Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią to dla matki temat nowy, przez co niekiedy przerażający. Żywienie dzieci jest niezwykle istotne w odniesieniu do składu mikroflory organizmu, odporności dziecka i zdolności do metabolizowania pożywienia.
Na początku było mleko, jednak czym karmić dziecko w szóstym i kolejnych miesiącach jego życia? Jak przeprowadzić rozszerzenie diety niemowlaka i od czego zacząć?
Żywienie dzieci - dlaczego jest tak ważne?
Według specjalistów z zakresu żywienia, dieta niemowląt pełni kluczową rolę w prawidłowym rozwoju organizmu pod względem anatomicznym i fizjologicznym. Pierwszym pokarmem dziecka jest mleko. Pełni ono podstawę żywienia od pierwszego dnia życia. Jednak z biegiem czasu rozszerzenie diety niemowlaka karmionego piersią to naturalna kolej rzeczy.
Warto wiedzieć, że odpowiednia kolejność wprowadzanych produktów jest szczególnie ważna w odniesieniu do jeszcze nie rozwiniętego układu pokarmowego dziecka. Włączenie produktów alergizujących czy mocno złożonych pod względem budowy chemicznej, może okazać się zbyt trudnym wyzwaniem dla jelit dziecka.
Rozszerzenie diety u niemowlaka karmionego piersią (aktualny model żywienia):
Rozszerzenie diety u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym (aktualny model żywienia):
Wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka spożywającego mleko modyfikowane jest analogiczne, jak w przypadku dzieci przyjmujących mleko matki, jednak z kilkoma zmianami:
· 1.-4. miesiąca - podajemy mleko modyfikowane,
· w 5. miesiącu - włączamy do diety przeciery warzywne,
· w kolejnych miesiącach analogicznie do dziecka karmionego mlekiem matki z wykorzystaniem mleka modyfikowanego.
Kiedy rozszerzenie diety niemowlaka jest wskazane?
We wprowadzaniu nowych produktów do diety dziecka najważniejsza jest regularność. Przykładowo: gluten powinien być wprowadzony nie wcześniej niż w 5. miesiącu, a nie później niż w 6.
Podobnie wygląda to w innych przypadkach. Podawanie od 6. do 9. miesiąca produktów warzywnych i owocowych także należy wprowadzać w odpowiedniej kolejności. Należy również pamiętać, iż niektóre artykuły zwiększają prawdopodobieństwo wywołania alergii.
Rozszerzanie diety należy wprowadzać między 5. a 6. miesiącem życia.
Rozszerzenie diety niemowlaka po 6. miesiącu życia - zasady wprowadzania nowych wyrobów
1. Nowe produkty wprowadzamy pojedynczo. Podając dziecku marchewkę, należy odczekać kilka dni, po czym spróbować podać coś nowego. Wtedy będziemy wiedzieć, który składnik stanowi czynnik szkodliwy dla dziecka.
2. Dziecko musi być zdrowe. Włączanie do diety nowych produktów w czasie choroby może okazać się o wiele bardziej problematyczne.
3. Wprowadzajmy pokarm, kiedy dziecko nie jest wygłodzone. Wtedy prawdopodobieństwo spożycia “czegoś nowego” jest o wiele większe, a na tym właśnie nam zależy.
4. Nie zmuszajmy dziecka do jedzenia nowych produktów. Wtedy maluch może się zrazić, co komplikuje schemat żywienia.
5. Zwiększamy ilość pożywienia w następnych posiłkach. Dziecko potrzebuje kalorii, aby rosnąć, dlatego dostosowujmy wielkość porcji do aktualnego rozwoju dziecka (najlepiej posługiwać się siatkami centylowymi).
6. O wiele łatwiej będzie podawać dziecku pokarm w postaci gładkiej masy, papki. U starszych niemowląt można rozważyć metodę BLW.
Praktyczny schemat żywienia dziecka - produkty dozwolone
Dla młodych rodziców dopasowanie odpowiedniej diety dziecka może wydawać się bardzo trudne. Dlatego, aby zadbać o żywienie malucha jak najlepiej, rozsądnym podejściem będzie skorzystanie z usług dietetyka specjalizującego się w żywieniu dzieci.
Wprowadzanie nowych wyrobów może wywołać objawy alergii, które często uwarunkowane są również reakcjami krzyżowymi. Odpowiednio dobrany model żywienia uchroni dziecko przed rozwojem nadwrażliwości na pokarm, dzięki czemu jego rozwój będzie przebiegał prawidłowo.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision