Sklepy wycofują jajka „trójki”. Czy są mniej wartościowe niż „zerówki” i „jedynki”?

Już 1500 firm na świecie i 130 w Polsce zrezygnowało z jajek o numerze „3”, czyli jajek pochodzących od kur z hodowli klatkowej. Są to jednocześnie najtańsze jajka, ale okupione cierpieniem kur. Czy jajka „trójki” są mniej wartościowe niż „zerówki” czy „jedynki”? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Martę Jarosiewicz, ze Stowarzyszenia „Otwarte Klatki”, która opowiedziała nam, na czym polega klasyfikacja jaj.

Jajka ekologiczne w porównaniu ze zwykłymi są droższe i powinny cechować się wyższą wartością odżywczą. W ekologicznej produkcji jaj istotną rolę odgrywa sposób karmienia kur, których pasza nie może zawierać m.in. żadnych dodatków GMO.

Jaja ekologiczne – wymogi

Jajka ekologiczne pochodzą ze specjalnych gospodarstw, które muszą spełniać wiele wymogów określonych przez Unię Europejską oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ekologiczna produkcja jaj opiera się na dobrym traktowaniu zwierząt z uwzględnieniem warunków utrzymania i sposobu karmienia. Kury z chowu ekologicznego powinny być karmione naturalnymi paszami pochodzącymi z własnego gospodarstwa. Ptaki pochodzące z masowych hodowli są zwykle odżywiane gotowymi mieszankami, które zawierają kukurydzę, soję, pszenicę oraz różne dodatki do żywności mające poprawiać trawienie i chronić przed drobnoustrojami. Kury z chowu ekologicznego muszą być natomiast karmione paszami otrzymywanymi przy użyciu specjalnych metod ekologicznych. Nie mogą one zawierać m.in. żadnych dodatków GMO. Wysoka jakość ekologicznej produkcji jaj zależy również od takich czynników, jak jakość ściółki, dostęp do wybiegów, oświetlenie, ograniczenie stresu przed dobre traktowanie zwierząt, wentylacja oraz mikroklimat (temperatura i wilgotność). W chowie ekologicznym nie dopuszcza się stosowania weterynaryjnych produktów leczniczych i antybiotyków.

Jaja ekologiczne – oznaczenie

Oznaczenie jajek ekologicznych oraz pozostałych ich rodzajów jest wspólne dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Informuje ono o wielkości jajek, sposobie chowu kur, kraju pochodzenia oraz producencie. Pod względem wielkości jaja dzieli się na cztery grupy, a informacja ta zamieszczona jest na opakowaniu:

· S – jaja małe, o wadze poniżej 53 g,

· M – jaja średnie, o wadze 53–63 g,

· L – jaja duże, o wadze 63–73 g,

· XL – jaja bardzo duże, o wadze powyżej 73 g.

Na jajkach można znaleźć kod mający postać: X-YY-AABBCCDD. Pierwszy element kodu informuje o sposobie, w jaki hodowane są kury. Jaja z chowu ekologicznego oznaczane są cyfrą 0, z wolnego wybiegu – 1, z chowu ściółkowego – 2, natomiast z chowu klatkowego – 3. Kolejny element kodu to dwie litery oznaczające kraj pochodzenia (np. PL – Polska). Następnie osiem cyfr wskazują bezpośrednio na producenta i zakład, z którego pochodzą jaja. Symbole te zawierają informacje o: kodzie województwa, kodzie powiatu, kodzie zakresu działalności oraz kodzie firmy.

Jaja z wolnego wybiegu a ekologiczne

Podstawowa różnica między jajami z wolnego wybiegu a ekologicznymi wynika z wymogów, jakie są stawiane gospodarstwom i producentom. Jaja z chowu ekologicznego uznawane są za najlepsze, gdyż kury pochodzące z tego rodzaju ferm mają zapewnione najbardziej odpowiednie i naturalne warunki bytowe. Zwierzęta z gospodarstw ekologicznych mogą swobodnie wychodzić na zewnątrz i karmione są zróżnicowaną paszą z certyfikatem ekologicznym. Dodatkowo odżywiają się tym, co znajdą na wybiegu. Jaja z wolnego wybiegu pochodzą natomiast od kur, które w ciągu dnia mają stały dostęp do wybiegu na świeżym powietrzu. Ich pokarm nie pochodzi z upraw ekologicznych. Pod względem wartości odżywczych jaja ekologiczne i te z wolnego wybiegu zasadniczo się nie różnią.

Jajka ekologiczne – wartość odżywcza

Jajka są produktami odznaczającymi się wysoką wartością odżywczą. W codziennej diecie najbardziej zalecane są jajka z chowu ekologicznego lub wolnowybiegowego. Jajka ekologiczne charakteryzują się większą zawartością cennych składników pokarmowych w porównaniu z jajami z chowu klatkowego czy ściółkowego. Mogą zawierać więcej kwasów omega-3, czyli związków mających właściwości przeciwzapalne i dobroczynny wpływ na funkcjonowanie mózgu oraz układu sercowo-naczyniowego. Jajka ekologiczne dostarczają zwykle więcej luteiny, która jest naturalnym przeciwutleniaczem. Luteina chroni organizm przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego i przeciwdziała uszkodzeniom siatkówki oka. Wszystkie jaja stanowią cenne źródło witamin i minerałów, wśród których znajdują się: witaminy A, D, E, K i witaminy z grupy B oraz wapń, żelazo, fosfor, potas, magnez, sód i cynk. Jajka powinny pojawić się w codziennym jadłospisie również ze względu na wysoką ilość pełnowartościowego białka, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości