Zdrowie

Melisa – jedno z najzdrowszych ziół. Dowiedz się, jakie ma właściwości

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
Herbata w torebce zaparzanie

Melisa jest znana w Polsce od wielu lat. Zawarte w niej olejki eteryczne mają właściwości uspokajające, kojące, działają antybakteryjnie, obniżają cholesterol, wspomagają układ pokarmowy. Jakie jeszcze melisa lekarska ma właściwości? Czy można podawać ją najmłodszym członkom rodziny?

Melisa, znana też jako melisa lekarska lub melisa cytrynowa, to jedno z najbardziej popularnych ziół mających właściwości lecznicze. Melisa wywodzi się z terenów basenu Morza Śródziemnego, a występuje głównie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Do Polski trafiła za sprawą włoskich zakonników, którzy hodowali melisę lekarską w ogródkach do celów medycznych. Uprawa melisy dzięki ojcom zakonnikom rozprzestrzeniła się na całą Polskę. Surowcem leczniczym w przypadku melisy są liście, które posiadają liczne właściwości zdrowotne.

Melisa – najważniejsze właściwości

Działanie melisy najczęściej kojarzone jest z pozytywnym wpływem na układ nerwowy. Jest to prawda. Melisa na uspokojenie jest bardzo dobra – napar z melisy rozluźnia i osłabia skurcze mięśni. Antydepresyjnie, przeciwlękowo, uspokajająco działają zawarte w melisie lekarskiej aldehydy terpenowe. Wpływ tych substancji na organizm jest porównywany do działania leków syntetycznych. Jak łatwo się domyśleć, melisa na sen również jest wskazana, z racji występowania opisanych wcześniej substancji. Warto więc stosować melisę w stanach wzmożonego stresu, przewlekłego zmęczenia, w stanach lękowych, nerwicach. Idealna w takich przypadkach jest mieszanka melisy i mięty. Melisa sprawdzi się także w przypadku kojenia bólów głowy, szczególnie migrenowych. Ułatwia ponadto gojenie się ran (w przypadku użytku zewnętrznego), koi skórę po ukąszeniach owadów czy stłuczeniach.

Melisę można także stosować przy przeziębieniach – jako płukankę do jamy ustnej i gardła oraz jako bazę do inhalacji. Melisa ma właściwości regulujące poziom cukru oraz cholesterolu we krwi. Ułatwia również trawienie, działa moczopędnie, wiatropędnie, pobudza apetyt – wpływa na zwiększenie wydzielania soku żołądkowego i żółci (warto jest wypić filiżankę melisy po bardzo ciężkostrawnym posiłku, składającym się na przykład z warzyw strączkowych). Niektóre badania wykazały nawet pozytywne działanie melisy na opryszczkę. Zawarte w liściach melisy cytrynowej taniny i kwasy fenolowe niwelują wirusa opryszczki wargowej. Według opinii naukowców, melisa może mieć także wpływ na poprawę pamięci i koncentracji, a nawet działać korzystnie na osoby chore na Alzheimera lub demencję starczą. Melisa lekarska przyczynia się bowiem do poprawy funkcji poznawczych, takich jak rozpoznawanie czy zapamiętywanie.

Melisa – dawkowanie

Najlepszą formą przyjmowania zioła jest herbata z melisy. Napar możemy przygotować samodzielnie lub kupić herbatkę w formie suszu albo w gotowych torebkach. Należy zaparzać melisę przez około piętnaście minut. A jeśli zastanawiacie się, ile razy dziennie można stosować z melisy herbatę , to warto wiedzieć, że maksimum to dwie szklanki. Najwięcej wartości ma melisa hodowana we własnym ogródku. Sproszkowana, głównie dostępna w aptekach melisa w tabletkach posiada niewielką ilość olejku eterycznego, co przekłada się na jej słabsze działanie.

Czy melisa można być dobra również dla dzieci?

Czy dzieci mogą pić melisę – odpowiedź brzmi: tak. Melisa jest bardzo dobra, a przede wszystkim bezpieczna dla dzieci. Obecnie można dostać bardzo wiele środków na bazie melisy, głównie herbatek, które mają właściwości kojące i uspokajające. Melisa dla niemowlaka także może być stosowana. Oczywiście napar musi być wtedy bardzo słaby. A z racji tego, że melisa lekarska działa korzystnie na układ trawienny, może okazać się zbawienna w przypadku malucha cierpiącego z powodu kolek.

Melisa – przeciwwskazania

Co prawda melisa nie ma jakichkolwiek skutków ubocznych, jednak warto uważać na przyjmowaną ilość. U niektórych osób może bowiem pojawić się nadmierna senność czy pogorszenie koncentracji. Jest to niebezpieczne zwłaszcza w przypadku kierujących pojazdami. Powinny uważać także osoby mające konkretne schorzenia. Czy melisa szkodzi na wątrobę lub inne narządy? Napar z melisy może być niebezpieczny tylko dla pacjentów leczących się na wrzody żołądka lub marskość wątroby.

Jak widać, melisa lekarska ma niebagatelne znaczenie dla naszego organizmu. Warto więc mieć ją w swojej apteczce i spożywać od czasu do czasu, choćby profilaktycznie.

Zobacz wideo:

Zegar herbaciany - jakie ziółko rano, a jakie wieczorem?
Zegar herbaciany - jakie ziółko rano, a jakie wieczorem?Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości