Jesienne i późne odmiany śliwek - kiedy zbieramy węgierki? Przepis na domowe powidła

Dejan Ilic/Getty Images
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mirabelki, węgierki, żniwki, czyli Rey w krainie śliwki
Mirabelki, węgierki, żniwki, czyli Rey w krainie śliwki
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Tak dojrzewają owoce egzotyczne w Polsce
Tak dojrzewają owoce egzotyczne w Polsce
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Śliwki zaczynają pojawiać się już w sierpniu. Zaś specjalne, późne odmiany, zaczynają dojrzewać we wrześniu, a nawet pod koniec tego miesiąca. Do takich odmian zalicza się również węgierki. Odpowiednio przechowywane mogą doczekać aż do grudnia. Jak zrobić powidła ze śliwek? Sprawdź przepis.

Dzięki późnym odmianom śliwek ich smakiem można się cieszyć nawet zimą. To właśnie dlatego zyskują one na popularności wśród sadowników. Co warto zrobić z tych owoców? Przedstawiamy nasze sposoby na późne śliwki.

Odmiany późnych śliwek - węgierka, president i inne

Węgierka zwykła to najpopularniejsza odmiana śliwek jesiennych. To z niej najczęściej powstają powidła oraz wersje suszone i wędzone. Tak przygotowane owoce można później dodać do wigilijnego kompotu, świątecznego pasztetu, pieczeni, sałatek. Zbiory węgierki w Polsce zaczynają się w drugiej połowie sierpnia i trwają do końca września. Im lato cieplejsze i bardziej deszczowe - tym wcześniej dojrzewają.

Do jesiennych śliwek zalicza się także odmiana president. Ma ona drobne, bordowo-czerwone owoce, które dojrzewają w ostatnich dniach września. Śliwki te dostępne są najdłużej na rynku, są nieco mniej słodkie, ale nie mniej bogate w witaminy. Ich pestka dobrze odchodzi od miąższu. Jest więc polecana do domowych przetworów.

Kolejnymi odmianami są amers i empress. Pierwsza z nich jest dość popularna, ma duże owoce o jasnopomarańczowym odcieniu miąższu. Jest bardzo lubiana ze względu na swój słodki smak oraz dzięki temu, że pestka łatwo odchodzi. Idealnie nadaje się na jesienne przetwory. Dżemy i konfitury z tego gatunku są na tyle słodkie, że nie trzeba ich dodatkowo dosładzać.

Empress jest najmniej popularnym rodzajem. Samo drzewo jest bardzo odporne na choroby, a śliwki potrafią dorastać do wagi nawet 100 gramów! To, co często dyskredytuje jej owoce, to fakt, że bardzo ciężko pozbyć się z nich pestek. Te śliwki polecamy do jedzenia na świeżo - można je wtedy obgryzać jak jabłka.

Domowe powidła ze śliwek węgierek - przepis krok po kroku

Powidła ze śliwek mogą kojarzyć się z dżemem, jednak bliżej im do konfitury. Do ich przygotowania potrzeba znacznie więcej owoców i nie używa się substancji żelujących. Przedstawiamy prosty przepis.

Składniki:

  • śliwki węgierki - 2 kg,
  • cukier lub dowolny słodzik - 1 kg (w zależności jak słodkie powidła chcemy).

Sposób przygotowania:

  1. Śliwki umyć i pozbyć się pestek.
  2. Owoce przełożyć do garnka z grubym dnem i zasypać cukrem lub słodzikiem.
  3. Całość prażyć na małym ogniu, aż owoce zmiękną i masa zgęstnieje. Może to zająć od 8 do 16 godzin.
  4. W czasie prażenia owoce od czasu do czasu przemieszać.
  5. Gotowe powidła przekładać do wymytych i wydezynfekowanych słoików. Następnie słoiki zakręcić i włożyć do garnka z gotującą się wodą na około 15 minut - dzięki temu przetwory można przetrzymywać nawet 6 miesięcy w ciemnym i chłodnym miejscu.

Smacznego!

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości