, na przykład tarty – zarówno na słono, jak i na słodko. Poniżej nasze propozycje!
Śniadanie dla cukrzyka nie musi być nudne. Może być przygotowywane w oparciu o przepisy pozwalające uzyskać pyszne i zdrowe dania. Śniadanie dla cukrzyka z cukrzycą typu 1, typu 2 i dla kobiet w ciąży musi być jednak przemyślane i zawierać określoną ilość węglowodanów.
Muffinki z jajek to potrawa, która może wydawać się dość nietypowa. Muffinki kojarzą nam się zazwyczaj ze słodkimi babeczkami, więc wykorzystanie jajek jako głównego składnika może być nieco egzotycznie. Może jednak warto zmienić utarte przyzwyczajenia i spróbować nowego przepisu?
Czy warto jeść łososia? Łosoś z piekarnika czy wędzony - który ma najlepszy wpływ na nasze zdrowie? Dowiedz się, jakie są właściwości łososia i co smacznego możesz z niego przyrządzić.
Tasznik pospolity to popularna roślina, którą można spotkać w wielu miejscach, m.in. przy drogach, na polach, a także w przydomowych ogródkach. Bylina uważana jest przez rolników za chwast. Przed rozpoczęciem zwalczania tasznika pospolitego, warto jednak przyjrzeć się jego właściwościom leczniczym. Ziele może pomóc w pokonaniu wielu uciążliwych dolegliwości, w związku z czym jest chętnie wykorzystywane w medycynie naturalnej.
Topinambur (słonecznik bulwiasty) to warzywo znane w Polsce od XVIII wieku. Jego częścią jadalną jest bulwa. Wyróżnia ją lekko orzechowy smak i sprzyjające zdrowiu właściwości, dzięki którym coraz więcej osób zastanawia się, co to jest topinambur.
Cząber to znana i lubiana przyprawa, ale również roślina lecznicza. W przeszłości cząber uważany był także za afrodyzjak. Podpowiadamy, jak działa cząber i do czego najlepiej go wykorzystać.
Bylica estragon (znana również jako estragon lub bylica draganek) jest niezwykle cenioną przyprawą, ze względu na charakterystyczny aromat swych liści. Ma wszechstronne zastosowanie - możemy zrobić z niej sos estragonowy do kurczaka, wzbogacić jej smakiem ogórki kiszone lub dodać przyprawę do śledzi. Estragon ma również liczne właściwości lecznicze, dlatego warto zaopatrzyć się w swój własny estragon w doniczce, aby zawsze móc po niego sięgnąć. Radzimy, do czego wykorzystać estragon i jak o niego zadbać.
Jeśli czujesz się zmęczony, łapie cię przeziębienie lub grypa, doskonałym rozwiązaniem będzie herbata z kardamonem, imbirem lub cynamonem. Te korzenne przyprawy mają właściwości rozgrzewające, wykazują ponadto szereg działań leczniczych. Odznaczają się również charakterystycznym, lekko pikantnym aromatem, który doskonale podkreśli i wzbogaci smak potraw. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto włączyć je do swojego menu.
Tłuszcz to jeden z podstawowych składników diety każdego człowieka. W zależności od źródła, wyróżnia się bardziej lub mniej zdrowe jego warianty. W ostatnim czasie n apopularności zyskał tłuszcz kokosowy. Czy faktycznie warto wprowadzić do diety olej kokosowy nierafinowany?
Olejek migdałowy to zdrowy i bezpieczny zastępnik wielu drogeryjnych produktów. Nie tylko nie zawiera żadnych dodatkowych substancji chemicznych, lecz także jest bardzo skuteczny, wydajny i do tego ma piękny kolor.
Ostropest plamisty to roślina, która w ostatnim czasie słynie ze zbawiennego wpływu na organizm. Szczególne jej znaczenie zauważyć można w odniesieniu do pracy wątroby. Dzięki składnikom prozdrowotnym ostropest ułatwia odprowadzanie żółci, redukuje stany zapalne wątroby i pomaga w trawieniu. Czym jeszcze zaskoczy nas ta roślina?
Oregano, czyli lebiodka pospolita, to surowiec nadzwyczajny. Zapewne wielu z nas wykorzystuje tę roślinę w kuchni, zaś lista dobroczynnych właściwości tej rośliny zdecydowanie nie ogranicza się wyłącznie do komponowania dań. Oregano to produkt o szczególnych właściwościach.
Ssanie oleju kokosowego to praktyka oczyszczania jamy ustnej z bakterii, grzybów i innych pasożytów. Niektórzy twierdzą, że ssanie oleju pomogło im wyleczyć się z bólu zatok czy chorób krwi. Według innych olej kokosowy pomaga przy kaszlu lub katarze, a także wspiera walkę z nowotworami. Jak jest naprawdę?
