Poszczególne rodzaje diet leczniczych opierają się na modyfikacjach zasad racjonalnego żywienia osób zdrowych. Wśród diet leczniczych wyróżnia się m.in. dietę bogatoresztkową zalecaną przy zaparciach oraz dietę bogatobiałkową – stosowaną przy wychudzeniu czy oparzeniach.
Zsiadłe mleko to orzeźwiający napój, często podawany jako dodatek do potraw. Proste do przyrządzenia, bogate w witaminy, zawiera kultury bakterii, które wspomagają pracę jelit. Zsiadłe mleko ma wiele właściwości zdrowotnych, a szczególnie jest polecane osobom, które pragną zrzucić zbędne kilogramy. Zsiadłe, czyli kwaśne mleko, uzyskujemy ze świeżego mleka.
Mimo że tłusty czwartek mamy już dawno za sobą, to sezon na pączki trwa w przyrodzie przez całą wiosnę. Dlaczego warto po nie sięgnąć? Jakie mają właściwości? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Jak je przygotować w zaciszu własnej kuchni?
Ludzie, aby utrzymać organizm w należytej kondycji i zdrowiu, przyjmują różnego rodzaju suplementy oraz substancje pomocnicze. Należą do nich m.in. bioflawonoidy cytrusowe.
Siemię lniane to naturalny lek na ból żołądka i zgagę. Nasiona lnu zwyczajnego swoje właściwości zawdzięczają unikalnemu składowi.
Kilku rad udzieliła Aleksandra Juszkiewicz, zwyciężczyni IX edycji "MasterChefa".
Ekspertka podpowiada, jak się do tego zabrać.
Nadmiar tego produktu może szkodzić zdrowiu.
Polacy mają problem z obżarstwem. Jak rozpoznać nałóg?
Olej słonecznikowy to jeden z najbardziej popularnych olejów w Polsce. Wiele osób decyduje się jednak na wybór oleju rzepakowego, czy słusznie? Dowiedz się, dlaczego nie warto rezygnować z tego oleju w naszej diecie.
"Brzuch z miesiąca na miesiąc naturalnie spadał".
Które warzywa i owoce mają najwięcej pestycydów?
Jak się okazuje, czasem wystarczy małe przygotowanie, a oszczędzić można naprawdę sporo.
Agnieszka Cegielska, propagatorka zdrowego odżywiania, opowiedziała, co warto jeść po zimie.
Odpowiednio skomponowany jadłospis może przyczynić się do spowolnienia procesu starzenia mózgu o kilkanaście lat, a nawet zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Rush w Chicago. Jakie artykuły spożywcze zostały przez nich wyróżnione? Co warto włączyć do codziennej diety?
Jak samodzielnie wydobyć go z drzewa?
Mleko zagęszczone, inaczej mleko skondensowane, zdecydowanie ustępuje popularnością tradycyjnemu. Jednak ma ono wielu zwolenników ze względu na swój specyficzny smak i konsystencję, a także łatwość przechowywania.
W czym się znajduje i jak je zastąpić?
Mleko to jeden z najbardziej podstawowych artykułów spożywczych. Większość z nas kupuje je w plastikowych butelkach lub kartonach, a to, jak zostało zapakowane, przekłada się na jego smak. Dowiedli tego naukowcy z North Caroline State University. Czy faktycznie rodzaj opakowania przekłada się na walory smakowe? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym dr Joanna Neuhoff-Murawska, Zakład Edukacji Żywieniowej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB.
Soczewica ma dużo wartości odżywczych. To warzywo bogate w białko. Dlatego soczewica tak chętnie jest wykorzystywana w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Zastanawiałeś się kiedyś, jak smakowałyby: cytryna bez nadmiernej kwaśności, grejpfrut bez goryczy i papryczka chilli bez ostrego smaku? Teraz możesz przekonać się o tym własnej skórze, a raczej języku.
Mamy dobrą wiadomość dla miłośników kawy z mlekiem. Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze udowodnili bowiem, że dodanie nabiału do ziaren ma działanie przeciwzapalne. Jak przygotować dobrą kawę w domu? Na to pytanie odpowiedział w studio Dzień Dobry TVN barista Kuba Kalusiński.
Statystyki pokazują, że każdego roku dochodzi w Polsce do 20 tysięcy zatruć pokarmowych i zakażeń jelit. Niektóre - mają tragiczny finał. Jakie bakterie mogą być dla nas niebezpieczne? Jakie objawy świadczą o zatruciu? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Justyną Milewską, lekarzem rodzinnym i Mileną Nosek, dietetykiem klinicznym.
Ilość produktów bez glutenu staje się coraz większa, również w przypadku makaronów. Makaron bezglutenowy może być wykonany z mąki kukurydzianej, ryżowej lub gryczanej.
Syrop klonowy zdobywa w Polsce coraz większą popularność. To zasługa nie tylko doskonałego smaku, lecz także właściwości, w tym zawartych w nim minerałów. W dodatku jest on jedną z najmniej kalorycznych naturalnych substancji słodzących.
Katarzyna Bosacka, która propaguje zdrowe odżywianie, zwróciła uwagę na popularną osełkę śmietankową. - Na pierwszy rzut oka wygląda jak masło, ale wcale nim nie jest - przestrzegła dziennikarka. - Moja teściowa też się dała nabrać - przyznała jedna z internautek. Jaki jest skład produktu?
Krowie mleko ma swoich zwolenników i przeciwników. Nie brakuje głosów, że popularny składnik diety jest szkodliwy dla zdrowia. Tymczasem okazuje się, że dzięki jego właściwościom Europejczycy mogą poszczycić się wyższym wzrostem niż mieszkańcy Azji, Australii czy obu Ameryk. Dowodzą tego wyniki badań naukowych.
Witamina D produkowana jest w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego, dlatego najmniejsze prawdopodobieństwo niedoborów występuje w okresie wiosennym i letnim. Jesienią i zimą trzeba zadbać o uzupełnienie diety w produkty dostarczające organizmowi tę witaminę. Dowiedz się, czym grozi niedobór witaminy D i jak tego uniknąć.