Coraz mniej Polaków zainteresowanych jest kupowaniem żywego karpia na Boże Narodzenie. Jak wygląda hodowla ryby i czy tegoroczne święta będą ostatnimi, podczas których kupimy to zwierzę żywe opowiedzieli w Dzień Dobry TVN Mariusz Zieliński - dziennikarz programu "Uwaga! TVN" oraz dziennikarz TVN24 Radek Mróz.
Barszcz, karp na kilka sposobów, makowiec i inne świąteczne pyszności. Zachowanie zdrowego rozsądku podczas wigilijnej kolacji to dla wielu duże wyzwanie. Jak przyznali goście Dzień Dobry TVN, wystarczy zastosować się do kilku rad, aby uchronić się przed nadprogramowymi kaloriami.
Zapytaliśmy o to dr n. med. Agnieszkę Ostachowską-Gąsior, dietetyczkę.
Na czym polega program Junior-Edu-Żywienie?
Eksperci chcą, by produkty bogate w tłuszcze i węglowodany były oznaczane jako "uzależniające".
"Kanapowczynie" to bohaterki programu TTV, którym udało się łącznie zrzucić 150 kilogramów. O swojej drodze do zdrowia i lepszego życia opowiedziały w Dzień Dobry TVN: Agnieszka Barton-Michel, Karolina Gajda, Agata Karabela, Daria Larysz oraz Julia Bożek. Jak dziś wygląda ich codzienność?
Świadomość społeczna dotycząca produktów spożywczych stale się zwiększa. Klienci coraz częściej czytają etykiety i wybierają wyłącznie te produkty, które w swoim składzie nie zawierają sztucznych barwników oraz substancji konserwujących. Czym jest zdrowe odżywianie? To nic innego, jak dostarczanie do organizmu wszystkich niezbędnych składników, witamin i mikroelementów, które zapewniają jego prawidłowe funkcjonowanie i rozwój.
Wielu Polaków na śniadanie jada kanapki. Wraz z szefem kuchni Tomaszem Jakubiakiem i edukatorką ekologiczną Jagną Niedzielską postanowiliśmy więc przygotować największą w historii programu zdrową kanapę. Natomiast dietetyk kliniczny Michał Wrzosek zdradził, co położyć na pieczywo, by było nie tylko smaczne, ale i zdrowe.
Kiełki z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Te wyjątkowe rośliny hodować można jesienią we własnym domu. Warto to robić, bo zawierają mnóstwo witamin i minerałów. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedziała ogrodniczka Joanna Legutko.
Psychodietetyczka wyjaśnia, skąd się bierze i jak sobie z nią poradzi.
Sezon jesienny sprzyja grzybobraniu. Lasy w tym czasie stają się prawdziwym rajem dla pasjonatów grzybów, którzy doceniają nie tylko ich smak, ale także prozdrowotne właściwości. Zdaniem ekspertów warto jednak zachować ostrożność, gdyż zatrucie tymi leśnymi bogactwami może mieć opłakane skutki. O pierwszych niepokojących objawach w najnowszym wideo na Instagramie opowiedziała dr Magdalena Cubała-Kucharska.
Foodsharing to z języka angielskiego „dzielenie się jedzeniem”. Idea narodziła się w Niemczech w 2012 roku, wkrótce zaczęła docierać także do innych krajów. Zamysłem jest dzielenie się żywnością z innymi. Chodzi przede wszystkim o żywność, która została po świętach, imprezach, a także taką, której kończy się termin ważności, a wiadomo, że nie zostanie zjedzona. Idea ta niesie więc ze sobą kilka korzyści – zapobiega marnowaniu się jedzenia, a także wspiera osoby uboższe, bezdomne, głodne.
Naucz się odróżniać produkty dobrej jakości, od tych mniej zdrowych. Jak to zrobić?
Najnowsze badania przeprowadzone przez zespół naukowców z USA, Brazylii oraz Hiszpanii pokazują, że przetworzona żywność oddziałuje na ludzki mózg podobnie, jak nikotyna czy alkohol. Co więcej, może też uzależniać. Co jeszcze ustalili specjaliści?
Mleko owsiane powszechnie uważane jest za bardzo zdrowe i pożywne. Produktowi przyjrzała się pewna dietetyczka, która ma co do niego zastrzeżenia. Dlaczego jej zdaniem produkt ten negatywnie może wpłynąć na nasze zdrowie?
Start-up Revo Foods wyprodukował wegańskiego łososia. Produkt powstał z wykorzystaniem drukarki 3D. Szef firmy zapewnia, że walory smakowe stworzonej przez nich ryby, w niczym nie odbiegają od tej prawdziwej.
Mini kiwi to kuzyn standardowego kiwi. Owoc pochodzi z Azji, ale uprawiany jest m.in. w Polsce. Co warto o nim wiedzieć? Co można z niego przygotować? Sprawdził to Mikołaj Rey w miejscowości Leonów.
Jesień i zima to czas, kiedy bardzo często sięgamy po cytrusy. Te egzotyczne owoce stanowią doskonałe źródło cennych dla naszego zdrowia witamin i substancji odżywczych. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Jak rozpoznać, że są już dojrzałe? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała edukatorka ekologiczna Jagna Niedzielska.
Brain food może być przetłumaczone jako jedzenie dobre dla mózgu. Sprawdź, co wspomaga pracę tego organu.
Najczęściej w sklepach warzywnych wybieramy te same, dobrze nam znane produkty. Warto jednak czasami sięgnąć po coś nowego, na przykład karczochy. Jak jeść tę roślinę? Co w łatwy sposób można przygotować z karczocha?
Francuski dziennik "Le Figaro" podaje, że już niedługo bagietka przestanie smakować, tak, jak dawniej. Rząd, w trosce o zdrowie obywateli, postanowił zmodyfikować recepturę tego popularnego wypieku. Co dokładnie się zmieni i od kiedy?
Kawa z cykorii ma szereg właściwości, które mają pozytywny wpływ na organizm.
Będzie twarde, miękkie, słodkie czy kwaśne? - Te pytania zadawał sobie każdy z nas, lustrując wystawione na półce w dyskoncie jabłka. Tymczasem szampion, gala i ligol to zaledwie wierzchołek góry lodowej.
Sprawdź, co warto o nich wiedzieć
Dietetyczka kliniczna Milena Nosek szczególnie rekomenduje wysokoenergetycznie śniadania, które bazują na dobrych zbożach. Co jej zdaniem warto jeść po przebudzeniu?
Pieczarki, jako popularne grzyby, dosyć często goszczą na naszych stołach. Zwykle kupujemy je w marketach, warto jednak wiedzieć, jak odróżnić te jadalne od niejadalnych, jeśli zbieramy je sami lub kupujemy od stojących pod lasem grzybiarzy.
Gwiazda opowiedziała o swoich żywieniowych rytuałach.
W sklepach dostępne są różne rodzaje mąki. Jaka jest najzdrowsza?
Wielu Polaków próbuje schudnąć- stosuje diety i różne formy aktywności fizycznej, a waga nie spada. Problemem jest podjadanie. Nie zdajemy sobie sprawy, że nawet kilka orzechów czy łyk soku może sprawić, że waga będzie stała w miejscu. W studiu Dzień Dobry TVN na pytania związane z prawidłowym odżywianiem odpowiedzą Marta Jachym- Raczyńska i Paweł Raczyński.
Francuskie władze opublikowały nowy dekret dotyczący nazw produktów wegetariańskich i wegańskich. Już wkrótce nie będzie możliwe nazywanie ich za pomocą "mięsnych" zamienników. Zmiany mają wejść w życie za trzy miesiące.