Olej lniany, dzięki wysokiej zawartości kwasu omega-3 obniża cholesterol i wspomaga działanie układu krwionośnego. Olej lniany jest również wykorzystywany w kosmetyce - ma właściwości regenerujące i hamuje zapalenia skóry. Ma również zbawienne działanie na włosy - dzięki dużej zawartości witaminy E nadaje im zdrowy połysk, ma działanie odbudowujące i regenerujące. Dowiedz się, jakie jeszcze właściwości ma olej lniany i dlaczego warto włączyć go do codziennej diety.
Cytryna to źródło wielu witamin i składników mineralnych, dzięki czemu może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Cytrynę można wykorzystywać nie tylko do jedzenia na surowo, jako dodatek do napojów czy lemoniady. Skórka z cytryny posiada właściwości prozdrowotne.
Masło kokosowe w ostatnich 2-3 latach stało się jednym z chętniej używanych produktów spożywczych, typowym superfood, które każda dbająca o formę kobieta ma w swojej kuchni. Z jednej strony – okazało się doskonałym zastępnikiem dla tradycyjnych olejów. Z drugiej – zaczęło funkcjonować jako dodatek nadający słodkim posiłkom bardzo oryginalnego smaku, jednocześnie zwiększając (w tym dobrym znaczeniu) ich wartość energetyczną.
Asafetyda to jedna z najpopularniejszych przypraw kuchni indyjskiej. Odpowiednia ilość przyprawy jest w stanie urozmaicić smak potraw i nadać im oryginalny, egzotyczny aromat. Oprócz nietypowych walorów smakowych ma także korzystny wpływ na zdrowie. Sprawdź, gdzie kupić asafetydę i do jakich dań warto ją dodawać.
Bazylia pospolita jest znanym na całym świecie ziołem. W związku z tym, że pochodzi z ciepłej strefy klimatycznej, w Polsce jest bardzo często uprawiana w doniczkach. Wystarczy dowiedzieć się, jak ją hodować i pielęgnować, żeby cieszyć się jej niezwykłym smakiem w wielu potrawach.
Babka płesznik to zioło pochodzące z rejonów Morza Śródziemnego. Spożywanie jego nasion reguluje pracę przewodu pokarmowego, a dzięki błonnikowi ułatwia odchudzanie. Babka płesznik może być wykorzystywana przez kobiety w ciąży i dzieci, z tym, że dawkowanie jej zależy od wieku.
Babka jajowata to znana na całym świecie roślina, której głównym przeznaczeniem jest regulacja wypróżnień. Jej szerokie zastosowanie wynika między innymi z wysokiego poziomu błonnika. Mogą ją bez obaw stosować kobiety w ciąży.
Aloes to roślina o bardzo charakterystycznym wyglądzie, od wielu lat uprawiana w polskich domach. Syrop z aloesu czy sok z aloesu z miąższem to wyroby dobrze znane ze względu na właściwości prozdrowotne.
Kolagen to białko pełniące bardzo ważną rolę w organizmie. Niestety pod pojęciem tym nie kryje się jedna substancja, przez co sprawa się nieco komplikuje. Typów kolagenu jest ponad 20, a każdy z nich decyduje o innym efekcie. W takim razie powstaje pytanie, który kolagen wybrać?
Łopian czy korzeń łopianu to określenia, które dość często spotkać można w medycynie naturalnej. Wielu specjalistów zajmujących się ziołolecznictwem wskazuje na wielokierunkowe działanie tej rośliny. Stosowana jest ona zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.
Rola magnezu w organizmie jest nieoceniona. Niedobór składnika może skutkować złym samopoczuciem, nieregularną pracą serca, zaburzeniami w pracy jelit oraz osłabieniem kości. Dlatego warto wprowadzić do codziennego menu produkty, które są bogatym źródłem tego pierwiastka.
RFT - reaktywne formy tlenu, czyli rodniki, to metabolity wielu procesów zachodzących w organizmie. Negatywnie wpływają na jego kondycję, zwłaszcza jeśli się gromadzą. Skuteczną terapią przeciw nim jest antyoksydacja, czyli dostarczanie sobie przeciwutleniaczy. Są one zawarte m.in. w żywności.
Krążąca w społeczeństwie opinia jest taka, że tłuszcz powoduje nadwagę, otyłość, miażdżycę. Jednak z dietetycznego punktu widzenia tłuszcz to przyjaciel człowieka decydujący o przemianach metabolicznych, wchłanianiu witamin, syntetyzowaniu hormonów oraz wielu innych funkcjach. O tłuszczu i jego wpływie na tycie mówiła w Dzień Dobry TVN dietetyk Milena Nosek.