Zdrowie

Niemy zawał serca może prowadzić do groźnych powikłań. Jak go rozpoznać?

Zdrowie

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
zdrowie.wprost.pl
Kobieta trzymająca dłoń na klatce piersiowej.

Zawał serca nie musi wiązać się z charakterystycznymi dolegliwościami bólowymi. Niektórzy pacjenci przechodzą go niemalże bezobjawowo bądź przypisują jego oznaki innym przypadłościom. Jak rozpoznać niemy zawał? Kto jest na niego najbardziej narażony?

Niemy zawał serca - objawy

Przeszywający ból w klatce piersiowej czy nagły atak duszności to najbardziej charakterystyczne, ale niejedyne objawy zawału serca. Problemy z najważniejszym organem układu krwionośnego mogą przejawiać się także w inny sposób. Ich bagatelizacja może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Niemy zawał serca bywa też określany mianem "zawału przechodzonego". Niełatwo go rozpoznać, bowiem jego objawy zwykle przypisywane są niestrawności bądź nerwicy. Należą do nich: nagłe uczucie zmęczenia, zawroty głowy, problemy z utrzymaniem równowagi, drętwienie kończyn, zgaga, ból brzucha, nudności i wymioty, bladość bądź ziemistość skóry, a także tak zwane zimne poty.

Niemy zawał serca - kto jest na niego narażony?

Niemy zawał serca pozostawia po sobie ślad w postaci blizny, którą lekarz może wykryć w trakcie badania EKG. W grupie najbardziej narażonych na niego osób znajdują się między innymi seniorzy i pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe, w tym cukrzycę.

Jeśli po niemym zawale nie zostanie wdrożone stosowne leczenie, może dojść do groźnych powikłań. Nieodwracalne uszkodzenie organu może przełożyć się na trudności w codziennym funkcjonowaniu, a nawet prowadzić do śmierci.

Udzielanie pierwszej pomocy osobie, u której podejrzewamy zawał, powinno wyglądać następująco:

  • wezwanie pogotowia;
  • ułożenie chorego w wygodnej, półleżącej pozycji;
  • poluzowanie ubrania, mające na celu ułatwienie oddychania;
  • rozpoczęcie resuscytacji oddechowo-krążeniowej w przypadku ustania czynności życiowych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: zdrowie.wprost.pl

Źródło zdjęcia głównego: Science Photo Library/Getty Images

Pozostałe wiadomości