Zaburzenia odżywiania - jak zapobiegać? Jakie są objawy?

Anoreksja, bulimia i otoreksja to zaburzenia odżywiania, które skupiają całe życie człowieka na jedzeniu. Przybierają formę obsesji i stają się najważniejszą sprawą w życiu chorego. Leczenie zaburzeń odżywiania to proces wieloetapowy i trudny. Dlaczego ludzie popadają w obsesję na temat jedzenia? O zaburzeniach odżywiania rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Magdaleną Błaszczyk, psychodietetyczką oraz Elżbietą Piętą, psycholog i założycielką fundacji Drzewo życia.

W życiu wciąż musimy zmagać się z różnymi wymaganiami, jakie stawia nam społeczeństwo. Już od wielu lat jednym z tych wymagań jest szczupła sylwetka. W ostatnim czasie na fali jest bycie fit, propagują to zwłaszcza instagramowe modelki na siłowniach. Między innymi tutaj możemy doszukiwać się źródła zaburzeń jedzenia w społeczeństwie. Niewątpliwie więc mamy do czynienia z chorobą cywilizacyjną. W dawnych czasach bowiem zaburzenia jedzenia zdarzały się niezwykle rzadko. Problem jest o wiele mniejszy w krajach słabo rozwiniętych.

Zaburzenia odżywiania - przyczyny

Zaburzenia odżywiania najczęściej dotyczą osób, które chorują na depresję, zmagają się z uzależnieniami od narkotyków, alkoholu lub seksu. Zaburzenia odżywiania u dzieci pojawiają się najczęściej w okresie dorastania, kiedy zmienia się ich ciało. Szczupłe dotąd dziewczynki zaczynają nabierać krągłości. Jednocześnie są bombardowane z każdej strony wyretuszowanymi zdjęciami pięknych i szczupłych modelek, aktorek i piosenkarek. Goniąc za nieistniejącym ideałem, młodzi ludzie popadają w obsesję dotyczącą jedzenia. Zaburzenia odżywiania u dzieci i młodzieży swego czasu były poważnym problemem w społeczeństwach rozwiniętych. W ostatnich latach zjawisko to nieco zelżało, jednak nadal większość pacjentów na psychiatrycznych oddziałach dziecięcych to młodzi ludzie z anoreksją lub bulimią. Zaburzenia łaknienia u dzieci mogą być też spowodowane czynnikami środowiskowymi. Niekiedy rozwijają się jako reakcja dziecka na stres spowodowany rozwodem rodziców, przemocą psychiczną, fizyczną i seksualną czy alkoholizmem.

>>> Zobacz też: Zaburzenia hormonalne a tycie. Co robić, kiedy nie możesz schudnąć?

Zaburzenia jedzenia są odzwierciedleniem wnętrza człowieka. Mogą być reakcją na stres, lęki, osamotnienie, brak wiary w siebie i ogólnie trudną sytuację życiową. Osoba zmagająca się z anoreksją lub bulimią najczęściej nie rozumie mechanizmów choroby. Objadanie się i późniejsze wymioty są działaniami kompulsywnymi. Naukowcy udowodnili również, że ogromną rolę w zaburzeniach odżywiania ma środowisko bakteryjne przewodu pokarmowego.

Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania są narażone na takie skutki uboczne, jak zatrzymanie miesiączkowania, awitaminoza, wypadanie włosów, silne odwodnienie, osłabienie, zaparcia, biegunki, wrzody żołądka i inne choroby spowodowane złym odżywianiem. Skutkiem nieleczonej anoreksji czy bulimii może być nawet śmierć głodowa.

Rodzaje zaburzeń odżywiania

Anoreksja - inaczej jadłowstręt psychiczny. To zaburzenie jedzenia polega na celowej utracie wagi przez osobę chorą. Odchudzanie przybiera formę obsesji. Pacjent z anoreksją panicznie boi się przybrania na wadze. Nie chce utrzymywać wagi w normie, najczęściej cierpi na niedowagę. BMI jest równe lub mniejsze niż 17,5. Osoba chora nieprawidłowo postrzega swoją sylwetkę, pomimo chorobliwej chudości uważa się za zbyt grubą. Nie obchodzą jej żadne konsekwencje nagłych spadków wagi. 75 proc. przypadków choroby zaczyna się przed 25. rokiem życia, z czego najwięcej między 14. a 18. rokiem życia. Zaburzenie występuje o wiele częściej u kobiet, jednak pojawia się również u mężczyzn.

