To ostatnie święta z żywym karpiem? "On przechodzi stres: transport, hormony"

Mariusz Zieliński
Źródło: Dzień Dobry TVN
Karpie głosu nie mają
Karpie głosu nie mają
Karp - król wigilijnego stołu
Karp - król wigilijnego stołu
"Magia Świąt". Roladka szpinakowa z serem
"Magia Świąt". Roladka szpinakowa z serem
"Magia Świąt". Przepis na sernik pieczony w kąpieli wodnej
"Magia Świąt". Przepis na sernik pieczony w kąpieli wodnej
"Magia Świąt". Przepis na halibuta
"Magia Świąt". Przepis na halibuta
"Magia Świąt". Przepis na babkę pomarańczową
"Magia Świąt". Przepis na babkę pomarańczową
"Magia świąt". Przepis na domowe racuchy
"Magia świąt". Przepis na domowe racuchy
"Magia świąt". Przepis na pieczoną polędwicę
"Magia świąt". Przepis na pieczoną polędwicę
"Magia świąt". Przepis na makowiec z twarogiem
"Magia świąt". Przepis na makowiec z twarogiem
"Magia świąt". Przepis na pieczonego łososia
"Magia świąt". Przepis na pieczonego łososia
"Magia świąt". Przepis na bliny z wędzonym jesiotrem
"Magia świąt". Przepis na bliny z wędzonym jesiotrem
"Magia świąt". Przepis na świąteczną tartę
"Magia świąt". Przepis na świąteczną tartę
"Magia świąt". Przepis na śledzie w trzech odsłonach
"Magia świąt". Przepis na śledzie w trzech odsłonach
"Magia świąt". Przepis na aromatyczną zupę grzybową
"Magia świąt". Przepis na aromatyczną zupę grzybową
Coraz mniej Polaków zainteresowanych jest kupowaniem żywego karpia na Boże Narodzenie. Jak wygląda hodowla ryby i czy tegoroczne święta będą ostatnimi, podczas których kupimy to zwierzę żywe opowiedzieli w Dzień Dobry TVN Mariusz Zieliński - dziennikarz programu "Uwaga! TVN" oraz dziennikarz TVN24 Radek Mróz.

Jak wygląda krótkie życie karpia?

Karp to ryba tradycyjnie podawana na polskich stołach podczas Świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z obyczajem była trzymana w domowej wannie, a później zabijana - tuż przed Wigilią. Politycy Koalicji Obywatelskiej zastanawiają się nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży tego żywego zwierzęcia. Z tego powodu dziennikarz programu "Uwaga! TVN" sprawdził, w jakich warunkach przetrzymywane są karpie w hodowlach i jak wygląda ich przedświąteczny żywot.

- Rybka znajduje się w magazynach. Przewozi się go na żywo, w specjalistycznych basenach. Zależy nam by ta ryba była w jak najlepszej kondycji, jak najświeższa i jak najbardziej ekologicznie podana [...] Po transporcie przetrzymywany jest w basenach. [...] Klient jeśli chce kupić karpia, dostanie go jedynie w formie ubitej - tłumaczył bohater reportażu "Uwagi! TVN", Dawid Tarasiewicz z Gospodarstwa Rybackiego w Iławie.

Jak przekonuje prof. Marcin Urbaniak z Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, im dłużej trwa transport ryby do sklepu i przetrzymywanie jej, w organizmie wytwarzane są hormony stresu, przez co zwierzę przez staje być świeże.

Dlaczego nie warto kupować żywego karpia?

W Dzień Dobry TVN na temat humanitarnej śmierci karpi wypowiedzieli się dziennikarze Mariusz Zieliński i Radek Mróz. Pierwszy z redaktorów przekonywał, że jeśli chcemy zjeść rybę na święta, powinniśmy udać się do hodowli i osobiście wybrać karpia, który nas interesuje.

- Jak widzieliśmy w materiale, to nie jest ani świeży, ani zdrowy karp, bo on przechodzi stres: transport, hormony, które się tam kumulują. Ja bym nie kupił żywego karpia - przekonywał Mariusz Zieliński. Według badań społecznych ponad 70 procent Polaków nie planuje zakupu żywej ryby. Na co zatem zwrócić uwagę, gdy chcemy kupić filet? Świeży karp powinien mieć jasne oczy, a skrzela muszą być jasnoczerwone lub różowe. - Jak się okazuje, większość Polaków wcale nie chce kupować żywego karpia i nie chce brać na siebie tego cierpienia i konieczności uśmiercenia zwierzęcia - podsumował Radek Mróz. Więcej na temat cierpienia karpi w najnowszej "Uwadze" w TVN o 19:50.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości