Pesto z jarmużu możemy zacząć przygotowywać zimą, po pierwszych przymrozkach, kiedy liście warzywa tracą swój gorzki smak. Warzywo pomaga zachować zdrową i piękną skórę, działa korzystnie na wzrok, wzmacnia odporność, obniża poziom cholesterolu. Co zrobić z jarmużu ? Ciekawym rozwiązaniem jest pasta. Pesto z jarmużu pozytywnie wpłynie na nasz organizm, dostarczając nam przy tym niezwykłych doznań smakowych.
Pesto z jarmużu - przepisy
Co zrobić z jarmużu ? Do czego wykorzystać jedno z najzdrowszych warzyw, pełne witamin i mikroelementów? Jednym z pomysłów może być pesto z jarmużu . Podstawowe składniki niezbędne do przygotowania pesto, to tradycyjny zestaw: parmezan, orzechy, migdały, oliwa, sól. Oczywiście podstawą jest w tym przypadku jarmuż.
Składniki:
· 30 g liści jarmużu,
· ½ ząbka czosnku,
· 2 łyżki płatków migdałów,
· 10 g parmezanu,
· oliwa z oliwek,
· sól i pieprz.
Przygotowanie:
Jarmuż myjemy i odcinamy twarde łodygi. Wkładamy liście do blendera, dodajemy obrany czosnek, uprażone płatki migdałów, starty lub pokruszony parmezan, oliwę i przyprawy. Całość łączymy, aż uzyskamy zadowalającą nas konsystencję sosu. Pesto jarmużowe możemy podać z jajkami, kurczakiem, makaronem, ugotowanym kalafiorem.
Pesto z jarmużu i orzechów włoskich będzie także doskonałym dodatkiem do wielu potraw lub po prostu smarowidłem do pieczywa.
Składniki:
· 2 szklanki jarmużu (300 g),
· ½ szklanki pestek słonecznika (½ szklanki orzechów włoskich),
· 3 ząbki czosnku,
· ½ łyżeczki soli,
· 3-4 łyżki startego parmezanu,
· ⅓ szklanki oliwy,
· sok z cytryny,
· pieprz.
Przygotowanie:
Jarmuż musimy umyć, zalać wrzątkiem, odcedzić i odkroić twarde łodygi. Tak przygotowane warzywo wkładamy do rozdrabniacza. Orzechy włoskie prażymy na suchej patelni, by wydobyć ich smak, a gdy ostygną, dorzucamy je do jarmużu. Czosnek obieramy, kroimy i także wrzucamy do blendera, dolewamy oliwy. Miksujemy składniki doprawiając do smaku solą i pieprzem oraz sokiem z cytryny. Pesto możemy przechowywać w lodówce kilka dni.
Trochę inaczej przygotowujemy pesto z dodatkiem słonecznika. Pestki słonecznika prażymy na patelni, uważając, aby ich nie przypalić, jarmuż myjemy i rwiemy na kawałki, odcinając twarde części. Ser ścieramy na tarce. Składniki łączymy w blenderze, miksując je na masę. Pod koniec dodajemy sok z cytryny, sól i świeżo zmielony pieprz. Pesto z jarmużu i słonecznika doskonale smakuje podane do kanapek lub jako dip do grillowanych warzyw.
Jarmuż - co to jest i ile ma kalorii?
Jarmuż należy do rodziny kapustnych, jest warzywem występującym w sezonie zimowym. Do spożycia przeznaczone są liście jarmużu, długie, ciemnozielone i poszarpane. Jarmuż jest warzywem niskokalorycznym – 100 g warzywa to tylko 30 kalorii! Jest nie tylko smaczny, ale przede wszystkim zdrowy i odżywczy. To źródło błonnika, witamin, żelaza, wapnia. Jak wykorzystać jarmuż? Oprócz wspomnianego pesto z jarmużu, popularne są chipsy, zielone koktajle, sałatki i zupy. Pomysłów na wkomponowanie superwarzywa do jadłospisu jest sporo, dlatego po jarmuż warto sięgać każdej zimy. A czy jarmuż można mrozić , tak by korzystać z jego właściwości jak najdłużej? Oczywiście, że tak. Jarmuż można, a nawet trzeba posiadać w swych zapasach. Pozwoli nam to sięgać po niego także wtedy, gdy nie ma sezonu na to warzywo. Procedura jest niezwykle prosta: liście jarmużu dokładnie płuczemy kilka razy i osuszamy suszarką do warzyw lub ręcznikiem. Następnym krokiem jest poszarpanie liści na drobne kawałki i usunięcie części żylastych, twardych. Przygotowane w ten sposób warzywo wkałdamy do torebki do mrożenia. Musimy ułożyć je luźno, nie upychając. Wystarczy włożyć do zamrażalnika i cieszyć się wartościowym dodatkiem do posiłków także wiosną i latem.
Z czym jeść pesto z jarmużu?
Pesto z jarmużu powinniśmy zrobić choć raz, aby przekonać się, czy nam smakuje. Fakt, że nie każdy jest miłośnikiem sosu pesto. Aby jednak przekonać swoich bliskich do tego smaku, warto zaserwować makaron z pesto z jarmużem . Przygotowujemy składniki na rodzinny obiad:
· 60 g liści jarmużu,
· ½ szklanki płatków migdałowych/orzechów/pestek,
· sok z cytryny,
· 2 ząbki czosnku,
· parmezan - kawałek starty na tarce,
· 5 łyżek oliwy z oliwek,
· ⅓ szklanki wody z gotowanego makaronu,
· sól, pieprz,
· makaron.
Makaron gotujemy, płatki/orzechy lub pestki prażymy na patelni, jarmuż myjemy i rwiemy na kawałki. Składniki wkładamy do blendera i łączymy, dolewając nieco wody z gotowania makaronu. Makaron wkładamy na patelnię i łączymy dokładnie z sosem. Danie możemy posypać pokruszonym serem feta, odrobiną uprażonych migdałów lub orzechów i posypać świeżo zmielonym pieprzem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN