Na metabolizm, czyli przemianę materii, ma wpływ wiele czynników. Tempo metabolizmu jest zależne od wieku, płci, klimatu, aktywności fizycznej, stylu życia, ale przede wszystkim od rodzaju spożywanego pokarmu. Jak zatem poprawić metabolizm?
Surowy weganizm i dieta raw food to diety, które są w pewnym sensie podobne do siebie. Surowy weganizm jest to już nie tylko dieta, ale cała filozofia i styl życia. Surowy weganizm łączy w sobie założenia weganizmu oraz spożywania surowej, nieprzetworzonej żywności. Weganie nie jedzą mięsa, nabiału, jaj, miodu, żelatyny. Ideą jest nie tylko dbałość o zdrowie, ale także troska o zwierzęta, niegodzenie się na sposób ich traktowania. Prawdziwy weganin nie tylko wyklucza z diety mięso i nabiał, ale rezygnuje też ze skórzanych i wełnianych ubrań czy kosmetyków testowanych na zwierzętach. Raw food polega na tym, że produkty nie mogą być poddawane obróbce termicznej nie wyższej niż ok. 40-42 stopni. Tutaj dozwolone jest mięso, jednak nie wszyscy decydują się na jego spożywanie.
Kiedyś kanapki przygotowane do pracy były normą. Jednak obecnie wiele osób stawia na wygodę, korzystając z gotowych dań, lunchboxów albo… dań typu fast food. Niektórzy wybierają drożdżówki albo inne słodkie przekąski. Znacznie lepszym pomysłem jest jednak przygotowanie drugiego śniadania w domu.
Potrawy inspirowane zaleceniami św. Hildegardy z Bingen przygotowali w kuchni Dzień Dobry TVN - Adriana i Marek Zaremba
Zarówno amatorzy nalewek, jak i kwaskowych dżemów i marmolad doskonale znają dereń jadalny. Owoce tego krzewu mają jednak szereg innych zastosowań. Zawierają wiele pierwiastków mineralnych i cenną witaminę C, owoce derenia stosuje się w leczeniu anemii, bezsenności i dolegliwości żołądkowych. Dereń jadalny ma więc liczne właściwości lecznicze i kulinarne, ponadto krzew może być ozdobą naszego ogrodu, zarówno podczas wiosennego kwitnienia, jak i jesienią, kiedy wydaje owoce.
Produkty zbożowe wykorzystujemy w kuchni na co dzień. Jakie są produkty zbożowe i co je charakteryzuje?
Batat znany jest także jako wilec ziemniaczany, patat, kumara lub słodki ziemniak. Bataty pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej. Istnieje około 400 odmian batatów.
Znana już w starożytnych Chinach, do dzisiaj z powodzeniem i wysoką skutecznością wykorzystywana jest w kosmetyce i medycynie. Lukrecja smak ma charakterystyczny - ziołowy i bardzo słodki. Ale co ważniejsze - bylina ta wykazuje działanie prozdrowotne. Walczy z wrzodami, wspomaga nerki i reguluje pracę pęcherza. U dzieci walczy z próchnicą. Jakie jeszcze właściwości ma lukrecja?
Ostropest plamisty jest roślina pochodzącą z rejonu basenu Morza Śródziemnego, jednak dawno już rozprzestrzenił się i obecnie może rosnąć dziko na aż sześciu kontynentach. W Polsce ostropest plamisty jest chętnie uprawiany ze względu na swoje lecznicze działanie.
Pigwa to roślina niezbyt często uprawiana w Polsce, choć przetwory z jej wykorzystaniem zyskują sobie coraz więcej zwolenników. Popularne stają się między innymi dżemy, soki, a także nalewka z jej pysznych owoców.
Rokitnik to roślina przeżywająca obecnie swój renesans. Coraz powszechniej stosuje się go w branży przemysłowej, farmaceutycznej i kosmetycznej. Odpowiednio pielęgnowany może pełnić rolę żywopłotu, a jego owoce utrzymują się nawet w okresie zimowym.
Kłopoty z trawieniem, stany zapalne, alergie – to tylko część przypadłości, z którymi poradzi sobie rumianek. Zioło od bardzo dawna stosowane jest w polskiej apteczce w wielu formach, m.in. jako napar, nalewka lub suplement w tabletkach.
Soda oczyszczona wykorzystywana jest przede wszystkim do czyszczenia, jednak to nie jedyna jej zaleta. Z pewnością przyda się w każdym domu. Warto wiedzieć, jakie jest jej zastosowanie.
Stewia to zdrowy zamiennik cukru i sztucznych słodzików. Stewia roślina jest prawie 300 razy słodsza od cukru, może być stosowana jako dodatek do ciast, deserów i słodzenia herbaty. Wykazuje właściwości prozdrowotne. Jest niskokaloryczna, nie obciąża trzustki i mogą ją spożywać alergicy. Jakie ma właściwości?
O szparagach zielonych mówi się, że są bombą witaminową - są zalecane dla kobiet w ciąży, pomagają uporać się z wieloma dolegliwościami, a przy tym nieźle smakują. Co ciekawe, są jednym ze skuteczniejszych afrodyzjaków. Są dietetyczne i odchudzają.
Warzywa, inaczej jarzyny, to rośliny jedno-, dwu- lub wieloletnie, które w całości lub w części stanowią pokarm człowieka. Możemy spożywać je na surowo albo po obróbce cieplnej. Są nieocenionym źródłem witamin i minerałów. Częściami użytkowymi są zarówno liście, łodygi, jak i korzenie oraz bulwy. Jednymi z bogatszych w witaminy są zielone warzywa. Dlaczego warto je jeść?
Cebula znana jest od wieków, a używa się jej na całym świecie. Cebula dymka, szalotka, czerwona, cukrowa – bez względu na rodzaj doceniana jest za swoje właściwości lecznicze. Bogata w witaminę C i substancje bakteriobójcze, które niszczą bakterie oporne na działanie antybiotyków. Cebula zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre typy nowotworów, pomaga na przeziębienie, obniża poziom cholesterolu.
Cukinia to jedno z tych warzyw, które chętnie wykorzystujemy w swojej kuchni. Nic dziwnego, jest bardzo delikatna i doskonale łączy się z innymi warzywami, dzięki czemu istnieje naprawdę mnóstwo sposobów na jej wykorzystanie!
Czosnek niedźwiedzi cieszy się coraz większa popularnością. Nic w tym dziwnego – może być ciekawą alternatywą dla czosnku tradycyjnego. Dowiedz się, jak stosować czosnek niedźwiedzi, do czego go używać i przede wszystkim jakie ma właściwości zdrowotne.
Imbir to przyprawa, która bardzo szeroko wykorzystywana jest w krajach azjatyckich. Najczęściej kojarzy się z ciasteczkami, piwem czy lekarstwem na przeziębienie. W Polsce popularny jest imbir suszony, sproszkowany, który najlepiej nadaje się do ciast, herbatników czy pieczonych jabłek.
Czystek to jedno z najbardziej popularnych ziół. Nasze babcie sięgały po czystek niemal codziennie. Dzisiaj także warto wykorzystać ten naturalny sposób na zachowanie dobrej formy.
Ser kozi jest bogaty w wartości odżywcze, a jego smak jest doceniany przez smakoszy sera i nie tylko – istnieje wiele gatunków tego sera różniących się smakiem i poziomem dojrzałości. Nadaje się więc doskonale jako baza do wielu sałatek. Jest stosunkowo niskokaloryczny, a jego niewielka zawartość laktozy i uczulającej kazeiny powoduje, że jest dobrą alternatywą dla produktów krowich, które są trudno przyswajalne dla wielu z nas i powodują u niektórych alergie.
Sałatka ze szpinakiem i suszonymi pomidorami to klasyk wśród sałatek, jednak może być ona przyrządzona na milion sposobów. Poniżej znajdziesz zarówno przepisy łatwe i błyskawiczne, jak i takie, które wymagają odrobinę więcej czasu. Jedno jest pewne - wszystkie będą bardzo smaczne!
Pesto to tradycyjny sos kuchni włoskiej wywodzący się z Genui, stolicy regionu Liguria. Nazwa “pesto” pochodzi od włoskiego czasownika pestare, które oznacza: zgnieść, zmiażdżyć. Pesto alla genovese, czyli najbardziej popularne, to prosta mieszanka oliwy, siekanego czosnku, orzeszków piniowych, soli, liści bazylii i sera Parmigiano-Reggiano. Pesto czerwone (pesto rosso) wykorzystuje dodatkowo smak suszonych pomidorów i pieczonej papryki, nadając naszym daniom żywych kolorów.
Tykwa pospolita uprawiana jest głównie w cieplejszych regionach świata, przede wszystkim w Azji oraz Australii. Uznawana jest za roślinę tropikalną i często porównywana z bardziej popularną dynią. Tykwa nie musi być wykorzystywana tylko jako element dekoracji. Jako wartościowe warzywo sprawdzi się również w kuchni. Jakie przepisy z tykwą warto znać i jak uprawiać tykwę w polskich warunkach?
Rdestowiec japoński to roślina znana w tradycyjnej medycynie japońskiej i chińskiej od tysięcy lat. Substancje zawarte w rdestowcu japońskim wykazują szerokie działanie prozdrowotne.
Czy bazylia jest zdrowa? O właściwościach leczniczych bazylii pospolitej być może nie wiemy jeszcze wszystkiego. Dzięki tej niepozornej roślinie możemy złagodzić wiele objawów, m.in. kolki.
Chrzan to warzywo, którego korzeń oferuje mnóstwo możliwości. Używany jest przede wszystkim w kuchni jako aromatyczna i charakterystyczna w smaku przyprawa. Zastosowanie chrzanu jest jednak o wiele szersze i zaskakujące.
Mięta pieprzowa czy cytrynowa jest używana już od czasów starożytnych. Dowiedz się, dlaczego warto pić napar z mięty i jakie dolegliwości może pomóc wyleczyć.
Łatwa, zdrowa i ekonomiczna - fasola to najlepsza tajna broń w naszej kuchni. Co prawda fasola w puszce jest wygodnym rozwiązaniem, ale umiejętność gotowania fasoli sprawi, że twoje dania będą smaczniejsze i zdrowsze. Podpowiadamy, jak przygotować fasolę zarówno w garnku, jak i w wolnowarze.