Przepisy kulinarne

Nalewka ze śliwek - właściwości zdrowotne i przygotowanie. Prosty przepis na zdrowie

Przepisy kulinarne

Aktualizacja:
Napój alkoholowy ze śliwki

Późnym latem, a wczesną jesienią zaczynają dojrzewać śliwki. To w tym czasie są one najsmaczniejsze. Warto korzystać z darów natury i przygotowywać z nich domowe przetwory. Owoce te są niskokaloryczne, a co więcej, bardzo dobrze wpływają na układ trawienny. Te właściwości warto wykorzystywać. Sprawdź nasz prosty przepis na domową nalewkę ze śliwek.

Najpopularniejszą odmianą (i źródłem śliwek) w Polsce jest śliwa domowa. To owoce tego drzewa najczęściej można spotkać w sklepach i na targach. Co ciekawe, raczej nie występuje ono na dziko. Jednocześnie jest najpopularniejszą odmianą wśród sadowników.

Zalety zdrowotne śliwek

Śliwki są bogate w błonnik, dzięki czemu dobrze wpływają na perystaltykę jelit. Są także niskokaloryczne - na zjedzonych 100 g przyswoimy jedynie 60 kcal! Zawarte w nich pektyny regulują trawienie, pozytywnie wpływają na apetyt, a także przeciwdziałają zaparciom. Dzięki swojemu działaniu mogą nas uchronić przed nowotworem jelita grubego, gdyż jedną z przyczyn jego powstawania są właśnie zaparcia.

Owoce te to także świetne źródło witamin. Śliwki bogate są między innymi w witaminę C, A oraz E, a także witaminy z grupy B. Warto pamiętać o tych ostatnich, gdyż przy ich niedoborach łatwiej o gorszy nastrój i jesienną chandrę. Są one również bogate w składniki mineralne, takie jak potas, fosfor, wapń, magnez czy żelazo.

Domowa nalewka ze śliwek - przepis krok po kroku

Domowe przetwory zyskują na popularności. Nic w tym dziwnego, gdyż w dobie wysoko przetworzonej żywności, dzięki domowym wyrobom wiemy, co jemy. Nie inaczej jest z domowymi nalewkami. Niewielkie ilości nalewki ze śliwek pozytywnie wpłyną na odporność i ewentualne problemy żołądkowe.

Składniki:

  • świeże śliwki - 1 kg,
  • spirytus do nalewek 70% - 700 ml,
  • cukier - 0,5 kg.

Sposób wykonania:

  1. 1Śliwki umyć i pozbyć się pestek. Można zostawić kilka owoców z pestkami, które później posłużą za ozdobę do gotowej nalewki.
  2. 2Przygotowane owoce włożyć do wybranego naczynia i zalać alkoholem.
  3. 3Odstawić w zacienione miejsce na około 4 tygodnie.
  4. 4W okresie leżakowania regularnie wstrząsać naczyniem.
  5. 5Po upływie 4 tygodni do naczynia należy wsypać cukier i ponownie odstawić na 4 tygodnie. W tym czasie regularnie wstrząsać naczyniem, aby cukier się rozpuścił.
  6. 6Po tym czasie można zlać nalewkę do ozdobnego naczynia, np. karafki i włożyć kilka całych śliwek ku ozdobie.

Smacznego!

Cenne właściwości śliwek

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego:  Zulfiska/Getty Images

Pozostałe wiadomości