Podział warzyw ze względu na kolory, czyli zawartość substancji chemicznych:
- Białe (kapusta, kalafior, czosnek) – działają na nas dobrze zimą, mają właściwości anty-grypowe, przeciw przeziębieniu
- Czerwone (papryka, pomidory) – mają dużo likopenu, ten działa antynowotworowo, powinny spożywać osoby osłabione, w stresie, mające problemy z układem krążenia
- Zielone (od pietruszki i jarmużu na brukselce skończywszy) – właściwości energetyczne, osoby na stanowiskach kierowniczych, każdy kto ma dużo nerwów powinien je jeść, te produkty mają dużo witaminy C, żelaza. Osoby osłabione, pijące dużo kawy - garść pietruszki, jarmużu do porannego koktajlu
- Ciemniejsze/fioletowe (bakłażany, śliwki) – wzmacniają włosy, skórę
- Żołto-pomarańczowe – mają karoten, skóra i oczy zyskują, dla osób starszych
Podczas gotowania w wodzie część składników odżywczych ucieka do wody, smażenie odbywa się w towarzystwie tłuszczu, zatem który sposób przygotowywania posiłków najlepiej wybrać? Gotowanie na parze to jeden z najzdrowszych sposobów obróbki termicznej jedzenia, bo dzięki niemu potrawy zachowują najwięcej wartości odżywczych. Jak gotować warzywa na parze i z czym najlepiej je podawać?
Zobacz też: Co jeść, aby przyspieszyć metabolizm? >>>
Warzywa na parze najlepiej jest gotować w parowarze. Urządzenia te mają wiele zalet, są ciche, można ustawić w nich minutnik, który oznajmia, kiedy jedzenie jest już gotowe. Ich niewątpliwym plusem jest mobilność, nie wymagają bowiem kuchenki, wystarczy gniazdo, do którego można podłączyć urządzenie. Przygotowując obiad w lecie, możemy wynieść parowar z domu, aby dodatkowo nie nagrzewać pomieszczenia, zwłaszcza jeśli mamy aneks kuchenny połączony z salonem. Jak ugotować warzywa na parze bez parowaru? W tym przypadku możemy skorzystać ze zwykłego garnka lub przyrządzić warzywa na parze z szybkowaru.
Jak gotować warzywa na parze w garnku?
Aby w ten sposób przyrządzić warzywa, dobrze mieć specjalną nakładkę na garnek z otworami, aby para mogła się przez nią przedostać. Jeśli nie dysponujemy takim systemem, zamiast tego możemy skorzystać z sitka, durszlaka lub innego przedmiotu z odpowiednimi otworami. Podczas gotowania na parze należy zwrócić uwagę, by warzywa nie dotykały wody. Istotne jest również, aby były równomiernie rozłożone w naczyniu. Zbyt gruba warstwa może zablokować dopływ pary do niektórych warzyw, przez co część z nich może być surowa po gotowaniu. Nie można zapominać także o odpowiednim przykryciu, które uniemożliwi wydostawanie się pary. Czas gotowania należy liczyć od momentu umieszczenia warzyw nad wrzącą wodą. Woda powinna gotować się powoli, żeby się nie wygotowała, a jeśli to nastąpi, należy dolać do garnka wrzątku. Ile gotować warzywa na parze? Czas gotowania zależy od rodzaju warzyw, na przykład kalafior podzielony na różyczki gotuje się 5–8 minut, a ziemniaki około 25 minut. Poznaj przepisy na warzywa na parze.
Jakie warzywa możemy gotować na parze?
Skoro wiadomo już, jak zrobić warzywa na parze , czas się zastanowić, które z nich będą najlepsze. Do gotowania na parze możemy użyć dowolnych warzyw, powinniśmy się kierować jedynie własnym smakiem. Świetnie smakuje cukinia czy kalafior przygotowane na parze. Zamiast gotować ziemniaki w tradycyjny sposób, również możemy przyrządzić je w ten sposób. Sprawdzą się nie tylko świeże warzywa, które nie zawsze mamy pod ręką. Doskonałe będą także mrożone warzywa na parze.
Zobacz też: Zaburzenia odżywiania - jak zapobiegać? Jakie są objawy? >>>
Warzywa na parze a dieta
Ten sposób gotowania jest szczególnie polecany na diecie. Dania, nie tylko warzywa, przyrządzone w ten sposób są smaczne i zdrowe. Warzywa gotowane na parze mają tyle samo kilokalorii (kcal) co surowe lub gotowane w wodzie . Nie nasiąkają tłuszczem, więc nie zawierają dodatkowych, zbędnych kalorii. Warzywa na parze idealnie będą pasowały do dietetycznego, lekkostrawnego obiadu.
Jak ugotować warzywa na parze, aby były smaczne?
Częstym zarzutem w stosunku do dań przygotowywanych na parze jest to, że nie mają smaku. Może to być spowodowane tym, że wiele ludzi nie przyprawia ich odpowiednio. Jak przyprawić warzywa na parze? Warto w tym celu korzystać z aromatycznych ziół, które – dodane w trakcie gotowania – nadadzą potrawom wyjątkowy smak. Sól powinno się dodawać już po ugotowaniu. Aby nadać smak warzywom na parze, można je podać z sosem . Warzywa na parze z sosem również mogą być dietetyczne, więc nie musimy obawiać się nadmiaru kalorii.
Zobacz też: Sprawdź, jak wygląda dieta dla osób z insulinoopornością >>>
Przepis na warzywa na parze
Warzywa na parze z kurczakiem curry
Składniki (na 2 porcje):
- 3 marchewki,
- ½ brokuła,
- ½ cebuli,
- pierś z kurczaka,
- przyprawa curry i sól do smaku,
- oliwa lub olej.
Sposób przygotowania:
1. Marchewki pokrój w słupki, brokuł podziel na różyczki, a cebulę pokrój w plasterki.
2. Warzywa gotuj, aż zrobią się miękkie. Jak długo gotować warzywa na parze? W przybliżeniu potrwa to 15–20 minut.
3. Kurczaka umyj i posyp przyprawą curry, po czym gotuj około 25 minut. Warzywa i mięso możesz gotować w tym samym czasie.
4. Po ugotowaniu warzyw oprósz je delikatnie solą. Gotowe warzywa skrop olejem lub oliwą, dzięki czemu dostarczysz sobie więcej witaminy A.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN