Spór o maszynę ze słodyczami
W łódzkiej niepublicznej Szkole Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Kokoro rodzice uczniów żądają natychmiastowego usunięcia automatu ze słodyczami. Jak argumentują swoją prośbę, maszyna z batonami na korytarzu szkolnym kłóci się ze sportowym profilem szkoły. Uczniowie w czasie lekcji uczą się prawidłowego i zbilansowanego odżywiania, zaś na przerwach kupują w automacie czekoladowe i pozbawione wartości batony. Rodzice uczniów wystosowali list do dyrekcji placówki. Władze szkoły odpisały:
Słodycze w diecie sportowca są dozwolone o ile są wpisane w dietę, a ich spożycie nie utrudnia prawidłowego zbilansowania diety.
Z argumentem nie zgadzają się oburzeni rodzice uczniów sportowej szkoły.
My nie podajemy dzieciom słodyczy, a jeżeli nawet, to w ograniczonej ilości. Dzieci, które maja dostęp do słodyczy nieograniczony korzystają z tego bezkarnie.
Rozmowy wciąż trwają. Jak na razie automat został wyłączony. To jednak nie satysfakcjonuje rodziców. Oni wciąż będą domagać się likwidacji maszyny.
W studiu Dzień dobry TVN razem z Katarzyną Bious porozmawialiśmy, jakim jedzeniem naładować dziecko, by energii nie czerpało z batonów.
Przykładowe przepisy na zdrowe przekąski:
Makaron z omletem i nori
Składniki:
- 100 g makaronu sojowego
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 4 jajka
- 2 płaskie łyżeczki masła
- 1/2 czerwonej cebuli
- 2 średnie pieczarki
- 1 liść nori
- 2 łyżeczki oleju sezamowego
- sos sojowy do smaku
Przygotowanie:
Makaron sojowy przygotowujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jajka roztrzepujemy w misce i smażymy z nich na odrobinie masła dwa omlety, które następnie kroimy w cienkie paseczki.
Cebulę kroimy w cienkie talarki. Pieczarki obieramy i kroimy w cienkie plasterki. Nori tniemy nożyczkami w paseczki. Gotowy makaron mieszamy z oliwą i nakładamy na talerze. Posypujemy cebulą, plasterkami pieczarek, dodajemy omlet, nori i polewamy olejem sezamowym i odrobiną sosu sojowego do smaku.
Zobacz także:
Uderz dietą w nadciśnienie. Przepisy wg wytycznych NFZ testuje Piotr Kucharski
Panini i focaccia - przepisy na włoskie śniadanie
Sałatka z komosą i burakiem
Składniki:
- 4 łyżki ugotowanej komosy ryżowej
- garść liści bazylii
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1/2 ząbka czosnku
- sok z 1/2 cytryny
- 2 średnie ugotowane buraki
- 4 łyżki ugotowanej fasoli czerwonej
- kilka plastrów Grana Padano
- mała garstka nerkowców
Przygotowanie:
Nerkowce prażymy na suchej patelni na złocisty kolor. Bazylię szatkujemy i ucieramy w moździerzu razem z wyciśniętym ząbkiem czosnku, oliwą i sokiem z cytryny. Buraki kroimy w małą kostkę. W misce mieszamy ugotowaną komosę, pokrojone buraki oraz fasolę. Nakładamy do miseczek, posypujemy plasterkami padano, przyprażonymi nerkowcami i polewamy zielonym sosem z bazylii.
Pasta z czerwonej soczewicy
Składniki:
- 1/2 szklanki czerwonej soczewicy
- 1 łyżeczka sosu sojowego
- 1 średnia biała cebula
- 2 łyżki sezamu
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 1/2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku
- sól do smaku
Przygotowanie:
Soczewicę płuczemy i gotujemy w podwójnej ilości wody z łyżeczką sosu sojowego ok. 15 minut. Sezam prażymy na złocisty kolor na suchej patelni, a następnie mielimy. Cebulę kroimy w małą kostkę i podsmażamy na oliwie z oliwek aż stanie się szklista. Ugotowaną soczewicę miksujemy na jednolitą masę z podsmażoną cebulą, zmielonym sezamem oraz słodką papryką. Solimy do smaku.
Ja podałam pastę z soczewicy z pokrojonymi pomidorkami koktajlowymi oraz z paluchami, które upiekłam z resztek ciasta na pizzę
Pulpeciki z kaszy i marchewki
Składniki:
- 3/4 szklanki ugotowanej kaszy jęczmiennej
- 1 mała cukinia
- 1 średnia marchewka
- 70 g startego parmezanu
- 2 łyżki siemienia lnianego
- sól i pieprz do smaku
- jogurt naturalny
- 2 ząbki czosnku
Przygotowanie:
Cukinię obieramy ze skórki i trzemy na małej tarce. Odsączamy płyn. Marchewkę ścieramy na odrobinę grubszej tarce. Kaszę mieszamy z warzywami, startym parmezanem i siemieniem lnianym. Solimy i pieprzymy do smaku. Mokrymi rękami toczymy malutkie kulki, które układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200 stopni góra/ dół, aż pulpeciki się lekko przyrumienią, czyli około 10-15 minut. Podajemy z pieczywem i ulubionymi sosami, np. jogurtowo-czosnkowym.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto