Warzywami królującymi na polskich stołach są najczęściej te, które pojawiały się w naszych rodzinnych domach. Ziemniaki, marchew, kalafior, fasolka szparagowa – to dobrze znane i przez większość osób lubiane produkty. Sklepy z owocami i warzywami pełne są również tych mniej nam znanych, po które warto sięgnąć zarówno z powodu wartości odżywczych, jak i walorów smakowych. Jednym z tego typu warzyw jest karczoch. To liściasta roślina, którą można gotować, piec, smażyć, a po zalaniu oliwą także przechowywać. Jest również dostępna w sklepach spożywczych w puszkach i słoikach.
Karczoch: wartości odżywcze
Cyneryna – ta obco brzmiąca nazwa odnosi się do substancji zawartej w karczochach, która pozytywnie oddziałuje na organizm. Obniża ona poziom cholesterolu, wpływa na szybszą przemianę cholesterolu w kwasy żółciowe i wydalenie ich z organizmu. Poprawia także pracę układu pokarmowego, zwłaszcza w przypadku problemów z trawieniem, np. u osób zmagających się z zespołem jelita drażliwego.
Ekstrakt z karczochów jest doskonałym lekiem na wątrobę. Substancje zawarte w tych warzywach stanowią barierę dla wolnych rodników, dzięki czemu opóźniają proces starzenia, a także odgrywają dużą rolę w walce organizmu z komórkami nowotworowymi. Zawarta w karczochu inulina reguluje poziom cukru we krwi, a kwas chlorogenowy podwyższa tolerancję glukozy we krwi przy jednoczesnym obniżeniu cukrów wchłanianych z pożywienia, dlatego karczochy są polecane cierpiącym na cukrzycę. To także doskonały produkt dla osób chcących zrzucić nadmiar kilogramów. Karczochy mają niewielki indeks glikemiczny i mało kalorii, a przy tym cechują się wysoką zawartością potrzebnego w czasie odchudzania błonnika.
Obieranie karczocha
Wiele osób, które odważyły się kupić w sklepie karczochy, nie wie, jak je przygotować. Rzeczywiście wygląd tej rośliny może budzić wątpliwości co do obróbki, jednak jego obieranie nie stanowi dużego problemu. Trzymając za kwiat, należy najpierw odciąć łodygę, a potem twarde zdrewniałe liście zewnętrzne. Ucina się kwiatostan na wysokości około ⅓ karczocha, a potem przecina warzywo na pół i usuwa wewnętrzną włochatą część. Tak przygotowany karczoch można od razu poddać obróbce termicznej lub umieścić w wodzie z sokiem cytryny, żeby nie sczerniał.
Jak przyrządzić karczochy z parmezanem?
Żeby oswoić nową dla nas roślinę, jaką jest karczoch, warto rozpocząć przygodę kulinarną od najprostszych przepisów z tym warzywem. Można go zarówno gotować, smażyć, jak i piec – doskonałą przekąską lub dodatkiem do mięsa są pieczone karczochy z serem. Do przyrządzenia dania dla dwóch osób potrzebne będą:
- 4 karczochy;
- 1 szklanka startego parmezanu;
- sok z całej cytryny;
- oliwa z oliwek;
- sól;
- pieprz.
Sposób wykonania:
1. Najpierw dokładnie opraw karczochy.
2. Kiedy będą gotowe, wrzuć je do gotującej się wody z sokiem cytryny. Zadbaj o dostateczną ilość wody w garnku – na jednego karczocha przypada litr wody.
3. Karczochy gotuj około 35 minut, aż zmiękną.
4. Następnie odcedź je i ułóż w naczyniu żaroodpornym posmarowanym oliwą z oliwek.
5. Dopraw karczochy solą i pieprzem, posyp startym parmezanem.
6. Włóż warzywa do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 6-8 minut.
7. Podawaj jako samodzielne danie lub dodatek do mięs.
Jak jeść karczochy w formie sałatki?
Równie prostą propozycją z wykorzystaniem karczochów jest sałatka. To świetne danie dla osób, które walczą z nadmiarem kilogramów i chcą zadbać o dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych witamin oraz składników mineralnych. Przepis ten pozwala również na wykorzystanie karczochów w słoiku lub puszce, które są dostępne przez cały rok, w przeciwieństwie do świeżych warzyw. Do przyrządzenia sałatki z karczochami dla 2–3 osób potrzebne będą:
- słoik karczochów w zalewie;
- główka sałaty lodowej;
- 300 g pomidorków koktajlowych;
- słoik czarnych drylowanych oliwek;
- świeża bazylia;
- kostka sera feta;
- mała czerwona cebula;
- oliwa z oliwek;
- ocet balsamiczny;
- pieprz;
- sól.
Sposób wykonania:
1. Sałatę lodową porwij lub pokrój na drobniejsze kawałki.
2. Dodaj do niej przepłukane karczochy z zalewy, pokrojone na pół pomidorki koktajlowe, posiekaną drobno czerwoną cebulę, czarne oliwki, porwane liście bazylii oraz pokruszoną fetę.
3. Całość dopraw pieprzem, solą, oliwą z oliwek i octem balsamicznym.
4. Taka sałatka to świetna propozycja na lunch lub lekką kolację, ale można podawać ją jako dodatek do wędlin, pieczonych mięs albo ryb.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rząd zabrał się za bagietki. Smakoszy wypieku czeka mała rewolucja
- Kawa z cykorii – właściwości i skład
- Skąd się bierze osad na jabłku ze sklepu? "Mylimy te woski, z tymi syntetycznymi, konserwującymi"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images