Profilaktyka zdrowia

Polka pomaga nastolatce z Tanzanii. Dziewczynka zmaga się z tajemniczą chorobą. "Sama mam córkę, to mi nie daje spokoju"

Profilaktyka zdrowia

Mwana mieszka w Tanzanii i jest poważnie chora. Matki dziewczynki nie stać na profesjonalną opiekę medyczną, dlatego szukała pomocy u miejscowych szamanów. Jednak ci nie wiedzą, co dolega nastolatce. Sprawą Mwany zainteresowała się dyrektorka Polskiej Misji Medycznej.

Tajemnicza choroby Mwany

Tanzania to miejsce, w którym dostęp do specjalistycznej opieki medycznej jest bardzo trudny. Na leczenie mogą sobie pozwolić tylko najbogatsi, pozostali leczą się u miejscowych szamanów. Nie inaczej jest w przypadku Mwany i jej mamy. Kobieta sama wychowuje piątkę dzieci, żyje za dwa euro dziennie i nie może zapewnić córce fachowej pomocy.

Na szczęście Mwana spotkała na swojej drodze Małgorzatę Olasińską-Chart, dyrektorkę Polskiej Misji Medycznej. Kiedy Polka zobaczyła duży brzuch nastolatki, była przekonana, że ta jest w ciąży. Z błędu wyprowadził ją miejscowy szaman. Okazało się, że dziewczynka jest chora, a on nie potrafi jej pomóc. Pani Małgorzata załatwiła Mwanie badania. Wykonane u dziewczynki USG wykazało, że ma ona nienaturalnie powiększoną śledzionę i wątrobę.

- Lekarze nie zauważyli u dziewczynki żadnych zmian nowotworowych. Jednak nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, dlaczego narządy Mwany ciągle rosną - powiedziała pani Małgorzata.

Pomoc dla Mwany

Kiedy po dwóch miesiącach pani Małgorzata odwiedziła Mwanę, jej stan zdrowia nadal się pogarszał.

- Okazało się, że dziewczynka ma jeszcze większy brzuch. Przeraziło mnie to - stwierdziła dyrektorka Polskiej Misji Medycznej.

Wtedy też kobieta zdecydował się zorganizować zbiórkę na pomoc dla nastolatki.

- Pieniądze zostaną przeznaczone na jej podróż do szpitala publicznego w Dar es Salaam z matką i zdiagnozowanie jej stanu - dodała.

Jeśli nie uda się postawić diagnozy lub leczenie dziewczyny okaże się zbyt kosztowane, pani Małgorzata jest gotowa sprowadzić Mwanę do Polski i tu zorganizować dla niej bezpłatną pomoc rodzimych lekarzy.

Dlaczego się na to zdecydowała?

- Mam córkę i nie chciałabym, aby w takiej sytuacji, kiedy ktoś mógłby jej pomóc, (...) zaniechał by tego. Dlatego to zrobiłam, to mi nie daje spokoju - dodała.

Link do zbiórki na leczenie Mwany można znaleźć na stronie Polskiej Misji Medycznej.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Potrącone przez samochód kolarki walczą o powrót do zdrowia. "Jak tylko staniemy na nogi, na pewno pójdziemy na rowery"

"Jeśli będziemy łamać zasady, czeka nas smutek kolejnego lockdownu". Dr Grzesiowski przestrzega przed brytyjską odmianą koronawirusa

Historia niezwykłej adopcji nastolatka. "Zupełnie nie wiedziałem, czego się spodziewać"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości