Zobacz też: Poznaj produkty, które odbierają nam młodość >>>
Cukier jest składnikiem powszechnie wykorzystywanym w kuchni i występującym w rozmaitych produktach żywnościowych, nie tylko w słodyczach. Jego nadmiar w codziennej diecie ma bardzo negatywny wpływ na organizm. Duża ilość cukru sprzyja rozwojowi nadwagi, cukrzycy i próchnicy zębów.
Jaki jest wpływ cukru na organizm?
Cukier w organizmie stymuluje ustrój człowieka do produkcji serotoniny i dopaminy. Działanie tych związków przyczynia się do poprawy ogólnego samopoczucia i nastroju, dlatego ludzie tak chętnie sięgają po rozmaite słodkości. Jak jeszcze cukier wpływa na organizm człowieka?
Zobacz też: Przepisy na zdrowe przekąski do pracy, szkoły i na podróż >>>
Przede wszystkim, podobnie jak inne znane używki, może powodować uzależnienie, wówczas jego spadek w organizmie prowadzi do pojawienia się bólu głowy, dekoncentracji, a nawet do drżeń mięśniowych i wystąpienia zimnych potów. Cukier spożywczy, czyli sacharoza, należy do węglowodanów prostych, które po spożyciu ulegają szybkiemu wchłonięciu do krwi. Efektem jest gwałtowny wzrost poziomu glukozy w organizmie. W tym momencie uruchamiana jest trzustka, która odpowiada za produkcję hormonów regulujących stężenie cukru we krwi. Jednym z nich jest insulina, przyczyniająca się do obniżenia poziomu glukozy w organizmie. Należy pamiętać, że im większy wzrost stężenia cukru we krwi, tym silniejszy wyrzut insuliny i większy spadek poziomu glukozy. Konsekwencją jest również nagłe obniżenie poziomu serotoniny określanej jako hormon szczęścia. Skutkiem tego działania jest spadek nastroju oraz wzrost apetytu, głównie na cukier. W efekcie człowiek ponownie sięga po produkt, którego domaga się organizm. W ten sposób rozwija się uzależnienie od cukru , które może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Zobacz też: Najzdrowsza dieta świata? Poznajcie dietę nordycką >>>
Negatywny wpływ cukru na organizm – konsekwencje zdrowotne
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) węglowodany proste, a więc cukier, powinny pokrywać maksymalnie 10% dobowego zapotrzebowania energetycznego. Nadmierna ilość cukru w diecie wiąże się z niebezpiecznymi konsekwencjami zdrowotnymi. Negatywny wpływ cukru na organizm człowieka to przede wszystkim zwiększenie ryzyka wystąpienia nadwagi i otyłości. Choroby te mogą natomiast prowadzić do rozwoju innych schorzeń cywilizacyjnych, do których należą: cukrzyca, choroby serca, a także nowotwory. Cukier ma również negatywny wpływ na funkcjonowanie wątroby. Dodatkowo uważa się, że przyspiesza procesy starzenia się mózgu i predysponuje do wystąpienia choroby Alzheimera. Cukier wpływa również negatywnie na organizm, powodując próchnicę zębów. Nieleczone schorzenie może skutkować nie tylko utratą zębów, ale również znacznie poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi. Bakterie odpowiadające za jej rozwój rozprzestrzeniają się po innych narządach organizmu, przez co próchnica może być źródłem zakażenia całego ustroju, prowadząc np. do stanów zapalnych w obrębie nerek, płuc lub stawów.
Wpływ cukru na organizm dziecka
Nadmiar cukru w diecie dziecka, podobnie jak w przypadku osób dorosłych, może skutkować rozwojem nadwagi i otyłości, a także predysponować do wystąpienia innych chorób (np. cukrzycy czy schorzeń sercowo-naczyniowych) w późniejszym życiu. Negatywny wpływ cukru na organizm dziecka przejawia np. w trudnościach w nauce . Nadmiar słodyczy i innych produktów zawierających cukier w diecie dziecka może powodować problemy z koncentracją i wywoływać różne zachowania destrukcyjne. Cukier jest czynnikiem prowadzącym do zaburzeń pamięci i uwagi. Ponadto, duża ilość cukru może stać się przyczyną niebezpiecznych niedoborów pokarmowych, gdyż dziecko, sięgając po słodycze, przestaje mieć ochotę na bardziej wartościowy posiłek. Najczęściej wśród dzieci stwierdza się niedobór witaminy D, żelaza, magnezu i wapnia.
Cukier – jak ograniczyć jego spożycie?
Ograniczenie cukru w diecie dla wielu osób jest niezwykle trudne. Po pierwsze, cukier wywołuje uzależnienie, z którym ciężko jest walczyć . W takich przypadkach należy eliminować go stopniowo z jadłospisu , gdyż gwałtowne zmiany zwykle prowadzą do porażki. Istotnym elementem w zmniejszeniu ilości cukru w diecie jest dokładne czytanie etykiet umieszczanych na produktach żywnościowych, gdyż cukier występuje nie tylko w słodyczach. Jego bogatym źródłem są również słodzone napoje gazowane i gotowe soki owocowe. Cukier dodawany jest także do pieczywa, produktów mlecznych, dań oraz ketchupów. Skutecznym sposobem na ograniczenie cukru, a tym samym jego negatywnego wpływu na organizm człowieka, jest zwiększenie spożycia owoców, które są naturalnie słodkie oraz zastąpienie gotowych soków tymi przygotowywanymi samodzielnie w domu.
***
Ile cukru znajduje się w napojach gazowanych? Sprawdziła to dla nas Aleksandra Stanisławska, blogerka naukowa z Crazy Nauka. O tym, które produkty zawierają najwięcej cukru i jak jego nadmiar wpływa na nasz organizm, o powiedziała Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF