Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Agnieszka Woźniak-Starak zdradziła swój patent

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Coraz częściej dochodzi do kradzieży rowerów. Tylko w samej Warszawie w pierwszym półroczu 2020 r. ukradziono ich 565, a w tym samym okresie w 2021 r. było już 931 zgłoszeń. Karol Popławski, właściciel serwisu rowerowego, radzi, jak dobrze zabezpieczyć jednoślad.

Plaga kradzieży rowerów

Polska jest prawdziwą rowerową potęgą. Jak donosi "Rzeczpospolita" kolejne lockdowny sprawiły, że wiele osób zapragnęło mieć własny rower. Sprzedaż jednośladów w minionym roku w całej Unii Europejskiej wzrosła o 11%. Największym powodzeniem cieszą się te elektryczne. Koszulkę lidera na rowerowym rynku w UE dumnie nosi Portugalia, jednak Polacy również nie mają się czego wstydzić, zajmując 4. miejsce w rankingu.

Każdy medal ma dwie strony. Wzmożone zainteresowanie konsumentów sprawiło, że tematem zainteresowali się również złodzieje. Tylko w samej stolicy kradzieże rowerów stały się prawdziwą plagą - statystycznie co siedem minut okazuje się, że pojazd wcale nie stoi tam, gdzie pozostawił go właściciel. Policyjne dane są bezlitosne - rowerów ginie dwa razy więcej, niż przed rokiem. A i tak należy liczyć się z tym, że część tego typu zdarzeń nigdy nie jest zgłaszana stróżom prawa. Jak więc zabezpieczyć swoją własność?

- Zacznijmy od tego, co na pewno nie zadziała - zaczął prezentację zabezpieczeń Karol Popławski. - Wszelkiego rodzaju lineczki, spiralne - mówił i na oczach prowadzących w kilka sekund przeciął rowerową obręcz.

Jak zabezpieczyć rower?

Agnieszka Woźniak Starak zdradziła, jak sama chroni swój rower.

- Mam grubszy łańcuch niż ten - zdradziła gospodyni programu, podnosząc jedno z przyniesionych przez gościa zabezpieczeń. - Najgrubszy jaki znalazłam, z ciężką kłódką, na razie działa - dodała.

Karol Popławski podkreślił jednak, że to nie waga czy rozmiar łańcucha jest ważna, ale jego odpowiednie zahartowanie oraz zabezpieczenia przed np. rozwierceniem.

Choć nie ma zabezpieczeń nie do pokonania, to ważna jest również technika przymocowania roweru do stojaka. Wszelakie należy zapinać wyżej, żeby ciężej było wykonać ewentualne cięcie, a amator cudzej własności musiał polegać wyłącznie na sile swoich mięśni.

- Staramy się zapinać rower u góry - radził Karol Popławski. - Wtedy potencjalny złodziej ma mniejszą dźwignię, gdy przyjdzie z wielkimi nożycami i oprze się o chodnik, to wtedy ma większą siłę nacisku - wyjaśnił.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

podziel się:

Pozostałe wiadomości