Profilaktyka zdrowia

Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca – objawy, przyczyny i leczenie

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:
tachykardia przyczyny

Tachykardia to stan, w którym serce bije częściej niż 100 razy na minutę. Jej powodem może być nadmierny wysiłek, stres, ale również nieprawidłowości w działaniu organizmu. Częstoskurcz jest przypadłością, którą należy leczyć, ponieważ może prowadzić nawet do zatrzymania krążenia i śmierci chorego. Dowiedz się więcej w Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.

Częstoskurcz, czyli tachykardia, nie zawsze świadczy o poważnych zaburzeniach organizmu. Może być skutkiem nadmiernego wysiłku fizycznego, silnych emocji, a także zażycia narkotyków. Jeśli sytuacja się powtarza, nie można jej bagatelizować. Schorzenie można zdiagnozować, wykonując elektrokardiografię lub wszczepiając specjalne rejestratory (ILR). Tachykardię leczy się na kilka sposobów: operacyjnie, farmakologicznie, a czasem stosując obie metody jednocześnie.

Tachykardia – objawy

Tachykardia jest zaburzeniem pracy serca, które polega na jego przyspieszonej pracy (ponad 100 uderzeń na minutę). Jednak częstoskurcz nie jest jedynym objawem schorzenia. Bardzo często oprócz szybszego bicia serca chorzy obserwują również ból i ucisk w okolicy mostka, duszności i zawroty głowy, kołatanie serca, niepokój, osłabienie, a nawet omdlenia. Dodatkowymi objawami tachykardii mogą być: napadowy kaszel, nietolerancja wysiłku fizycznego, a także mroczki przed oczami. Wszystkie wymienione objawy mogą świadczyć o różnych schorzeniach, dlatego w przypadku ich zaistnienia dobrze jest jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty . Zdiagnozowanie tachykardii nie jest jednak proste, ponieważ zwykle pojawia się ona sporadycznie i jest niemożliwa do wyłapania podczas rutynowego badania lekarskiego. Jeśli istnieje podejrzenie, iż u pacjenta występuje tachyarytmia, wykonuje się badanie przy pomocy metody Holtera (rejestrowanie pracy serca przez 24 godziny). W razie wystąpienia bardzo poważnych objawów, takich jak utrata przytomności, stosuje się jeszcze dłuższe monitorowanie poprzez wszczepienie rejestratorów pętlowych.

Przyczyny tachykardii

Powodów przyspieszonej akcji serca może być wiele – począwszy od najbardziej błahych, takich jak duży wysiłek fizyczny czy nerwy, aż po niewydolność serca czy niewydolność oddechową. Tachykardia serca może być spowodowana czynnikami, na które mamy wpływ, zewnętrznymi (wysiłek, emocje, narkotyki, leki), a także czynnikami wewnętrznymi, schorzeniami lub nieprawidłowościami w pracy organizmu, takimi jak:

 • gorączka
 • odwodnienie,
 • niedobory pierwiastków,
 • niedocukrzenie,
 • zawał,
 • choroba niedokrwienna serca,
 • niewydolność oddechowa i niewydolność serca,
 • reakcja anafilaktyczna.

Tachykardii sprzyjają także: palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu i napojów z kofeiną, zażywanie narkotyków. Przyczyny tachykardii są tak różne, że w żadnym wypadku nie wolno bagatelizować epizodów częstoskurczu.

Rodzaje tachykardii serca

Podczas ataku tachykardii serce nie jest tak wydajne, jak zazwyczaj. Częstoskurcz może przybierać różne formy, dlatego mówi się o kilku rodzajach tachykardii:

 • zatokowej,
 • nadkomorowej,
 • komorowej,
 • przedsionkowej.

Tachykardia zatokowa spowodowana jest najczęściej stresem, silnymi emocjami, nerwicą (zaburzeniami lękowymi). Jest ona jednak prawidłową reakcją na wspomniane bodźce. Co to jest tachykardia komorowa? W tym rodzaju tachykardii szybka akcja serca wywodzi się z przedsionków lub ośrodka ektopowego w komorach. Takie nieprawidłowości rytmu serca dotyczą najczęściej osób starszych, są też bardziej niebezpieczne. Tachykardia nadkomorowa najczęściej ma charakter napadowy, pojawia się i szybko znika. Zwykle nie jest związana z żadną chorobą serca, a jedynie z zaburzeniami przewodzenia. Leczenie polega na zmianie nawyków, podaniu leków (beta-blokerów), czasem konieczny bywa zabieg ablacji termicznej. Częstoskurcz przedsionkowy występuje przy chorobach serca, ale również innych narządów wewnętrznych, np. płuc, przy zaburzeniach metabolicznych i hormonalnych. Należy pamiętać, że tachykardia występuje również u dzieci , noworodków, a nawet u płodu. Zaburzenia mogą być przejściowymi nieprawidłowościami lub objawami poważnego schorzenia. Zawsze wymagają konsultacji lekarskiej.

Leczenie tachykardii

Leczenie tachykardii polega na wyeliminowaniu lub zniwelowaniu przyczyny zaburzeń rytmu serca. Najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne: leki z grupy beta-blokerów, leki uzupełniające poziom potasu, wapnia, magnezu, przeciwzakrzepowe. Czasem konieczne jest wykonanie zabiegu ablacji termicznej, która polega na wypalaniu komórek odpowiedzialnych za nieprawidłową pracę serca, wszczepianie stymulatorów, stosowanie impulsów elektrycznych. Tachyarytmię komorową leczy się często poprzez wszczepianie kardiowerterów – defibrylatorów przywracających naturalny rytm za pomocą impulsów elektrycznych. Leczenie naturalne tachykardii polega na zmianie nawyków życiowych: zrezygnowaniu z palenia, alkoholu i nadmiernego spożycia kofeiny. Zdrowy styl życia to podstawa prawidłowej pracy serca.

Zobacz wideo: Uratował psie serce, choć na co dzień ratuje ludzkie

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images

Pozostałe wiadomości