Prawidłowe oddychanie wpływa nie tylko na zdrowie, ale również na nasze samopoczucie. Większość osób oddycha zbyt płytko, przez co nie dostarcza odpowiedniej ilości tlenu do komórek. Może to powodować przyspieszenie procesu starzenia. Osoby oddychające w nieodpowiedni sposób mogą czuć permanentne zmęczenie i rozdrażnienie. Człowiek oddycha średnio 13 razy na minutę. Mimo 20 tys. wdechów i wydechów w ciągu doby organizm nadal może być niedotleniony. Ćwiczenia wspomagające prawidłowe oddychanie w pełni wykorzystują płuca. Aby osiągnąć taki efekt, należy jednak wykonywać je systematycznie. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Wiktora Wilusia, psychologa sportu, instruktora jogi.
Podczas bardzo płytkich oddechów wykorzystywana jest jedynie górna powierzchnia płuc, do dolnej części dociera niewielka ilość tlenu. Konsekwencją takiej sytuacji jest stopniowe zmniejszanie się pojemności płuc, co może powodować zadyszkę nawet podczas spaceru. Jak zatem prawidłowo oddychać? Przepona to mięsień znajdujący się między jamą brzuszną a klatką piersiową. Podczas głębokiego wdechu przepona się obniża, dzięki czemu płuca mogą w całości wypełnić się powietrzem. Z kolei podczas wydechu przepona przesuwa się do góry, ułatwiając wypychanie dwutlenku węgla.
>>> Zobacz też: Poradnik. Jak dobrze oddychać?
Prawidłowe oddychanie – podstawowe informacje
Podczas głębokiego wdechu do organizmu dociera nawet 10 razy więcej tlenu niż w przypadku szybkich, nerwowych haustów powietrza. Na co wpływa prawidłowe oddychanie?
- Miarowy, spokojny oddech wspiera pracę układu limfatycznego, nazywanego również chłonnym. Płynie przez niego limfa, w której poza płynem tkankowym są obecne liczne komórki układu odpornościowego.
- Około 70% toksyn i substancji szkodliwych w organizmie wydalane jest przez oddychanie. Poprawna technika oddechowa sprzyja detoksykacji organizmu.
- 80% wdychanego tlenu zużywa mózg. Aby zapewnić odpowiednie funkcjonowanie tego narządu, należy stale dostarczać mu dużej ilości tlenu.
Krótki, szybki oddech może świadczyć o napięciu wewnętrznym. Osoby, które wykonują stresującą pracę, zwykle mają skrócony oddech. Jeżeli ten stan utrzymuje się przez długi czas, może doprowadzić do pogorszenia kondycji zdrowotnej. Szybkie i płytkie oddechy są naturalną reakcją obronną organizmu, która powinna pojawiać się w sytuacji zagrożenia lub podczas ucieczki. Jeżeli jednak występuje często lub utrzymuje się przez długi czas, to czytelny znak od naszego ciała, że należy zacząć pracować nad prawidłowym oddychaniem. Głębokie, spokojne i długie wdechy oraz wydechy charakteryzują ludzi zrelaksowanych, szczęśliwych i pewnych siebie.
>>> Zobacz też: Zdrowie i energia na wiosnę. Naturalne sposoby.
Prawidłowe oddychanie podczas ćwiczeń
Aktywność fizyczna jest niezwykle istotna dla zachowania zdrowia i kondycji. Podczas wykonywania ćwiczeń ważna jest zarówno technika, jak i właściwe oddychanie. Jak prawidłowo oddychać podczas ćwiczeń?
- Prawidłowe oddychanie przez nos jest szczególnie istotne podczas ćwiczeń siłowych. Przy podnoszeniu ciężarów początkujące osoby mają tendencję do wstrzymywania oddechu. To duży błąd, który może doprowadzić nawet do utraty przytomności, zwłaszcza gdy osoba trenująca stara się podnieść bardzo ciężką sztangę. Podczas ćwiczeń należy wdychać powietrze ustami i wydychać nosem.
- Prawidłowe oddychanie podczas pływania umożliwia pokonywanie dłuższych dystansów bez zadyszki. Wdech należy wykonać w momencie wynurzania się z wody. Pozwala to na uzyskanie kilku cennych sekund, które w bezpośredni sposób przekładają się na zwiększenie ilości tlenu docierającego do płuc. Wdech musi być zdecydowany i płynny. Najlepszą pozycją do wykonania wdechu jest moment, w którym głowa jest przekręcona w bok. Wydech powinien nastąpić przed ponownym zanurzeniem. Podczas pływania należy skupić się na regularnym oddychaniu, które jest kluczowe przy uprawianiu tego sportu. Największym błędem początkujących jest robienie wdechu i wydechu prawie w tym samym momencie. Takie zachowanie bardzo szybko doprowadza do zmęczenia i wymusza odpoczynek. Ilość tlenu w komórkach jest zbyt mała, przez co zmęczenie jeszcze bardziej się nasila.
- Prawidłowe oddychanie w jodze jest podstawą do osiągnięcia równowagi ciała i ducha. Początkujący wykonują szereg ćwiczeń, które mają na celu poprawienie harmonii oddychania. Pierwsze, najbardziej popularne ćwiczenie oddechowe wiąże się ze sposobem nabierania tlenu. Należy znaleźć ciche pomieszczenie z przygaszonym światłem, wyłączyć wszystkie urządzenia elektroniczne i położyć się na plecach. Jedną rękę trzeba położyć pod mostkiem, a drugą na klatce piersiowej. Należy zamknąć oczy i zacząć swobodnie oddychać. Jeżeli porusza się wyłącznie ręka, która znajduje się na klatce piersiowej, oznacza to, że warto zacząć pracować nad pogłębieniem oddechu. W tym celu trzeba najpierw nabrać powietrza do brzucha, następnie do klatki piersiowej, a w końcu do gardła i nosa. Wydech powinien być miarowy i powolny. Kolejnym krokiem jest zmiana kolejności. Całe ćwiczenie należy wykonywać przez 3 minuty.
>>>Zobacz też: Miejsce, gdzie oddycha się pełną piersią.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: E+