>>> Zobacz też:

Anoreksja – objawy i leczenie

Bulimia - jest to choroba, która charakteryzuje się napadami objadania się. Następnie osoba chora rekompensuje sobie to, co zjadła poprzez prowokowanie wymiotów, głodówki i używanie środków przeczyszczających. Bulimicy zdają sobie sprawę, że mają problemy z odżywianiem i samokontrolą. Pomimo to jednak trudno jest im zerwać z mechanizmem objadania się. Osoby chore na bulimię zwykle przez cały czas czują się głodne, przez co objadają się. Poczucie winy nie daje im jednak spokoju, dlatego stosują środki przeczyszczające lub same wywołują wymioty. Bulimia dotyka osoby o niskiej samoocenie, które nie akceptują swojego wyglądu i wagi. Poprzez utrzymywanie niskiej wagi podnoszą swoją samoocenę. Przypuszcza się, że bulimia występuje nawet 6 razy częściej niż anoreksja.

>>> Zobacz też: Bulimia – objawy, przyczyny i skutki. Jak walczyć z bulimią?

Zaburzenia odżywiania - leczenie

Zaburzenia odżywiania to poważny problem naszej cywilizacji, który znany jest już od kilkudziesięciu lat. Osoby zmagające się z zaburzeniami jedzenia na początku powinny udać się po pomoc do lekarza rodzinnego lub psychiatry. Praktycznie w każdym większym mieście w Polsce funkcjonuje centrum zaburzeń odżywiania , gdzie przyjmują wyspecjalizowani lekarze i terapeuci. Warto więc sprawdzić, czy blisko nas nie ma przypadkiem takiego miejsca, a następnie udać się na wizytę. Ośrodki zaburzeń leczenia odżywiania dysponują wszelką potrzebną wiedzą, jak pomóc osobie cierpiącej. Dzięki wsparciu psychiatry oraz psychologa dowiemy się, jak wyjść z zaburzeń odżywiania. Pracują tam również wyspecjalizowani dietetycy, którzy pomogą nam opracować rozsądne plany żywieniowe. Aby skutecznie leczyć problemy z odżywianiem, należy dojść do sedna problemu. Terapia zaburzeń odżywiania ma na celu właśnie to. Gdy już znajdziemy powód, łatwo nam będzie walczyć z chorobą. To odpowiednia psychoterapia pomoże nam przepracować te emocje lub wydarzenia, które spowodowały problemy z odżywianiem. Czasami objawy zaburzeń odżywiania mogą wynikać z poważniejszej choroby, np. nerwicy lub depresji. Wtedy koniecznością jest rozpoczęcie leczenia tych schorzeń przez psychiatrę, który zapisze odpowiednie leki i zaleci terapię. Oczywiście można samodzielnie wykonać test na zaburzenia odżywiania (ich różne wersje dostępne są w internecie), jednak zawsze najlepszym i najbardziej odpowiedzialnym wyjściem będzie szukanie pomocy u specjalistów, a nie w niesprawdzonych źródłach internetowych. Leczenie zaburzeń odżywiania powinno odbywać się pod kierunkiem lekarza specjalisty, tylko wtedy możliwym stanie się poradzenie sobie z tym problemem.

>>> Zobacz też:

Zobacz film. Zaburzenia odżywiania u mężczyzn. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Muzyk Kultu wydał oświadczenie w sprawie zatrzymania

Muzyk Kultu wydał oświadczenie w sprawie zatrzymania

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

Koniec z plotkami na temat zdrowia Kate Middleton. Rzecznik ujawnia prawdę

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

"Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D
Materiał promocyjny

Ruszyła 8. edycja konkursu POLSKI PACJENT W AVÈNE. Do wygrania wyjazd do Centrum Hydroterapii w Avène we Francji oraz emolienty XERACALM A.D

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

"Jazda konno, strzelanie z łuku". Gwiazda serialu "Odwilż" ujawnia swoje zawodowe marzenie

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego
Materiał promocyjny

Pyszne i zdrowe. Poznajcie fenomenalne sposoby na przygotowanie mięsa wieprzowego

Zaczęło się od bólu gardła. Skończyło się na amputacji wszystkich kończyn

Zaczęło się od bólu gardła. Skończyło się na amputacji wszystkich kończyn

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"
Materiał promocyjny

Bonding, czyli szybka i niedroga korekta uśmiechu. "Jest to plomba na zewnątrz zęba"

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

"Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg
Materiał promocyjny

Jak odświeżyć swoją garderobę na wiosnę? Wykorzystaj drugi obieg

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

Jednego dnia został tatą 4 dzieci i stracił żonę

Jednego dnia został tatą 4 dzieci i stracił żonę

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Robisz zdjęcia telefonem? W tych miejscach będzie cię to słono kosztować

Robisz zdjęcia telefonem? W tych miejscach będzie cię to słono kosztować

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas