Sport i fitness

Deska SUP hitem tegorocznych wakacji. "Pływać może każdy, kto nie boi się wody"

Sport i fitness

Deska SUP stała się hitem tegorocznych wakacji. Jak zacząć na niej pływać i kto może to robić? Czy jest dobra także dla dzieci? Odpowiedzi na te pytanie znajdziecie w naszym materiale.

Deska sup - jak zacząć na niej pływać?

Deska SUP w czasie tegorocznych wakacji cieszyła się ogromną popularnością. - Na SUP-a warto wejść, gdy woda jest spokojna i nie ma wiatru. Pływanie na niej pozwala się zrelaksować, a przy okazji wzmacnia mięśnie głębokie. Stabilizuje ciało i uczy prawidłowej postawy - mówił w rozmowie z naszą reporterką Viktor Borsuk, siedmiokrotny Mistrz Polski w kitesurfingu.

Osoby, które chcą pływać na desce, swoją przygodę powinny zacząć od zakupu odpowiedniej deski. - Dla początkujących najlepsze będą tzw. deski twarde. Jednak 98 proc. dostępnych na rynku desek to deski dmuchane - mówił sportowiec. W ocenie Viktora Borsuka warto się na nią zdecydować. - Są łatwiejsze w transporcie. Można je zwinąć i schować do plecaka. Można je także samemu napompować - mówił. Warto dodać, że deski dmuchane są bardziej odporne na uszkodzenia.

Jak wybrać deskę?

Przy wyborze deski warto wziąć pod uwagę swój wzrost oraz masę ciała. - Deska, która ma ok. 320 centymetrów długości, będzie odpowiednia dla osoby, która waży 80 kilogramów. Jeśli ktoś jest cięższy, powinien wybrać większą deskę - mówił Viktor Borsuk.

Do pływania na SUP-ie potrzebne jest także wiosło. - Powinno być naszego wzrostu lub nieco wyższe. Krótkie wiosło sprawi, że będziemy mieli mały zakres ruchu, dłuższe pozwala zrobić znacznie większy zamach - mówił. Kto może pływać na desce? - Każdy, kto nie boi się wody. Pierwsze kroki - pod kuratelą rodziców - mogą stawiać również małe dzieci - dodał.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Agata Zjawińksa

Pozostałe wiadomości